18 січня стартувала реєстрація всіх охочих вчителів початкових класів для участі у зовнішньому оцінюванні професійних компетентностей, що триватиме до 31 січня 2021 року включно. А вже 27 лютого відбудеться незалежне тестування учасників сертифікації.
«Сертифікація – це можливість вчителя випробувати власні сили та підтвердити статус професіонала своєї справи. Адже зовнішнє оцінювання є чудовою нагодою педагогам проаналізувати методику роботи, зрозуміти вектори професійної діяльності. Крім того, процедура сертифікації – інструмент мотивації вчителя до саморозвитку, самовираження та педагогічного зростання», – зазначив Голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак.
Участь у сертифікації добровільна і має на меті пошук агентів змін Нової української школи, професіоналів, які готові впроваджувати та поширювати методики компетентнісного навчання та ділитись своїм досвідом.
У 2021 році реєстрація на сертифікацію відбуватиметься у два етапи:
18-27 січня 2021 року – основний етап (у межах граничної кількості для кожного регіону, зокрема кількість вчителів, які можуть сертифікуватись від Полтавської області складає 70 осіб);
28-31 січня – додатковий етап (у межах граничної кількості вчителів, які можуть реєструватися для проходження сертифікації, тобто якщо квота Полтавської області буде вичерпана, є можливість її дозаповнити місцями з інших областей).
Зареєструватися можна через вебпортал Українського центру оцінювання якості освіти http://testportal.gov.ua.
Нагадаємо, пілотна сертифікація вчителів початкових класів розпочалася в Україні в 2019 році. Тоді для її проходження зареєструвалися 857 учителів. 2020 року бажання взяти участь у сертифікації виявили 1711 педагогів з усієї України. Полтавщина увійшла до вісімки областей, які на 100 % заповнили квоту, що становила 69 осіб. Усього за два роки у Полтавській області успішно сертифікувався 61 вчитель початкових класів.
Олена Сластнікова, сертифікований вчитель-2020 року, ділиться враженнями: «Участь у сертифікації безперечно сприяла моєму професійному зростанню, мотивувала до ґрунтовного опрацювання нормативно-методичної бази, глибокого аналізу своєї роботи в різних напрямках; стимулювала опановувати сучасні STEM технології та оволодівати мистецтвом тьютора та модератора в навчальному процесі. Безсумнівно, сертифікація це рушій для саморозвитку та втілення нових креативних ідей у педагогічній діяльності».
Сертифікація-2021здійснюватиметься у три етапи. Перший етап – незалежне тестування (організовує Український центр оцінювання якості освіти). Другий етап – самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності. Третій етап – вивчення експертами практичного досвіду роботи учасників сертифікації (ці два етапи організовує Державна служба якості освіти України).
Зазначимо, вчителі, які подолають всі етапи сертифікації, отримають щомісячну доплату в розмірі 20 відсотків посадового окладу протягом трирічного строку дії сертифіката. Також, успішна сертифікація є підставою для зарахування атестації педагогічним працівником, присвоєння відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання.
Сертифіковані вчителі 2019 року залучалися до проведення інституційних аудитів закладів загальної середньої освіти Полтавської області та вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації у ролі експертів в 2020 році.