Перш ніж іти в поліцію і скаржитися на те, що ваше авто згоріло від обстрілів або побите уламками, зробіть кілька нескладних дій.
Перше, що варто подбати — напишіть заяву про пошкодження або знищення вашого автомобіля.
При складанні напишіть адресу, де знаходиться ваш автомобіль.
Вкажіть точний або хоча б приблизний час знищення або пошкодження автомобіля.
Докладно розпишіть всі обставини, як саме він був знищений.
Зробіть ксерокопії свідоцтва про реєстрацію автомобіля та додайте їх до заяви.
Зробіть фото пошкодженого або зруйнованого автомобіля. Чим більше фото, тим краще, і бажано на тлі прилеглих будинків, або об’єктів, до яких можна прив’язатися. Особливу увагу приділіть фотофіксації пошкоджених ділянок. Фото також додайте до заяви.
Реєстрація заяви про знищений автомобіль. Після того, як ви зібрали все необхідне для подання заяви до поліції, слід подумати про його реєстрацію. Ваше головне завдання — щоб заяву принаймні прийняли. Якщо не можете потрапити до відділення, то надсилайте заяву листом. Бажано надсилати з повідомленням про його доставку. Для впевненості необхідно буде скласти список всього вкладеного в лист (перерахувати саму заяву, всі копії документів, роздруковані фото автомобіля, накопичувач з фотографіями та відео). Зберігайте всі чеки про відправку листа до того моменту, поки вам не прийде повідомлення про його доставку до поліції. Шансів на те, що зараз слідчий займатиметься вашою заявою небагато. Але після війни обов’язково займуться.
У якому разі страхова компанія відшкодує збитки. Ціль ваших попередніх кроків полягала в тому, щоб запустити процес компенсації вашого автомобіля і зафіксувати факт його знищення або пошкодження. Далі вже будуть турботи поліції, щоб виїхати на місце та зафіксувати ушкодження. Усі ваші дії та дії поліції щодо відкриття провадження про знищення або пошкодження авто будуть необхідні надалі для страхової компанії при відшкодуванні збитків. Єдиний варіант, коли страхова вам може не виплатити шкоду — якщо в самому договорі прописано пункт про війну. Також поки що не ясно, як компенсуватимуть вартість знищених авто, які не були застраховані. Але сподіватимемося, що Верховна Рада все ж таки візьметься за це питання, бо масштаби проблеми величезні. По всій Україні сотні знищених чи пошкоджених авто, які просто стояли на парковці чи в гаражі, і на них певний час не їздили, бо закінчилося страхування.
Що ще важливо при відшкодуванні збитків за авто. У будь-якому разі, відшкодування збитків за знищений автомобіль — завдання держави. Зараз розробка оптимального механізму тільки розпочалася, але надалі, швидше за все, буде набагато простіше. Слід запам’ятати, що ваше завдання — максимально допомогти поліції у фіксації пошкоджень. Не варто чекати, що за вас усе зроблять. Після фіксації обов’язково отримайте акт шкоди та оцінну вартість авто. Це буде потрібно під час подання позову на державу.