Зараз у Європі фіксують безпрецедентне зростання ціни на газ. Вартість блакитного палива і водночас сировини для хімічної та іншої промисловості побила всі мислимі й немислимі рекорди.
Усілякі там аналітики й журналісти з усіх боків торочать про купу факторів, що спричинили таке безпрецедентне зростання сировини. Якісь там шторми над США пронеслися, у Норвегії найбільше в Європі родовище збираються через три роки закривати, було дуже спекотне літо і холодна зима. І майбутню зиму в Європі очікують холодною. І «Газпром» щось там козлить. І запасів у європейських сховищах менше, аніж у минулому році. І так далі, і тому подібне. І от, усе це «тому подібне» призвело до того, що за три місяці ціни піднялися удвічі, а то й утричі. При цьому, не в Росії, Катарі, Норвегії чи навіть Україні, де цей самий газ видобувають, а на різних там амстердамських хабах, де, окрім потужних комп’ютерів і кількох дядьків із пейсами чи без них, нічого немає.
Україна, як відомо, теж Європа. І тому ціна на газ зросла і в нас. «Рідний» полтавцям «Полтавагаззбут» он взяв і підняв вартість удвічі. Чому? Пояснили зростанням ціни на вже згаданих хабах.
Але чомусь мені здається, що нас усіх дурять. Причому, не лише українців, а й схожих на них простих смертних у всьому світі.
Звичайно, ціна на газ ніколи не вписувалася в звичну нам теорію ринкової економіки, по якій все визначає попит і пропозиція. Це вам не картопля чи пшениця, де все більш-менш зрозуміло і логічно. Вродило-невродило, посіяли-не посіяли.
Газ, він не родить, хоча, якщо вірити чесним аналітикам і не менш чесним журналістам, від торнадо в США дуже залежить. І від прогнозу погоди на рік вперед теж.
Чому ж мені здається, що нас таки дурять? Наведу приклад.
Ось днями згаданий «Полтавагаззбут» оголосив, що після того, як місяць тому удвічі підняв ціну для своїх клієнтів, тепер її удвічі знижує.
І, навпаки, державний «Нафтогаз», той, що постачальних найостаннішої надії, взяв і оголосив тим, хто побіг до нього від Полтавагаззбуту, про те, що різко піднімає ціну — з 12 до 16 гривень.
Це як зрозуміти? Який чесний аналітик чи журналіст може мені нерозумному це пояснити? У одній державі один і той же газ може одночасно дорожчати і дешевшати. Причому, не на кілька процентів, а в кілька разів.
Мене то особисто (трішки похвастаюсь) ціна на газ не дуже бентежить. Пічка на дровах і старий садок, що дістався у спадок, надійно захищають від цінових коливань на усяких там амстердамських та нью-йоркських хабах. А ось що думати і куди бігти пенсіонерам, які живуть у квартирах і будинках без альтернативних джерел опалення?
Ну, а дурням, ой, вибачте, «небайдужим» пропонують посперечатися з приводу того, хто «ватнік», а хто ні. У той час, як абсолютно байдужі, але розумні, на хабах мільярдерами стають.