Отруєння учнів по-кременчуцьки. Чиновники не винні?
Про те, що трапилося з дітьми в гімназії №6 16-го вересня повідомив схвильований батько. Він розповів про свого сина, що прийшов додому зі школи, і раптово у нього підвищилася температура та почалася блювота. "Температуру збити не вдалося. Тож відправили дитину до лікарні. На 17.00 там знаходилося іще 9 учнів цієї ж школи.
Діти скаржилися на обід. Мій поїв у школі солону гречану кашу з сосискою", - говорить мешканець Крюкова.
Коментарі влади на шосту вечора минулої середи - небагатослівні. Віце-мер Василь Хоменко запевнив редакцію, що вся інформація буде обов`язково перевірена... Здається, ніхто на шосту вечора іще не розумів, що сталося. Виявилося, таке може бути не лише в Джанкої чи на Закарпатті. Кременчук теж не виняток.
Яка вона - надзвичайна ситуація ? Четвер, 17 вересня. Дитяча лікарня. 9.00
Про те, що в місті сталася надзвичайна ситуація, розумієш після того, як бачиш на східцях міської дитячої лікарні заступника мера Тетяну Неїленко. Вона поспішає до автомобіля з паперами в руках. Це - платіжні доручення, за якими міський виконавчий комітет терміново перераховує дитячому медичному закладу гроші на лікування дітей. Скільки саме, чиновники поки що не уточнюють, але відомо, що автомобілі швидкої допомоги працювали всю ніч і вже 20 гімназистів доставлено до лікарні з дуже високою температурою (38,5 - 40,5°С). Дітей розподіляють у діагностичне та інфекційне відділення.
У самій лікарні з восьмої ранку засідає спеціальний штаб. Його очолює мер міста Микола Глухов, який і дав вказівку терміново виділити кошти з міського бюджету на закупівлю ліків.
"Розпочато епідеміологічне розслідування. Про причину отруєння поки що нічого не можна сказати", - говорить ЗМІ учасник засідання штабу, головний ветеринар міста Юрій Сливка. Начальник медичної частини лікарні Валентина Бондар заявила, що у дітей, які поступили до медичної установи, харчова інтоксикація. У них висока температура, розлад шлунку, головний біль та нудота. Частина дітей у важкому стані, частина - у задовільному. Однак у всіх стабільна динаміка, погіршення не відзначається...
Гімназія в облозі. Четвер, 17 вересня, 10.30, гімназія №6.
Периметр будівлі контролюють правоохоронці, у дворі - карета швидкої допомоги, стурбовані учні та переполохані батьки. "Невже знову отруїлися?... Скільки можна.. А правда, що заняття не відвідують уже більше сотні чоловік?.."
Сімнадцятого вересня, близько одинадцятої години саме такі репліки доповнювали незвичну картину біля гімназії №6. - Моя донька, - розповідає мати третьокласниці пані Юлія, - у їдальні бере тільки порцію першого. І то рідко. Другі страви я категорично заборонила вживати у школі. Щоправда, великого бажання з`їсти холодну картоплю та слизьку сосиску я і не бачила. Вже десятки учнів лежать у лікарнях з харчовим отруєнням. Та що з ними конкретно - ніхто не знає або просто мовчать. Дивна річ, але після неодноразових скарг на якість їжі у школі, їдальня продовжує працювати, ніби нічого не сталося.
Хвилювання та, м`яко кажучи, побоювання за здоров`я відчувають не тільки батьки гімназистів, а й самі діти. Особливо це помітно у поведінці старшокласників, які розповідають страшні історії "з життя їдальні".
- Якби ви знали, - із непідробним хвилюванням у голосі говорять Кирило та Максим, - ЩО лежить іноді у наших тарілках! Я особисто бачив, як шматки вареної картоплі працівниці їдальні кидали у тарілку власними руками. Хіба я знаю, звідки вийшла ця жінка і чому дозволяє собі таке? На додачу до каш або синього пюре завжди є напівфабрикат сумнівного походження. Ми цього не їстимемо.
- Ми чергуємо у їдальні, - ділиться враженнями учениця Валентина, - і ніколи не бачили подібних неподобств. Увесь посуд миється, ніхто не чіпає їжу немитими "голими" руками. І слизьких сардельок я не бачила. Сама їм, подруги мої теж, і ніхто не скаржився на погане самопочуття. Хто ж знає, чим саме отруїлися учні?
