Замісна терапія у наркології
У Полтавській області на обліку 2070 споживачів наркотиків (2009 рік) в Полтаві –756, в Кобеляках — 79.
Вживання наркотиків уже давно перетворилося у велику соціальну проблему, в першу чергу через криміналізацію наркоспоживачів, а також ризик інфікування ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються через кров (гепатити В, С). Так, за даними вторинного епіднагляду, у деяких регіонах України більш ніж 60% споживачів ін’єкційних наркотиків є ВІЛ-позитивними. А більш ніж 90% зареєстрованих наркозалежних в Україні страждають від опіоїдної залежності, внаслідок вживання ацетильованого екстракту макової соломки, який є найпоширенішим в Україні, виготовляється кустарно і вживається винятково вутрішньовенно. Саме це обумовлює стрімке поширення в цій соціальній групі ВІЛ-інфекції та гепатитів.
Лікування наркоманії складне і дороге. Вважається, що наркомана зі стажем не можна вилікувати, звільнити від наркотичної залежності. Програми, орієнтовані на повне припинення вживання наркотиків, в кращому випадку, мають 25–30% ефективність і то при лікуванні на початковій стадії захворювання. Крім того, програми коштовні. Навіть багаті країни Східної Європи і Північної Америки не можуть дозволити собі забезпечення таких програм із державного бюджету. Тому в ряді країн використовують замісну терапію, замінюють нелегально вживаний наркотик на синтетичні аналоги, які усувають абстинентний синдром (ломку).
Одним із п’яти базових принципів профілактики ВІЛ-інфекції для споживачів наркотиків є замісна підтримуюча терапія для наркозалежних, що вживають опіоїди.
Замісна підтримуюча терапія — це використання у комплексному лікуванні опіоїдної залежності лікарських засобів, що діють на опіатні рецептори головного мозку як агоністи (агоністи опіатних рецепторів — це речовини, що взаємодіють з опіатними рецепторами головного мозку і викликають специфічні ефекти в ЦНС. Наприклад, зняття болю, ейфорію. Це довгострокове, 6 місячне та більше, застосування постійних доз замісних препаратів, з метою стабілізації психічного стану хворого, зменшення медичних та соціальних наслідків вживання незаконних наркотиків, створення передумов для реабілітації і лікування інших хвороб (СНІД, гепатит В, С, септичних станів).
Замісна терапія впроваджується у світі з 1964 року. Після початку епідемії ВІЛ/СНІД її застосування з 1987 року істотно зросло. За даними 2009 року у всьому світі до програми ЗТ залучено більш ніж 700 тис. клієнтів. У СНД 200 тис., у країнах Європи до 400 тис., у Австралії 20 тис.
В останні роки у Східній Європі, бувших країнах СРСР - Прибалтиці, Узбекистані, Киргизії.
За даними чисельних досліджень у США, Австралії, Франції та Індії значна кількість наркозалежних змогли повністю відмовитися від нелегальних наркотиків і змінити ризиковане поводження щодо інфікування ВІЛ (у 60–65% випадків).
«Спільна позиція щодо замісної терапії», що розроблена ВООЗ спільно з UNAIDS та UNDP говорить:
— Замісна підтримуюча терапія — один з найефективніших видів фармакологічного лікування опіоїдної залежності. В результаті чисельних контрольних іспитів, широкомасштабних довгострокових досліджень, отримані узгоджувані дані щодо того, що в результаті застосування замісної терапії (ЗТ) істотно скорочується вживання заборонених опіоїдів, знижуються рівні злочинності і смертності внаслідок передозувань. Зменшується кількість випадків поведінки з високим ризиком інфікування ВІЛ.
В Україні препарати ЗТ з ціллю детоксикації використовуються із1995 року. У Полтаві з 1997 року.
В області перший осередок замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) розпочав свою роботу у Полтавському обласному наркологічному диспансері 22 листопада 2006 року препаратами «Еднок», «Метадол»; у Лубенському наркологічному диспансері препаратом «Метадол» з 2008 року; у Кременчуцькому наркологічному диспансері препаратом «Метадол» з 2008 року. Всього по Полтаві ЗПТ отримує 132 пацієнта, по області 235 пацієнтів.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
Читайте також:
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном