«Хто ми? Звідки прийшли? Куди підемо?» - такі питання хвилювали ще наших далеких предків. Скільки поколінь людство прагне осмислити мету свого існування на цій планеті, сенс життя хоче осягнути і кожен з нас зокрема. Завдяки книгам по філософії ми можемо «не винаходити велосипед» у марних душевних метаннях, а скористатися працею інтелектуалів минулих століть та сучасності.
Причини виникнення філософії
Виникнення науки філософії є закономірним наслідком осмислення людиною світу і свого місця в ньому. Кожне явище, зокрема суспільне, має свої передумови виникнення. Розвитку науки про світорозуміння сприяли різні фактори:
- Соціально-економічний розвиток стародавнього світу, що включає в себе достатній зріст продуктивних відносин, який зумовив відокремлення представників розумової праці (філософів) від людей фізичної праці. Централізація міст, розвиток торгівельних відносин, в тому числі і міжнародних, сприяли обміну досвідом та науковими знаннями.
- Культурно-духовні надбання як окремих націй, так і цивілізації в цілому. Сюди відносяться система знань, рівень культури, завершення розвитку писемності та поява різноманітних літературних жанрів, насичених міфологічними та релігійними сюжетами. В художніх творах порушувалися етично-моральні проблеми та пропонувалися шляхи їх вирішення.
- Попередні чинники сприяли виділенню з маси людей осіб, які йменували себе «мислителями», «шукачами істини» тощо. Вони не відносилися ні до одної із верств населення, а були такими собі «аристократами духу», що шукали відповіді на питання сенсу буття.
- Основи філософії – це міфологічні вірування та перші релігійні оповіді, в яких уже в примітивний спосіб розв’язувалися питання виникнення людства та мети його існування.
Завданням перших філософів було переведення проблеми смислу життя з чуттєво-понятійного, релігійного та міфологічного рівнів на рівень раціональний.
Структура науки про світорозуміння
Розглянемо основні розгалуження філософської думки та їх представників:
- Онтологія або вчення про буття, яке досліджує виникнення світу, його будову. Античні представники цієї течії – Демокріт, Геракліт, Фалес. Саме тут виник поділ всього сущого на ідеальне та матеріальне. Френсіс Бекон, Джорж Берклі - одні з багатьох опонентів в суперечці: що первинне – матерія чи дух.
- Гносеологія – наука про пізнання. Розглядає можливості людського пізнання, межі та можливі шляхи. Представники: Рене Декарт, Артур Шопенгауер.
- Філософія соціальна вивчає суспільство та побудову відносин у ньому. Марксизм (Маркс, Енґельс) і неомарксизм (Георг Лукач), ліберальна теорія фон Мізеса та Гаєка, теорія масового суспільства (Ортега-і-Гассет), теорія менеджеріального суспільства (Бернхем) та теорія тоталітарного суспільства (Юнґе) – основні соціологічні концепції.
До галузей науки мислителів відносяться також антропологія, етика та естетика, аксеологія (наука про людські цінності), праксеологія (вчення про перетворення), історія самої філософської думки та теософія (релігійні відносини).
Філософська література від «Дому Книги»
Пропонуємо підбірку книг, які розширять ваші світоглядні уявлення та сприятимуть інтелектуальному розвитку:
- «Що таке час» норвезького вченого Трюль-са Вюллера дозволяє поглянути на цю одвічну складову нашого існування з різних точок зору – від релігійної до наукової.
- «Двійник. Про природу дублювання і множинності». Автор – Тарас Лютий, викладач НаУКМА, професор кафедри філософії, книга розповідає про становлення людської особистості, роздвоєння та утримання своєї самості та багато іншого.
- «Емоційний інтелект» Девіда Гоулмана дає відповіді на питання впливу емоцій на наше життя, залежність між розумінням чужих почуттів та успішністю.
Книги про філософію мають декілька різновидів, залежно від того, яку саме частину людських відносин вивчає дана галузь. В інтернет-магазині «Дім Книги» https://dk-books.com/catalog/3615/ є великий вибір книг, які допоможуть збагнути основні поняття світобудови. Тому надайте цьому процесу осмисленості, читаючи філософські праці, адже життя – це безперервний процес пізнання.