Подібних питань не ставили собі лікарі швидкої допомоги, що чекала у дворі гімназії. Для бригади медиків усе очевидно. - Якщо нас викликали, - зітхнула фахівець, - значить, трапилася біда. Щоправда цього разу ми повертаємося без пацієнтів. Дітей зі скаргами на погане самопочуття вже доставили до лікарень батьки.
Саме з бесід з останніми вдалося дізнатися про минулорічний скандал, що стосувався брудного посуду.
- Учні приходили зі своїми склянками, виделками, тарілками, - коментує мати, діти якої навчаються у другому та дев`ятому класах гімназії. - Я на власні очі бачила і немитий посуд, і соєві напівфабрикати. Максимум, що можна дозволити собі з`їсти, - плетену булку. Чай краще принести з дому.
Представники батьківського комітету неодноразово намагалися змінити ситуацію в шкільній їдальні, проте марно. Меню - це класика, з якою керівництво гімназії, на думку батьків, розлучатися не хоче.
Рятуємо дітей. Закриваємо їдальню і шукаємо причину.Четвер, 17 вересня. 14.00.
Велика зала міськвиконкому. Надзвичайна протиепідемічна комісія. Що робити, чому діти отруїлися і як їх врятувати? Такі головні питання засідання спеціальної комісії, яку проводить міський голова Микола Глухов. У залі - головний санітарний лікар області Валентин Шаповал та заступник керівника облздороввідділу Юрій Курилко.
З оприлюдненого - у гімназії №6 навчаються 935 дітей. 167 учнів у четвер, 17 вересня, до школи не прийшли. В лікарню вже доправили 20 хворих учнів, переважно 7-9 річного віку. Стан здоров`я у десятьох - важкий, але на ранок - стабільний.
П`ять бригад медиків за один день обстежили у школі 788 підлітків та 78 дорослих. На денному стаціонарі з таким же діагнозом - харчове отруєння - іще 14 школярів.
Міськвиконком перерахував лікарні 35 тисяч гривень для закупівлі ліків, усім хворим дітям вони надаються безкоштовно. Міський голова обійшов усі палати, де лежали хворі учні, і поговорив з батьками про лікування.
На комісії зазначили, що спілкування хворих дітей варто обмежити, але це стосується тих, хто перебуває вдома. Карантинні заходи для всієї школи непотрібні - у класах проведуть дезінфекцію. Якщо потрібні будуть додаткові місця в лікарнях, то їх можна організувати. Інфекційне відділення в лікарні №4, зможе прийняти іще 50 хворих в дитячій лікарні можуть організувати додаткові 20 ліжок. Щодо ліків, то дітей лікують антибіотиками третього покоління.
Звідки ж взялося отруєння? Як стверджує головний санітарний лікар Кременчука Віктор Акімов, у харчовому блоці гімназії №6 - брудно. Попередній діагноз хворих - дизентерія. "Ми оглянули харчоблок, де готували дітям їжу. За попередніми даними, захворювання виникло після вживання їжі, приготовленої там. Харчоблок гімназії - у вкрай незадовільному стані. Він не пристосований до нового навчального року. Ремонту не було років 10. Не працює м`ясорубка. Картоплю мнуть вручну, а це категорично заборонено. Спалах цей прогнозований... Ми поштрафуємо всіх. Навіть тих, хто миє посуд. Скрізь бруд і павутиння... Технологічне обладнання не працює. Над холодильником плакат про соціалістичне змагання. Я бачив багато бруду, але щоб стільки його було у школі - це вперше", - обурюється з трибуни головний санітарний лікар міста.
У свою чергу мер Микола Глухов дивується: якщо такий порядок у шкільній їдальні, то як тоді міська СЕС підписала акт про готовність харчоблоку гімназії до нового навчального року? Окрім іншого, у місті провели дві спеціальні наради про дотримання вимог правил при харчуванні дітей. Санстанції давали доручення перевірити школи позачергово після подій, які сталися у Джанкої. Ніяких зауважень з приводу санітарного стану не було. Тож як таке трапилося у Кременчуці?
Керівник підприємства, яке постачає до шкіл продукти харчування запевнила, що у школи привозять певну кількість картоплі, макаронів, м`яса, ковбаси... Все розраховано на певну кількість учнів. У школах міста запроваджене єдине меню. На всю продукцію є сертифікати якості. "Ми працюємо тільки з місцевими виробниками. Була сосиска вищого ґатунку, виробництва ВАТ "Кременчукм`ясо". Уся продукція завезена окремою партією", - говорить Віра Голосна, керівник підприємства-постачальника. - Залишків продукції, яка щоденно завозиться, звичайно не залишається".
Запитання від "Програми плюс" - головному санітарному лікарю Кременчука: "Що є першопричиною хвороби: павутиння в харчовому блоці школи чи продукти харчування, на які скаржаться хворі діти?" "Нині ми знаємо про незадовільний санітарний стан їдальні. І це одна з причини. Решта - або незадовільна якість продуктів, або хтось з обслуговуючого персоналу хворів чи був носієм хвороби. Їдальня гімназії №6 також обслуговує середню школу №29. Однак тут немає хворих дітей", - відповів міський голова. За його словами, причину шукають, як і того, хто підписав акт щодо готовності санітарного стану школи, в якій трапилося масове отруєння.
Також буде перевірена піцерія, яка розташована біля школи. Можливо, в ній знайдуть збудник хвороби. Однак ймовірність того, що там виявлять дизентерію дуже незначна: 7- та 9-річні діти до таких закладів харчування під час перерви не бігають.
Які висновки з наради? Передусім подякували працівникам міської дитячої лікарні за високий професіоналізм у лікуванні дітей. І аби не повторити такого знову, "в кожній школі слід мати контрольну порцію, яка б стояла 24 години. Інакше - ніяк дослідити те, що на обід їли діти", - підводить підсумки міський голова Микола Глухов.
Батьки - медикам. Медики – батькам. Четвер, 17 вересня. 18.00 Гімназія №6.
"На стаціонарі дитячої лікарні вже 28 хворих. Діти молодшого віку перебувають разом з батьками. "Всі лікарняні будуть батькам оплачені, а кошти, витрачені на купівлю ліків, повернуть", - розповів міський голова Микола Глухов в актовому залі гімназії №6 про заходи, які вживає міська влада. Батьки гудуть, чути крики про високу температуру у дітей, які прийшли додому після навчання, а гості намагаються присутніх заспокоїти
"Усі діти, які потрапили до дитячої лікарні, мали температуру 39,5-40,5 градусів, тобто всі ознаки лихоманки та харчового отруєння. Аналізи крові показали бактеріальні зміни - тобто інфекцію. Всім приписано крапельниці та прийом антибіотиків. Температуру вдається знизити до 37,1 градусів Цельсія, а блювоту - зупинити", - за словами начальника медичної частини дитячої лікарні Валентини Бондар, стан дітей вдається покращити.
На надзвичайну подію до міста вже прибули столичні та обласні медики, які не висловили особливих зауважень щодо лікування.
Але дітей продовжують привозити автомобілями швидкої допомоги, так як продовжується інкубаційний період. Аби зупинити спалах, кременчуцькі медики починають профілактичні заходи. Всім учням гімназії видаватимуть ніфуроксазид, який слід вживати 5 днів поспіль, по чотири пігулки щодня. "Це не антибіотик, а протимікробний засіб. Єдиний побічний ефект від нього - алергічна реакція", - пояснила Валентина Бондар шкільні заходи профілактики.
Батьки з усіх боків скаржилися, що їхнім діям з отруєнням лікар ставив діагноз ГРВІ. А ще у представників влади запитували: скільки іще потрібно потруїти дітей, аби нарешті такі проблеми більше ніколи не виникали?
Втім батьки відзначають і позитивні моменти у гімназії. Хоча гаряча вода і не з`явилася, але біля умивальників мило вже є. А у вбиральнях навіть повісили туалетний папір.
"Ніколи не думала, що головний санітарний лікар Кременчука Віктор Акімов говоритиме про антисанітарію в шкільній їдальні. Така ж їдальня у нас, як і інші. Звісно, не євроремонт, але бруду в ній точно немає", - запевняє директор гімназії №6 Олена Шаповал кореспондента "Програми плюс" у відповідь на звинувачення. Що можна сказати з цього приводу? Звісно, їдальня та харчоблок не дуже. Євроремонту тут ніхто не робив - звичайні пофарбовані масляною фарбою стіни та біла стеля. Павуки, як ознака дизентерії, по тарілках та чашках не бігають.
