Вхід | Реєстрація

Кліщів ловлять на білі прапорці і везуть у Полтаву

Кліщів ловлять на білі прапорці і везуть у Полтаву

Фахівці стверджують, що піки активності кліщів щороку припадають на квітень-травень та серпень-вересень. Кліщі можуть переносити збудників  як вірусних, так і бактеріальних захворювань. Тож варто знати, як захиститись від їх укусів  під час прогулянки в парку чи пікніку в лісі і що робити, якщо виявили кліща на шкірі.

До редакції звернувся один із жителів Біликів. Чоловік попросив:

— Напишіть про засилля кліщів. У мене що мої тваринки, що дитина повертаються з прогулянок усіяні кліщами. Дізнайтеся, наскільки це небезпечно і що робити.

Ми звернулися до Валентини Семиног, керівника міжрайонного центру контролю та профілактики хвороб при МОЗ України.

Валентина Іванівна повідомила, що кожного місяця щороку її співробітники відловлюють кліщів і відправляють їх у спеціальну лабораторію в Полтаву, де комах перевіряють на наявність збудника смертельно небезпечного енцефаліту.

Валентина Семиног пояснила:

— Це входить у коло наших обов’язків. Ставимо білі прапорці в місцях, де живуть кліщі, і збираємо їх. Поки що збудників енцефаліту не виявляли. Але кліщі переносять ще й хворобу Лайма.  Вона в нас є. Особливо обережними потрібно бути жителям Кобеляк і Придніпрянського. Так, випадки цього захворювання фіксуються найчастіше.

Медик підтвердила, що люди, яких покусали кліщі, також можуть здати комах на дослідження.


Хвороба Лайма (також відома як — бореліоз, Лайм-бореліоз, системний кліщовий бореліоз) — природно-осередкова інфекційна хвороба з групи бактеріальних зоонозів, яку спричинюють борелії комплексу Borrelia burgdorferi sensu lato. Хворобу передають кліщі. Характеризується вона переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця. Поширена в Північній Америці та Європі, є другою за швидкістю зростання інфекційною хворобою в США після ВІЛ-інфекції. Хвороба може бути хронічною і призвести до інвалідності.


Ось кілька порад, які допоможуть уникнути укусів кліщів:

  1. Подбайте про відповідний одяг. Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла — так легше буде помітити кліщів і зменшити ризик укусів кліщів.
  2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.
  3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
  4. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.
  5. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
  6. Якщо на природу брали домашнього улюбленця, його також слід оглянути на наявність кліщів.
  7. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це — аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу. При необхідності — скористайтеся повторно, якщо мине час дії, як вказано в інструкції.

Як виявити укус кліща?

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, у цей час виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, як правило, через кілька годин, виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними навіть маленькі кліщі — майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща).

Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть потрапити на ваше тіло й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками або іншими тваринами.

Якщо ви виявили кліща на шкірі:

  1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.
  2. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.
  3. Ретельно вимийте руки з милом.
  4. Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі — зверніться до лікаря.

Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Спорт і здоров'я
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
Читайте також
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації