Вхід | Реєстрація

Як змінити постачальника газу

Як змінити постачальника газу

Із запровадженням в Україні ринку газу кожен споживач має право на власний розсуд вибирати, у кого він той газ куплятиме. При цьому, немає різниці, у якій місцевості проживає людина.

Згідно з даними ресурсу «Газправда», зараз в Україні продають газ населенню 55 компаній. Станом на кінець грудня минулого року найнижчі ціни на січень 2021 року задекларували в «ТОВ «ГазАп», «Megawatt», «Агросинтез Трейдінг», «Енергетичні Ресурси України» та «Асканія Енерджи» — від 6,99 до 7,20 гривні за кубометр. «Нафтогаз» пропонував купити газ у нього по 7,22.

Для порівняння: на той момент у «Полтавагаззбут» ціна була 8,91, а в «Дніпропетровськгаззбут» — 9,98. Тобто, різниця складає до трьох гривень за кубометр. Це — багато. І треба взяти до уваги, що вже згаданий «Нафтогаз» взагалі надавав можливість влітку купити газ на зиму по ціні близько 4,5 гривні.

У зв’язку з цим, навіть незважаючи на хаотичні і популістські кроки влади по зниженню ціни на газ для населення, питання зміни постачальника стає дуже актуальним. Адже можна не сумніватися в тому, що держава не зможе стримувати ціну дуже довго. А потім вона, ціна, почне знижуватися в результаті падіння попиту навесні і влітку з тим, щоб восени-взимку 2021-го знову почати ріст.

 

Як змінити постачальника газу без зайвих клопотів?

З 1 липня в Україні спростили процедуру зміни постачальника газу.

Тепер постачальника можна обирати та змінювати майже як інтернет-провайдера. Споживачу достатньо лише подати заявку та мінімальний пакет документів новій компанії. Можна навіть онлайн.

Далі всіма бюрократичними питаннями опікуватиметься саме новий постачальник. На все про все має йти не більше трьох тижнів. Тож, за потреби, змінити проблемного постачальника буде нескладно. І домогосподарства вільно обиратимуть найкращий для себе варіант.

Драйвером подальших процесів стає новий постачальник газу, зацікавлений залучити нового клієнта. Людям більше не потрібно йти до діючого постачальника, розривати з ним договір та отримувати довідку про відсутність заборгованості.

Перехід відбудеться автоматично. Під час переходу людині не відключатимуть газ. Змінити постачальника газу можуть мешканці як приватних, так і багатоквартирних будинків.

Алгоритм дій споживача, який має намір змінити постачальника, доволі простий:

Обрати нового постачальника газу. Перевірити, чи компанія має право (ліцензію) на постачання газу, можна на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

Основні новації в порядку зміни постачальника

НКРЕКП внесла зміни до Правил постачання природного газу, затверджених постановою від 30.09.2015 № 2496, суттєво спростивши процедуру зміни постачальника:

  • Споживач, який має намір змінити постачальника газу, лише подає заяву новому постачальнику.
  • Споживач не контактує з діючим постачальником та не зобов’язаний отримувати довідку про відсутність заборгованості.
  • Заяву та всі документи на зміну постачальника споживач має право подати в електронному вигляді.
  • Договір про постачання газу із старим постачальником газу розривається автоматично з моменту укладання договору з новим постачальником.
  • Старий постачальник через 6 тижнів виставляє остаточний рахунок, який споживач зобов’язаний сплатити протягом 10 днів.
  • Новий постачальник має право відмовити споживачеві у підписанні договору за наявності боргів перед старим постачальником.
  • Водночас наявність боргів більше не є завадою для процедури зміни постачальника. Якщо клієнт визнає борги, їх потрібно буде сплатити чи реструктурувати. Але якщо людина не погоджується з нарахуваннями за спожитий газ, наприклад, через застосування так званих «теплових» коефіцієнтів, то боргове питання можна і потрібно вирішувати в судовому порядку.
  • При цьому, подібні суперечки та судові процеси не мають стати на заваді зміні постачальника. Споживач у праві обрати собі нову компанію-постачальника палива.

Як діятиме новий постачальник?

Початком процедури зміни постачальника є отримання новим постачальником заяви-приєднання до договору постачання природного газу від потенційного клієнта.

Уся процедура зміни постачальника має бути завершена в термін не більше 3 тижнів із дня отримання такої заяви.

Новий постачальник, отримавши заяву-приєднання, не пізніше, ніж на третій робочий день з дня отримання заяви, направляє повідомлення про намір побутового споживача змінити постачальника природного газу на інформаційну платформу оператора газотранспортної системи.

При цьому, діючий постачальник на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи автоматично отримує повідомлення про намір його споживача укласти договір постачання природного газу з іншим постачальником.

Новий постачальник розглядає подані документи та приймає рішення про укладення або відмову в укладенні договору постачання природного газу. Зазвичай постачальник зв’язується з клієнтом протягом 2-3-х днів. Новий постачальник має право відмовити споживачу в укладенні договору в зв’язку з наявною заборгованістю за поставлений природний газ перед будь-яким постачальником у минулих періодах! Уся процедура на практиці триває близько 10-и днів. Максимально передбачений для надання відповіді термін - 20 днів з моменту отримання від споживача заяви-приєднання.

У разі згоди постачальника укласти договір із споживачем, він вносить інформацію про нового споживача в свій Реєстр споживачів та з наступного дня здійснює постачання газу новому споживачеві.

Початок постачання природного газу новим постачальником відбувається не пізніше 21-го дня з дня реєстрації заяви-приєднання споживача.

Після завершення процедури зміни постачальника, новий постачальник протягом 3 робочих днів письмово повідомляє побутового споживача про дату, з якої здійснюється постачання природного газу.

 

Як розрахуватися із попереднім постачальником?

Після отримання на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи повідомлення про намір споживача укласти договір постачання природного газу з іншим постачальником, діючий постачальник не має права припинити або обмежити постачання природного газу на об’єкт цього споживача.

З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу, діючий постачальник здійснює постачання природного газу споживачу до дня початку постачання природного газу новим постачальником.
Дія договору постачання природного газу із діючим постачальником автоматично припиняється на наступний день після реєстрації споживача в Реєстрі нового постачальника.

Попередній постачальник не пізніше, ніж через шість тижнів після розірвання договору, зобов’язаний виставити такому споживачеві остаточний рахунок з урахуванням усієї непогашеної суми заборгованості.
Побутовий споживач зобов’язаний здійснити оплату такого рахунку не пізніше десяти робочих днів з дня виставлення такого рахунку.

Чи може споживач, якому припинено постачання газу, змінити постачальника?

Споживач, якому припинено (обмежено) постачання газу в зв’язку із наявною заборгованістю, також може скористатись правом на зміну постачальника газу.

Проте, постачання природного газу новим постачальником може здійснюватися після оплати всієї заборгованості перед постачальником, за ініціативою якого було припинено (обмежено) постачання природного газу.

Скільки на ринку постачальників газу та як їх знайти?

На сьогодні компаній, які готові продавати газ населенню, приблизно 50. Всього ліцензії на торгівлю газом мають більше 500 компаній, проте не всі з них побудували необхідну інфраструктуру для роботи з побутовими клієнтами (контакт-центри, системи формування платіжок тощо).

Перевірити, чи компанія має право (ліцензію) на постачання газу, можна на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг.

Також у компанії, яка працює з побутовими клієнтами, має бути діючий веб-сайт.

Поки в Україні немає єдиного сервісу, де можна було б порівняти пропозиції різних постачальників. Найпевніше, він з’явиться трохи пізніше, у процесі подальшого розвитку газового ринку. Проте експерти переконують: клієнтам не варто перейматись, нові постачальники самі знайдуть їх, бо зацікавлені залучити споживачів та продавати їм більше газу.

Чи потрібно прокладати нові труби при зміні постачальника газу?

При зміні постачальника прокладати нові труби не потрібно. Трубами опікуються не газопостачальні компанії, а оператори газорозподільчих мереж (облгази). Змінити облгаз не можна, оскільки в регіоні це — природна монополія. Тобто, труба одна, а використовувати її для постачання газу можуть сотні постачальників.

 

ЕІС–код: що це таке і де його шукати

Звичайно ж, у реальному житті не все так просто, як описують журналісти та компанії, у яких нижча ціна і які прагнуть привернути до себе нових споживачів. Під час оформлення документів на зміну постачальника, окрім звичного усім паспорту, ідентифікаційного коду та права власності на житло, необхідно знати й надати новому постачальнику так званий ЕІС-код.

ЕІС-код (Energy Identification Code) — це код енергетичної ідентифікації суб’єкта ринку природного газу та/або точки комерційного обліку. Присвоєння ЕІС-коду здійснюється на безоплатній основі та є необхідною умовою для постачання природного газу побутовим споживачам. Це передбачено в Кодексі газотранспортних систем, Кодексі газорозподільних мереж та Правилах постачання природного газу.

 

Про систему кодування

ЕІС-код являє собою фіксовану за довжиною послідовність алфавітно-цифрових символів (16 позицій). Нумерація є наскрізною.

Призначене це кодування для уніфікації та ідентифікації суб’єктів ринку природного газу. Впровадження ЕІС-кодів дозволить налагодити електронний обмін даними між суб’єктами ринку природного газ і спростити процедуру зміни споживачем постачальника природного газу.

