У одному із сіл Кобеляцької громади відбуваються події, що можуть стати основою як для сюжету чергової сентиментальної телепрограми, так і для кримінальної справи з реальним вироком суду.
Редакція вже повідомляла про те, що в одному із сіл громади між його жителями виник серйозний конфлікт. Односельці підозрюють свого земляка в тому, що він видурив, фактично вкрав, два мільйони гривень, які його сусідка отримала в якості відшкодування від держави за загиблого на війні сина.
Коли ми отримали перше повідомлення про те, що в сім’ї загиблого військовослужбовця виникли проблеми із компенсаційними виплатами, першою версією було — чиновники влаштували нещасним людям бюрократичне пекло. Друга версія — шахраї «купили» бази даних сімей, які отримали компенсацію, і тепер видурюють у них гроші. Але в реальності ситуація виявилася набагато простішою. Але від цього не менш драматичною.
Після більш детального вивчення ситуації одразу стало відомо, що держава виконала свої зобов’язання швидко і в повному обсязі.
«Коли приїхав, то хати розбирав, щоб на цигарки заробити. А потім БМВ купив»
3 лютого редакційна група «ЕХО» приїхала в невеличке село на території Кобеляцької громади. Ми не називаємо назву населеного пункту, а також справжні імена та прізвища дієвих осіб цієї історії із міркувань їх безпеки. Адже мова йде про досить серйозну суму грошей.
Нас викликали місцеві жителі. У цей день зранку місцевий житель, якого вони підозрюють у шахрайстві, зібрався вивозити із дому речі. Речі, які він, ймовірно, придбав за гроші, зняті із чужої банківської картки.
Зранку до двору приїхала потужна вантажівка. У неї почали складати дорогу побутову техніку і навіть пластикові вікна, виймаючи їх прямо із будівлі.
Сусіди, побачивши це дійство, заблокували виїзд вантажівки «Жигулем» і викликали поліцейських. Коли ми прибули на місце події, то речі вивантажували, а поліцейські проводили опитування учасників події.
Водій вантажівки, зовсім молодий хлопчина, який тільки-но відповідав на запитання правоохоронців, не дивлячись на форс-мажор, був у гарному гуморі. Він розповів:
— У мене в житті під час роботи ще й не таке бувало. Коли люди заблокували мою машину, я не сильно переймався. Буває. А ось коли приїхали поліцейські, то зрозумів, що буде «весело».
Біля двору стояв гурт людей, місцевих жителів. Вони й розповіли, що ж відбувалося в них по сусідству. Люди впевнені у тому, що їх сусідка стала жертвою шахрайства.
Жінка середнього віку, яка дзвонила і в поліцію, і в редакцію, розказала:
— Ми живемо в малесенькому селі, де всі про всіх і все знають. Ми знали, що Зіна (ім’я змінене) отримала компенсацію від держави. У неї син загинув на війні. Їй виплатили сім із половиною мільйонів гривень. Ще таку ж суму дочці загиблого надіслали. Вона із мамою не тут живе. А Зіна у нас людина… Як би вам сказати… Слабохарактерна.
Інший чоловік із гурту додав:
— Ну є в неї проблеми із алкоголем.
І от, за словами людей, один із жителів села, який переїхав у цей населений пункт кілька місяців тому, вирішив скористатися слабкостями сусідки.
Люди розповіли:
— Вона ж їх, цих переселенців, із сусіднього села в свою хату пустила, бо сама живе в батьківській. А він, Іван (ім’я змінене), пообіцяв Зіні, що поставить їй новий паркан і перекриє дах на хаті. Що в неї з’явилися гроші, він знав. І запропонував, аби вона йому віддала свою банківську картку. Мовляв, щоб вона із ним по магазинах і складах не їздила.
Син Зінаїди загинув у травні. Десь у жовтні надійшли гроші від держави. Картку вона віддала через кілька тижнів після отримання компенсації. За пару місяців паркан біля її хати встановили. Відремонтували і дах.
Але одночасно люди почали помічати, як стрімко покращився матеріальний стан Івана, який взявся робити ремонтні роботи.
Огрядний чоловік із гурту сказав:
— Воно ж усе видно. Він коли приїхав до нас в село, брався за будь-яку роботу, бо грошей зовсім не мав. Навіть хати брався розбирати, аби на цигарки було. А тут раптом ми бачимо, що він купляє БМВ. Нехай і не нову, але це дорога машина. Бачимо, як вікна в хаті собі міняє. Бачимо, яку техніку дорогу йому привозять. Холодильники, два плазмових телевізори, всяких інструментів тисяч на двісті. Усе ж видно! І у нас почали виникати запитання.
У результаті, люди буквально змусили Зіну перевірити стан рахунку. Та пішла до знайомої і попросила це зробити. Виявилося, що із картки за пару місяців зникли майже два мільйони гривень.
Знайома миттєво заблокувала картку, а Зіна написала заяву в поліції. Було відкрите кримінальне провадження за ознаками статті 190 Кримінального кодексу України «Шахрайство». Паралельно селяни почали звертатися в ЗМІ. Історія швидко набула розголосу.
Бачення ситуації іншою стороною конфлікту нам повідомила родичка Івана. Вона теж долучилася до розмови. Жінка запропонувала:
— Якщо ви журналісти, то напишіть запит у військову частину, де служить наш родич. Він — на передовій. Йому платять 130 тисяч у місяць. От він нам і допомагає.
Присутні не вірять словам родички Івана. Вони резонно зауважили, що надбане ним за пару місяців майно коштує вже не сотні тисяч, а мільйони. Одна із жіночок зауважила:
— А чого ж це він після того, як ми повідомили поліцію і пресу, різко виїжджати зібрався?
Врешті, поліцейські заборонили вивозити майно і примусили вивантажити його і занести в будинок. Після цього склали опис майна і долучили його до протоколу.
Ми обов’язково повідомимо наших читачів, чи дійшла справа до суду і чим закінчилася ця історія.
Вікна то вставляють, то виймають
Довідка
Сім’я кожного військового, який загинув, захищаючи Батьківщину під час повномасштабної війни, має право отримати компенсацію — одноразову грошову допомогу в розмірі 15 мільйонів гривень. Це право забезпечує Постанова Кабміну № 168 від 28 лютого.
Сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
На допомогу від держави можуть розраховувати не лише члени сім’ї загиблого захисника, але й особи, які перебували на його утриманні.
Це, зокрема:
- батьки,
- дружина/чоловік, які не одружилися вдруге;
- діти, які не мають і не мали своїх сімей;
- діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;
- діти, обоє з батьків яких загинули або зникли безвісти.
Важливо, що діти вважаються членами сім’ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені в шлюбі або позашлюбні.
До кола членів сім’ї також належать особи, які постійно мешкають із військовослужбовцем та ведуть спільний побут. Це можуть бути не лише близькі родичі військовослужбовця (рідні брати/сестри, онуки, дідусь/бабуся, тітка/дядько), але і близькі родичі дружини, вітчима, мачухи тощо.
Важливо: строк на звернення за одноразовою грошовою допомогою становить три роки з моменту смерті військового. Компенсація розподілятиметься порівну між кожним членом сім’ї.