День державного прапора України святкують двічі: 24 липня в Києві згадують підняття синьо-жовтого стяга над Київрадою у 1990 році. А 23 серпня – день, коли у 1991 році прапор вивісили над Верховною радою. Цьогоріч, цій події - 30 років.
Що символізує державний прапор? Уже сотні років синьо-блакитні та жовто-золоті кольори супроводжують українців у періоди труднощів, в епохи розквіту національної ідеї та протягом боротьби за незалежність. Його історія – справді багата і цікава – відображає всю історію української державності.
У цей день та напередодні Дня незалежності Суспільне Культура зібрала факти та легенди про державний символ України.
Перший прапор
Перші згадки об'єднання синього і жовтого кольору на офіційній символіці датовані 1256 роком – це був герб Львова із зображенням жовтого лева на блакитному тлі, який місту подарував князь Данило Галицький. Також золотий і синій кольори використовували на гербі Галицько-Волинського князівства.
Прапор з жовтою смугою вгорі
Офіційно синьо-жовту атрибутику почали використовувати у 1848 році, від початку українського національного відродження в Галичині та Буковині. Головна Руська рада оголосила своїм гербом лева на блакитному тлі й синьо-жовтий прапор. Цей самий прапор, тільки з жовтою смугою вгорі, був державним стягом УНР.
Один стяг
Під синьо-жовтим відбулися три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 року.
Догори дриґом
Існує міф, що прапор має бути не синьо-жовтим, а жовто-блакитним, і те, що його перевернули – є головною причиною нещасть, які випадають на долю України.
Раніше можна було зустріти обидва варіанти використання кольорів, а після повалення Гетьманату в грудні 1918 уряд УНР затвердив теперішню послідовність смуг.
Пшениця чи Бог
За однією версією, синій на прапорі символізує небо, а жовтий – колосся пшениці. За іншою, це символи двох головних стихій природи: води та вогню. З релігійного погляду, жовтий уособлює Творця, а блакитний – усе земне.
ХХ століття
Вперше після Лютневої революції 1917 року синьо-жовті прапори з'явилися в Києві, Одесі та Харкові. 17 березня того ж року було проголошено про організацію Центральної ради. Відтоді у Києві публічно та на офіційному рівні з'являються символи української державності.
Після розпаду СРСР 18 вересня 1991 року президія Верховної ради затвердила за синьо-жовтим поєднанням кольорів статус офіційного прапора країни.
Два роки у в'язниці
За радянських часів зберігання синьо-жовтого полотнища вважалося злочином, за який могли ув’язнити на два роки. Поява українського прапора у громадських місцях розцінювалась як надзвичайна подія.
Футбол, прапор, гопак
27 липня 1976 року під час футбольного матчу в Монреалі між збірними НДР і СРСР на поле у вишиванці та з прапором України в руках вибіг уболівальник Данило Мигаль та станцював гопак. Акція тривала 15 секунд, після чого втрутилась поліція. На самому стадіоні 150 українців вивісили плакат із написом "Свобода Україні!". Мигаль пояснив, що хотів своїм вчинком драматизувати долю українського народу і підтримати українських футболістів.
Стяг "кіборгів"
Під час захисту Донецького аеропорту “кіборги”, попри постійні обстріли, знов і знов вивішували прапор над будівлями. Синьо-жовтий весь цей час майорів над диспетчерською вежею, аж поки ворог її не знищив. Нині двічі на рік цей стяг з Донецького летовища підіймають над військовою частиною у Кропивницькому