Точніше, мова йде про благоустрій занедбаної території, на якій кілька століть поспіль ховали євреїв.
Єврейське кладовище в Кобеляках розташоване на околиці містечка, між очисними спорудами «Полтававодоканалу» та територією м’ясокомбінату. Протягом багатьох десятиліть місце поховання євреїв знаходилося в занедбаному жалюгідному стані.
У одних джерелах пишуть, що єврейське кладовище в Кобеляках зруйнували німці в роки окупації України, інші стверджують, що до руйнації доклали рук і останні комуністи. Нібито, остаточно його ліквідували, як місце поховання в кінці вісімдесятих років минулого століття під час будівництва м’ясокомбінату. Який, до речі, нині практично не працює.
У кінці-кінців, надгробні пам’ятники згребли бульдозером на купу і покинули, а територія заросла чагарниками і бур’янами.
Про покинуте єврейське кладовище в Кобеляках згадують десятки авторів у різних публікаціях, розміщених у Інтернеті. Усі відзначають, що йдеться про акт вандалізму та нехтування історичною пам’яттю.
Адже вважається, що Кобеляки ще до початку двадцятого століття були таким собі «єврейським» містечком. Тут жили тисячі євреїв. Згодом із різних причин вони виїхали з містечка.
Ось як розповідають про єврейську історію Кобеляк різні джерела.
…Згідно з даними «Російської єврейської енциклопедії», у 1847 році в місті проживало 322 особи єврейської національності. Свого розквіту Кобеляцьке єврейство досягло наприкінці ХІХ ст., коли повітове місто Полтавської губернії на 20 % було єврейським.
…У Кобеляках 17 євреїв були членами Думи. Член міської управи — купець Давид Лейбович Розенштейн», — йдеться в «Пам’ятній книзі Полтавської губернії на 1875 р.». У місті працювало кілька синагог та власні школи. Євреї мали великий вплив у місті — вони були власниками 4 складів аптечних товарів, 3 пекарень, 2 перукарень, фотоательє (Хаїм-Лейба Євсєєва, Ісаака Луцького та ін.) та понад 50 торгових крамниць. Відомим став пивоварний завод Мошкевича (станом на 1909 його річний оборот становив 13 тис. рублів, на ньому працювало 6 робітників).
Відомий кобеляцький краєзнавець Юрій Попруга розповідає, що й до цього часу в оселях кількох кобелячан як історичні пам’ятки зберігаються пляшки з-під пива заводу Мошкевича. Їх робили різного кольору з дуже якісного скла.
Також Юрій висловив припущення, що на кладовищі в Кобеляках можуть бути могили єврейських священиків, а то й святих. Адже на деяких пам’ятниках розміщені нетипові символи у вигляді двох долонь. У нетрях Інтернету швиденько вдалося дізнатися, що такими символами дійсно позначали поховання коенів, тобто священиків.
Цитата:
«…Вони здійснюють благословення двома руками, розсуваючи пальці рук. Пояснюють, що цей проміжок між пальцями символізує Всевишнього, котрий стоїть за коенами та їх благословенням. Саме цей символ розкритих долонь найчастіше вирізняє поховання коенів».
Та незважаючи на постійні нагадування в ЗМІ та плин часу, єврейське кладовище в Кобеляках залишалось занедбаним.
Та ситуація почала змінюватися в 2021 році. У жовтні на території кладовища з’явилася потужна техніка та робітники. Буквально за кілька днів був проведений благоустрій. Зокрема, цвинтар обнесли капітальним парканом.
У Кобеляцькій міській раді підтверджують, що восени 2021 року до влади звернулися представники єврейської общини за дозволом на проведення благоустрою на території кладовища. Дозвіл був наданий.
Швидше за все, роботи з благоустрою ще будуть продовжуватися. Адже могильні пам’ятники поки що ніхто не чіпав, вони лежать згорнуті до купи.