Книги про дитячі будинки — це, безсумнівно, дуже сумна література. Вони описують нелегке життя тих, хто ніколи не знав батьківської любові, порушують гострі питання стосунків усередині таких закладів, як притулки. Зазвичай, кожен такий твір містить у собі особисту драму того чи іншого героя. Утім, ці книжки мають і неабияку мотиваційну та навіть виховну функцію: вони вчать цінувати наших близьких, боротися за свою долю та не опускати рук навіть за дуже несприятливих обставин. Попри сумні сюжети, така література часто подає життєствердний фінал. Безсумнівно, ці книги — чи не найкраща проза (https://book-ye.com.ua/catalog/proza/).
Книги про дитбудинки та сиріт нерідко належать до світової класики. Таким є, зокрема, роман Чарльза Діккенса «Олівер Твіст». Його головний герой, сирота з дитинства, у ранньому віці зазнає труднощів і принижень. Оліверу Твісту доводиться буквально боротися за власне виживання. Проблеми, що випадають на його долю, не під силу всякому дорослому, та герой зумів із ними впоратися. Чимось він нагадує іншого персонажа Діккенса. Мова йде про однойменного хлопчика з роману письменника «Девід Коперфілд», що після смерті батька також зазнавав труднощів від вітчима, та все ж виріс і зумів вибороти власну долю. Узагалі, така література нерідко демонструє, що сироти й напівсироти мають неабияку жагу до життя. Загартовані змалечку, вони гідно проходять випробування. Так само, як і героїня книжки Марі-Бернадетт Дюпюї «Сирота с Манхэттена. Огни Бродвея». Вона вже доросла, та проблеми з дитинства періодично даються взнаки. Тема сирітства описана й у творі письменниці «Сиротка», що оповідає про дівчинку, яку підкинули під поріг монастирської школи холодною зимою. Видання Олександра Полярного «Мятная сказка» розказує про хлопчика, якого віддали в дитячий притулок. Здавалося б, увесь світ зупинився від несправедливості, але ж варто якось жити далі.
Книги про покинутих дітей в деталях змальовують нам драму їхніх сердець. Саме такими є героїні твору Крістіни Бейкер Клайн «Сирітський потяг». Це пронизлива історія про нещасливе дитинство, про спогади, що кровоточать незгірш за відкриту рану. А ще — про те, що ніколи не пізно дошукатися правди та справедливості.
Книги про інтернат, утім, не завжди бувають трагічними. Особливо, якщо йдеться не про інтернат для сиріт, а про звичайну школу-інтернат. Саме в таку школу за давньою родинною традицією потрапляє дівчинка Карлотта в книжці «Карлотта. Випробування в інтернаті». І її життя наповнюється новими пригодами. Продовжує цю історію видання «Карлотта. Книга 2. Несподівані знайомства в інтернаті», а книжка «Карлотта: Дубль тринадцятий» розповідає про кастинг до нового серіалу, який проходитиме серед учениць інтернату. Видання «Карлотта і Великий бал» торкається теми проведення в інтернаті грандіозного святкового балу. Цей цикл книжок обов’язково сподобається підліткам. Література про інтернати й притулки, попри доволі напружені сюжети, має ще й функцію психологічної розрядки.