Ця стаття є продовженням публікації під назвою «Тепло в школах, або Чи стануть діти заручниками дорослих ігор?».
Попередня стаття була побудована не лише на фактах, а й на емоціях та припущеннях. Нормальним її продовженням має стати перехід до раціональної складової. А що може бути раціональніше, аніж наведені факти, розрахунки та документи?
Тому редакція «ЕХО» звернулася із проханням надати відповідні розрахунки щодо вартості теплопостачання для навчальних закладів як до підприємця В’ячеслава Гонтаря, котрий зараз виробляє і продає теплову енергію у кілька шкіл міста, так і до відділу освіти Кобеляцької міської ради.
В’ячеслав Гонтар, директор підприємства «ТЕАКОМ ПОЛТАВА», свої розрахунки надав протягом лічених годин. Він привіз у редакцію вже підготовлений матеріал, який ми подаємо нижче без змін. Таку оперативність підприємець пояснив наступним чином:
— Розрахунки затрат, понесених на виробництво теплової енергії, підприємство веде постійно. Далі, за формулами, досить просто вирахувати, у скільки б обійшлося опалення природним газом. Так що багато часу це в мене не забрало.
Розрахунок від «ТЕАКОМ ПОЛТАВА»
Розрахунки здійснено на виконання статті 20 Закону України «Про теплопостачання» та відповідно до Порядку розрахунку середньозважених тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, її транспортування та постачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2017 № 679.
Середньозважений тариф на грн/Гкал за 2020 рік становив 1400,97 грн. (без ПДВ), а також без врахування затрат на оплату праці працівників та витрат за спожиту електроенергію.
Для ТОВ «ТЕАКОМ Полтава» тариф становив 1260,873 грн/Гкал без ПДВ.
При використанні природного газу температура в приміщеннях не піднімалася вище 1214 С, при використанні альтернативних джерел температура в приміщеннях становила 1721 С.
Розрахункова температура повітря в приміщеннях загальноосвітніх навчальних закладів, згідно Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчальновиховного процесу, затверджено Постановою Головного державного санітарного лікаря України 14.08.2001 № 63, погоджено листом Міністерства освіти і науки України 05.06.2001 № 1/121459:
Приміщеня |
Температура повітря (норма) |
Класи та кабінети |
17-20 °С |
Для розрахунку витрат природного газу для котельні Кобеляцької школи №2 використовувались дані:
362Гкал х 198,01 : 1,171428= 61.190 тис м3 ;
197Гкал х 198,01 : 1,171428= 33.300 тис м3
При обчисленні кількості спожитого природного газу використовувалися наступні коефіцієнти:
- 1,171428 — фактичний калорійний еквівалент природного газу (8200);
- 198,01 — питома норма витрат умовного палива для встановлених на котельні котлів НИИСТУ 5, при визначенні якої враховуються такі показники, як термін експлуатації котлів та їх потужність (у даному випадку експлуатація газових котлів 28 років, тому ККД котлів прийнято 74%. КТМ 204 Україна 24494);
- 559 (362 та 197) Гкал, кількість теплової енергії, яка споживалася закладом протягом опалювального періоду, розрахованого до КТМ Україна 24494 та ДБН «Будівельна кліматологія».
Враховуючи середньомісячну вартість природного газу протягом 2020 року, з розрахунку 7 грн/ м3 та вартості транспортування природного газу в розмірі 5300 грн. за місяць (у розрахунок беремо термін опалювального сезону протягом 5ти календарних місяців), надана споживачу теплова енергія становила б:
61190 х 7 +(3 х 5300) = 444230 грн;
33300 х 7 +(2 х 5300) = 243700 грн.
ЗОШ №2 м. Кобеляки
|
Альтернативна енергія |
Природний газ (при дотриманні температурного режиму в приміщеннях) |
Січень – Березень 2020 р. |
362 Гкал /456436 грн. |
362Гкал /444230 грн. |
Жовтень – Грудень 2020 р. |
197 Гкал /248391грн. |
197 Гкал/243700 грн. |
Але, враховуючи, що до виробництва теплової енергії не входять такі складові, як заробітна плата, нарахування на заробітну плату, вартість електроенергії та загальновиробничі витрати (повірка обладнання, поточний ремонт та інші витрати), вартість теплової енергії, виробленої з природного газу, зросте мінімум на 20% .
Вказані складові враховані у вартість теплової енергії, виробленої з альтернативних видів палива!!!
Переваги співпраці:
- 100 % заміщення «дорого російського» природного газу;
- економія бюджетних видатків на опалення щорічно;
- повна відсутність капіталовкладень з боку бюджетної організації;
- зменшення вартості та підвищення якості послуг із теплопостачання;
- позитивний вплив на національну економіку шляхом використання місцевих альтернативних видів палива та вітчизняного котельного обладнання.
Перехід на альтернативне тверде паливо гарантує отримання наступних переваг:
Прямі фінансові переваги проекту:
- Зменшення витрат на оплату праці;
- Зменшення витрат на ремонт та технічне обслуговування обладнання;
- Відсутність капітальних витрат.
Інші переваги проекту:
- Диверсифікація джерел енергопостачання;
- Відсутність обмежень у обсягах споживання теплової енергії;
- Використання місцевих альтернативних та екологічно чистих видів палива;
- Сприяння виконанню програми по заміщенню газу та постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р № 453 «Про стимулювання заміщення природного газу під час виробництва теплової енергії для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів».
Окрім того, В’ячеслав Гонтар додав:
– Наші розрахунки легко перевірити. Як бачите, вартість опаленням газом, на перший погляд, є нижчою. Але ж… Це виключно при умові дотримання температурного режиму в школах, передбаченого санітарними нормами. Можна взагалі «спалити» газу ледве не вдвічі менше і «зробити» газове опалення супервигідним. Але при цьому діти будуть сидіти в холодних класах. Це перше. Друге і, можливо, головне. Будьякий фахівець, котрий має справу з фінансами, знає, що є пряма і відділена вигоди, прямі і додаткові витрати. І от, якщо до вартості спожитого газу додати зарплату операторів, амортизацію, електроенергію, отримання допусків і дозволів, то цифри чітко засвідчують — опалювати школи за допомогою альтернативних видів палива є набагато дешевше. Окрім того, ми самі змонтували обладнання і створили для Кобеляцької ОТГ з десяток робочих місць. А це — ще додаткова вигода у вигляді відрахувань до бюджету.
Згідно з розрахунками Гонтаря, лише за один сезон бюджет зекономить у результаті співпраці з його підприємством більше мільйона гривень. Відповідну таблицю через брак газетної площі ми розміщуємо на сайті.
Відділ освіти міськради поки що своїх розрахунків не надав. Чекаємо.