"Ви спитайте у керівників міськво, чому нас не пускають до школи? Нас цікавлять лише продукти харчування в яких закінчився термін придатності", - запитання до редакції фахівців міського управління захисту прав споживача. А й справді - чому цих контролерів не пускають до учнівського харчоблоку?
Батьки нервують і запитують. П’ятниця, 18 вересня, 10.00, Дитяча лікарня.
- Зараз дитина перебуває у задовільному стані, але у вівторок після школи це був жах. У школі їй стало погано, наша вчителька подзвонила дружині і повідомила про це. Зважаючи що, температура була високою викликали швидку, а вже потім дізналися, що наша дитина була не єдиної, яку доправили до лікарні, розповідає газеті один з батьків, який чергує перед інфекційним відділенням. І далі.
"Зараз ходять багато чуток, щодо причин різкого погіршення стану наших дітей. І перші запитання в мене до директора школа та санстанції. Якщо у їдальню доправили неякісні продукти харчування, то чому її працівники дали їх дітям. Якщо такі люди не можуть відрізнити якісне від неякісного, то чому вони працюють у дитячій їдальні. А що стосується версії про харчоблок, що не відповідає санітарним нормам, то в мене питання до санстанції: Ви ж приймали його перед початком навчального року і тоді все було гаразд. А зараз вже ні? "
Який діагноз?. Субота, 19 вересня. 11-00. Діагностичне відділення міської дитячої лікарні.
- 33 дитини потрапило до нас із гімназії №6 і думаємо, що це вже все. Більше не буде. Принаймні, цієї ночі було спокійно, - розповідає журналісту представник відділення. Чоловік тримає в руках папери з діагнозами та прізвищами.
- Який діагноз у дітей?
"Стан їх здоров`я не викликає тривоги. А щодо діагнозу, то головний санітарний лікар міста Віктор Акімов назвав його точно. У частини з них дизентерія, тобто серйозне харчове отруєння.
Звідки ж це у дітей? Чому діти захворіли на дизентерію?- Я чув, що йшлося про павутиння в харчовому блоці школи та відсутність ремонту. Але скажу точно, що мікроби в павутинні не живуть. Вони живуть лише в організмі людини та в продуктах харчування, тобто у відповідному середовищі. Діти розповідали, що одні їли кашу з сосискою. Інші у школі - сиркову масу в шоколаді - це взагалі жах. Сосиски за стандартами мають піддаватися термічній обробці. А от сиркова маса такій термічній обробці не піддається. Тож висновки робіть самі.
Стан здоров`я хворих дітей – задовільний. Понеділок, 21 вересня. 14-00. Міськвиконком
Кількість хворих учнів з гімназії №6, які у понеділок перебували в міській дитячій лікарні, Кременчука зросла до 34. "Останню дівчинку привезли з дому, у суботу, 19 вересня, о шостій вечора. Стан усіх хворих дітей - задовільний. Медичний контроль за дітьми, які відвідують школу, триватиме до п`ятниці, 25 вересня, а засідання штабу протиепідемічної комісії міського виконавчого комітету відбуваються тричі на день у міській лікарні", - повідомив представникам ЗМІ Василь Хоменко. Причина хвороби залишається нез`ясованою. Із суботи, 19 вересня, також розпочато капітальний ремонт харчоблоку їдальні та будуть відремонтовані усі кухонні прилади, які не працювали. Як зауважив віце-мер, міська влада вживає всіх можливих заходів і переживає за те, що сталося, так само, як і батьки постраждалих дітей.
Винними чиновники не будуть. Вівторок 22 вересня. 10-00. Сесія міської ради
56 учнів гімназії №6 лікується від харчової інфекції вдома на денному стаціонарі. Ще 34 - в міській дитячій лікарні. Стан здоров`я всіх дітей задовільний. Таку інформацію міський голова Микола Глухов оприлюднив на сесії міської ради. Щодо причин отруєння, то вони так і залишаються нез`ясованими. Інформацію щодо цього повідомив депутатам міської ради головний санітарний лікар Кременчука Віктор Акімов. За його словами, працівників шкільної їдальні звільнено зі своїх посад. У свою чергу люди відмовилися від подальшого медичного огляду...
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Кременчук | Надзвичайне
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном