Одразу по закінченню веселих новорічних свят жителів «столиці» Кобеляцької громади очікував вельми неприємний сюрприз. Хоча, по великому рахунку, проблема, що виникла із утилізацією міського сміття, є явищем закономірним і давно очікуваним.
Та зупинимось на подіях 22 січня. У цей день міські комунальники під проводом міського голови спробували вивезти тверді побутові відходи на територію колишнього асфальтного заводу. Звично для сучасної міської влади, все намагалися зробити під грифом «секретно», не повідомляючи про свої наміри ні громадськість, ні контролюючі органи, ні депутатів.
Але, як відомо, діяльність звичайного органу місцевого самоврядування, яким, зрештою, і є кобеляцька міська рада, не може бути засекреченою. Тому вже напередодні, увечері 21 січня, до редакції надійшло повідомлення, що вранці кобеляцьке сміття повезуть у напрямку Сухинівки і вивалять на території колишнього асфальтно-бетонного заводу. Підставою є нібито рішення виконавчого комітету, що теж було проведене в умовах максимальної секретності. Адже кілька депутатів міськради, до яких ми одразу звернулися із проханням підтвердити чи спростувати проведення виконкому, на якому вирішили везти сміття в сухинівський ліс, нічого про це дійство не знали.
Сюрприз не вдався
Як виявилося вранці 22 січня, інформація, яку отримала редакція, була абсолютно достовірною. Більше того, вона, інформація, надійшла й до жителів Сухинівки та Лісного.
У всякому разі, вже о восьмій ранку на в’їзді на територію АБЗ стояв автомобіль ВАЗ-2107, а біля нього чергували кілька мешканців згаданих сіл та жителів Кобеляк. Під час спілкування із ними люди підтвердили, що очікують прибуття сміттєвозів із відходами. Орієнтовний час вивантаження сміття — 8:30 ранку. Дійсно, цілий кортеж автомобілів, що складався з потужного трактора та двох МАЗів, прибув до визначеного місця у вказаний час. Та спочатку там з’явилися заступник міського голови Олександр Китайгора, депутат Володимир Гречаний та керівник комунального підприємства «Водоканал Плюс» Володимир Юрко. Вони обійшли територію. Судячи з наявності спеціальних пристроїв, щось вимірювали.
Згодом під‘їхали вантажівки та поліцейський автомобіль. Як стало зрозуміло, правоохоронців викликав хтось із міської ради. Адже вони попрохали власника автомобіля Станіслава Катричка прибрати його із в’їзду на територію АБЗ. Станіслав відмовився, аргументуючи, що його машина не заважає проїзду легкового транспорту. Як підтвердження цьому, у двір колишнього заводу спокійно заїхав мікроавтобус Гречаного.
Водночас Катричок та Артур Ковач заявили поліцейським, що не пропустять на територію транспорт зі сміттям через відсутність у комунальників та міських чиновників жодного документа, який може підтвердити законність їх дій. Ковач наголосив:
— Вони засрали Кобеляки, тепер хочуть засрати і Сухинівку. Ми їм цього не дозволимо.
Близько півгодини всі завмерли в очікування когось чи чогось. Як виявилося, очікували приїзду міського голови Олександра Копельця.
Але й після його приїзду ситуація не змінилася. Поліцейські поцікавилися у міського голови, чи є якісь документи, що регламентують процес вивезення відходів саме в це місце. Міський голова дістав із кишені спортивних штанів зіжмаканий папірець, назвав його рішенням виконкому і дав для огляду поліцейським. При цьому наголосив: «Це — не для преси».
Паралельно Артур Ковач зателефонував по номеру «102» і зробив повідомлення про вчинення злочину посадовими особами Кобеляцької міської ради та комунального підприємства. А саме — забруднення та псування земель.
Згодом приїхало ще кілька автомобілів з поліцейськими, у тому числі і з дізнавачем. Правоохоронці вчергове поцікавилися в Копельця про наявність документів, що дозволяють розміщувати міські відходи на території колишнього АБЗ. Той відповів, що документи є. Але оскільки події відбуваються в суботу, тобто у вихідний день, ніхто їх правоохоронцям не надасть. І запропонував писати запит і очікувати документи «з понеділка». Але сказав, що може показати документи в неофіційному порядку. Після цього ситуація зайшла в ще більш «глухий кут». Громадяни, які заблокували в’їзд вантажівок зі сміттям, із ще більшим ентузіазмом почали кричати, що в міської ради немає ніяких документів. Артур Ковач наголосив:
— Учора, коли ми з Катричком отримали інформацію про те, що сміття повезуть у Сухинівку, то «заглянули» і в Публічну кадастрову карту України. Так от, ця земельна ділянка навіть номеру не має. Які в міської ради можуть бути документи? До того ж, у них ще й Генерального плану забудови немає. Вони взагалі нічого будувати чи відкривати права не мають.
У свою чергу, Катричок аргументував:
— Протягом цілого літа ми в Сухинівці нікого із міської ради не бачили. Навіть бур’яни в нас не косили. Це виходить, що міська громада обмежується Кобеляками. Думаю, що жителі інших сіл громади скажуть те ж саме. Отже, села владу Кобеляк не цікавлять. Ну то нехай і складують свої відходи в себе в Кобеляках.
«Круглий стіл» із очікуваним результатом
Побувши на місці події з годину, міський голова сів у машину і поїхав у напрямку Кобеляк. Досить швидко зникли й інші чиновники. Натомість з’явилися інші дійові особи і виконавці. На підмогу Ковачу, Катричку та кільком кобелячанам почали з’їжджатися мешканці Сухинівки та Лісного. Вони в один голос заявили, що не дадуть можливості міській раді створити звалище на АБЗ. І висловили готовність нести цілодобове чергування, аби не дозволити вантажівкам із сміттям в’їхати.
Один із новоприбулих аргументував:
— Тут ліс, дорога, заправка, тут немає місця для звалища.
Дійсно, державні будівельні норми передбачають для об’єктів поводження із відходами певні норми. Зокрема, вони мають бути розміщені на відстані:
- 1 км від межі міст;
- 0,5 км від житлової та громадської забудови (санітарно-захисна зона);
- 0,2 км від сільськогосподарських угідь і від автомобільних та залізничних шляхів загальної мережі.
- 0,050 км від межі лісу і лісопосадок, не призначених для використання з метою рекреації.
Кольори міської ради за відсутності її головних осіб взявся захищати депутат Олег Славянський. Він підходив до протестувальників і повторював, що є якесь рішення виконкому і є якийсь договір на оренду міською радою цієї території. Та на його слова ніхто не реагував.
Кобелячанин Андрій Ярський, який був у складі пікету, натомість міркував:
— Що вони про той договір торочать. Це що, я можу взяти і заключити договір, аби в моєму приватному дворі радіоактивні відходи хтось розміщував? Ну такий бред несуть. А купа дозволів у них є? Одне звалище незаконно відкрили, тепер друге.
Згодом роль своєрідного переговорника взяв на себе житель Підгори Володимир Голтвянський. Він наголосив, що вболіває за всю громаду, зокрема й за Кобеляки, які через кілька днів «потонуть» у смітті. І закликав учасників пікету до діалогу, до висловлення конструктивних пропозицій щодо вирішення проблеми із вивезенням сміття. Згадав і про «круглий стіл» за участі влади і громади. Ковач йому відповів:
— Володя, який може бути «круглий стіл» із людьми, які брешуть, брешуть і брешуть. Ну от вважай, що ми його сьогодні і провели.
Звучала під час пікету і конкретна пропозиція щодо з вивезення сміття. Усі говорили лише про полігон у Горішніх Плавнях.