Кобеляцький музей літератури та мистецтва почав свою роботу 10 лютого 1982 року і вже чотири десятиліття його відвідують щороку тисячі людей із різних міст і сіл нашої країни. Музей постійно поповнюється новими експонатами, проводяться виставки художників і майстрів народної творчості, відбуваються зустрічі літераторів, краєзнавців.
Заснував музей Олексій Іванович Кулик. Сам засновник народився 24 березня 1937 року. У 1955‑му закінчив 10 класів Кобеляцької середньої школи № 2. Далі навчався в Полтавському педінституті, де отримав спеціальність учителя української мови, літератури та історії.
По завершенню навчального закладу викладав історію та географію у Кобеляцькій школі-інтернаті. Із 1968‑го по 1972‑й роки очолював Кобеляцький райметодкабінет райвно, потім працював інструктором відділу пропаганди і агітації Кобеляцького райкому КП України.
Олексій Іванович більше 20 років завідував музеєм, самостійно, без штату і коштів, на громадських засадах, одночасно працюючи учителем, вихователем у школі-інтернаті.
Як фотограф, художник, краєзнавець чимало зробив для оформлення наочної агітації, художнього оформлення в районі й місті. Він створив і оформив музей Андрія Головка в Козельщині, музей у СПТУ-43, музей історії і кімнату народознавства в школі-інтернаті, допомагав упорядковувати музеї в Бутенках, Біликах, Кунівці та інших населених пунктах району. У музеї літератури і мистецтва Олексій Кулик виконав 22 портрети наших земляків (графіка).
У 80‑х роках у районній газеті «Колос» Олексій Іванович опублікував чимало матеріалів з історії та краєзнавства Кобеляцького краю, про наших знаменитих земляків.
Нині основний і науково‑допоміжний фонди налічують 7500 предметів. Музейні експозиції розміщуються в різних залах: «Життя і творчість письменників‑земляків», «Життя і творчість художників нашого краю», «На сцені, в кадрі і житті», «Історичне минуле краю», «Традиційні ремесла та народна мистецтво», Олексій Кулик: «Я любив свою землю, свій край».
Кобелячани продовжують почин талановитого краєзнавця, історика, літератора, вчителя, музиканта, фотографа. Це, перш за все, написання нових творів. По-друге, поповнення експозицій музею. Втретє, проведення масових заходів.
Звертаю увагу громадськості на твори земляків: Олени Лашко «Між землею і небом», Бориса Попруги «Дорогою життя», Івана Паська «50 років життя і роботи в Кобеляках», Любові Варич «Провісник народу, апостол, пророк», Івана Магди «Я люблю тебя жизнь», «Мисливські оповідання», Галини Петлюк «Шукаю мамин слід», Леоніда Митька «Літературне мереживо», «Літературними стежками Кобеляччини», «Земляки», «Мої сучасники», Михайла Задорожнього «Наше Солошине», Людмили Усенко «Життя в обіймах міста», Володимира Чернявського «Перелом», Валентини Наріжної «Українцям», «Пощастило» Василя Педана «Відлуння літа», Наталії Кушнір «Не лети так поспішно, хвилино», Любові Лебідь «Намисто з казок», Олександра Черкаського «Прозріння», «Щука», Віталія Глинського «Родом із дна морського», Івана Ярещенка «На батьківській ниві», Марини Хорольської «Віршозалежна», «Я вчуся розрізняти кольори», Віталія Глинського, Віктора Шишацького, Михайла Лося, Вікторії Біліченко «Орлик і орляни» та інші. Всього побачило світ за останні 11 років більше 110 книг. Це вагомий внесок у скарбницю Кобеляччини.
Велика робота проводиться для функціонування шкільних музеїв. Серед кращих — музеї в Солошиному, Кобеляках, Бутенках.
Відрадно, що ми знаходимо підтримку від керівників та службовців нашого міста. Безумовно, проблем вистачає.
Музей літератури і мистецтва імені Олексія Кулика знаходиться на вулиці Шевченка, 14, у будинку, що зведений ще до 1917 року, займає площу 166 квадратних метрів. Будівля потребує розширення і технічного оснащення. Нині музей очолює вмілий організатор музейної справи Тетяна Чешко.