Із початком повномасштабної війни росії проти України з’явилися нові шахрайські схеми. Серед найбільш поширених сценаріїв: оренда уявного житла, фіктивна евакуація громадян, фейкові повідомлення про нарахування грошової допомоги, збір коштів на потреби ЗСУ, а також продаж військової амуніції, повідомили в поліції Полтавщини.
Заступниця начальника Слідчого управління поліції Ірина Погребняк відзначає, що лише в травні зареєстровано близько 30 фактів шахрайств, вчинених з використанням нових схем. Щодо кожного кримінального правопорушення триває розслідування.
Зокрема, у минулому місяці зафіксовано 14 фактів фейкової оренди житла та евакуації.
У обох випадках шахраї вимагають від клієнтів передоплату на картку, а після переведення коштів — зникають.
10 справ стосуються надання грошової допомоги. Абоненти отримують фейкові повідомлення про нарахування грошей на мобільний зв’язок із рекомендацією перейти за посиланням.
Також є кілка фактів переказу коштів на псевдоблагодійні рахунки. Злочинці збирають допомогу на лікування дітей, на підтримку переселенців, Збройних Сил України.
Вдаючи із себе волонтерів, шахраї створюють цілі сайти або групи в мобільних месенджерах для збору грошей та персональних даних довірливих читачів.
За даними кіберполіції, цей спосіб також набув широкого поширення в соцмережах. Правоохоронці закликають надсилати гроші лише перевіреним організаціям та волонтерам. Перевірити їх дійсність можна в органах влади та місцевого самоврядування.
Ще один вид обману ґрунтується на потребах армії та правоохоронців. Шахраї продають уявну або браковану військову амуніцію. На Полтавщині за аналогічними випадками відкриті два кримінальних провадження.