 

Як отримати ЕІС-код

Будь-який споживач може звернутися до місцевого Оператора ГРМ чи ГТС, з яким він веде пряму взаємодію з проханням про присвоєння йому коду. Присвоєння ЕІС-коду відбувається на основі заповненої суб’єктом ринку природного газу «заявки на отримання коду EIC». Після чого Оператор ГРМ вносить його у власну базу даних та передає ці дані оператору ГТС.

Побутовим споживачам в Україні ЕІС-коди були присвоєні операторами ГРМ автоматично. У випадку відмови споживачів природного газу від присвоєння їм персоніфікованих EIC-кодів, оператор ГРМ присвоює EIC-код окремій точці комерційного обліку.

 

Як дізнатись свій ЕІС-код

Дані про ЕІС-код містяться у заявах приєднання до умов договорів постачання та розподілу природного газу, які газові компанії  надсилали споживачам на початку року.

Переглянути свій персональний газовий код можна в особистому кабінеті на сайті 104.ua. Також ЕІС-код може зазначатись у рахунках за газ.

Деякі постачальники, особливо цим «грішать» компанії Фірташа, намагаються приховати від споживачів цей самий ЕІС-код, щоб не дати можливості від них піти. Бувають випадки, коли на платіжках код розміщують на місці відриву, і він розривається під час отримання людиною документу. Так що будьте уважні і пам’ятайте про черговий код і хитрість, із ним пов’язану.

При підготовці публікації в основному були використані матеріали сайту https://gazpravda.com.ua.

 

Ціни на газ у січні 2021 року

Назва підприємства

Грн/куб.

ТОВ «Газ АП»

6,99

Megawatt

7,05

ТОВ «Агросинтез Трейдінг»

7,08

ЕНЕРГЕТИЧНI РЕСУРСИ УКРАЇНИ

7,11

Асканія Енерджи

7,20

ГК «Нафтогаз України»

7,22

«Донецькі енергет. послуги» YASNO

7,39

ТОВ «ГАЛНАФТОГАЗ»

7,50

ТОВ «Кременчукгаз­трейдінг»

7,64

TAS Energy

7,80

ТОВ «Газопостачсервіс»

7,93

Житомирська ОблЕПК

7,93

ТОВ «Херсонська ОблЕПК»

8,10

ТОВ «Кременчукгаз­постачання»

8,50

Волиньелектро Збут

8,70

ТОВ «Прикарпатенерготрейд»

8,73

ТОВ «Тернопільоблгаз»

8,75

ДП «Газпостач» ТОВ «Тернопільгаз»

8,75

Енера Суми

8,82

Енера Чернігів

8,82

Енера Схід

8,82

Енера Вінниця

8,82

ТОВ «Полтавагаз збут»

8,91

ТОВ «АЗОВГАЗ»

8,92

ТОВ ТД «Лубнигаз»

8,98

ТОВ «Чернівецька ОблЕПК»

9,0

ДП «Кременецьке УПРГ»

9,45

ДП «Шепетівкагаз»

9,49

ТОВ «Черкасигаз Збут»

9,51

ТОВ «Уманьгаз збут»

9,51

ETG.UA

9,61

ТОВ «Рівненська ОблЕПК»

9,76

ТОВ «Луганськгаз збут»

9,79

Торгова електрична компанія

9,80

ТОВ «Одесагаз­постачання»

9,85

ТОВ «Київобл газзбут»

9,88

ДП «КиївГазЕнерджи»

9,88

ТОВ «Івано­Франківськ газзбут»

9,89

ТОВ «Дніпропетровськ газзбут»

9,89

ТОВ «Закарпат газзбут»

9,89

ТОВ «Львів газзбут»

9,90

ТОВ «Вінниця газзбут»

9,90

ТОВ «Газовик»

9,90

ТОВ «Чернігів газзбут»

9,90

ТОВ «Запоріж газзбут»

9,90

ТОВ «Харків газзбут»

9,91

ТОВ «Суми газзбут»

9,91

ТОВ «Хмельницьк газзбут»

9,91

ТОВ «Поліссягаз»

9,91

ТОВ «Волинь газзбут»

9,92

ТОВ «Рівне газзбут»

9,92

ТОВ «Житомир газзбут»

9,92

ТОВ «Миколаїв газзбут»

9,92

ТОВ «Чернівці газзбут»

9,93

ТОВ «Львівенергозбут»

10,8


Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
29 січня 2021, 19:33 | Полтавщина | Суспільство
1. arturwanga / 29 січня 2021, 19:51
Тут крім нафтогазу все прокладки, при умові що це НАК Нафтогаз
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації