Це станеться в разі, якщо Верховна Рада України проголосує за зміни в законодавстві і «забере» в місцевих громад частину податків із доходів фізичних осіб.
Мова йде про намір українських парламентарів внести суттєві зміни в прийняття бюджету держави на 2024 рік.
Також у межах бюджетного процесу народні обранці проголосували в першому читанні за два законопроекти — №10038 із пропозиціями про збільшення на понад 300 мільярдів гривень цьогорічного бюджету та №10037 щодо змін до Бюджетного кодексу. Останній передбачає вилучення під час воєнного стану «військового» ПДФО до спеціального фонду держбюджету і використання цього ресурсу на виробництво дронів та вітчизняного озброєння.
Народні депутати при цьому нагадують, що бюджети деяких громад внаслідок надходження до них податків із зарплат військових виросли не в десятки, а в тисячі разів. І на ці гроші в окремих громадах почали будувати стадіони під час війни.
Голова бюджетного комітету ВР Данило Гетманцев аргументує:
— ОТГ отримують ці гроші без будь-яких зусиль. Перевиконання бюджетів відбувається не внаслідок розвитку бізнесу, залучення інвестицій чи створення інфраструктури. Це — надходження з оподаткування виплати «бойових» хлопцям, які захищають країну на передовій, чия військова частина зареєстрована на території якоїсь громади. Є такі ОТГ, бюджет яких збільшився в 4-5 разів, порівняно з мирним часом. Готуючи законопроєкт, ми робили вибіркові розрахунки за деякими громадами. Так ось, подекуди бюджет на одного мешканця становить 3 мільйони гривень. Зрозуміло, що освоїти такі кошти, та ще й в умовах воєнних обмежень, громади не можуть. На середину вересня залишки на рахунках місцевих бюджетів перевищили 220 мільярдів гривень. Ці гроші лежать без руху. Тоді як держава рахує кожну копійку, працює з партнерами, яких просить про додаткове фінансування наших невійськових потреб. «За таких обставин ми не можемо дозволити всерйоз обговорювати альтернативу: дороги — чи зброя, бруківка — чи зброя, фонтани — чи зброя, стадіони — чи зброя. Усім (і місцевій владі також) зрозуміло, що зброя є абсолютним пріоритетом. Після війни ситуація, звісно ж, зміниться. Тому й пропонується змінити порядок зарахування ПДФО із виплат військовим лише тимчасово.
А кобеляцькі депутати й не проти
Щоправда, українські парламентарі не завжди згадують про те, що суттєво зросли доходи лише у великих містах чи прифронтових громадах, до яких прикомандировані військові частини.
І якщо згадувати про дійсно такі недозволені під час війни розкоші, як будівництво стадіонів, то потрібно нагадати й про те, що саме із діями центральної влади по витрачанню «військових» коштів, пов’язані найбільш гучні скандали. Досить згадати лише «золоті яйця» для армії.
У Кобеляцькій громаді ці надходження на рік становлять близько 9 мільйонів гривень. Окрім того, потрібно зазначити, що це податки не з військовослужбовців, адже в нашій громаді немає військових частин. Це податки, взяті із зарплат поліцейських та співробітників ДСНС і військкомату.
Спочатку здавалося, що кобеляцькі депутати без обговорення проголосують за звернення до Президента і парламентарів із проханням залишити ПДФО із військових та громадян, прирівняних до них за статусом у громаді. Але сталося зовсім не так, як гадалося.
Під час обговорення депутати почали задавати питання, а скільки ж грошей із податків військових було направлено на підтримку армії. Конкретних цифр ніхто не назвав.
Потім згадали й про те, що не всі жителі громади, які воюють, і до цього часу отримали обіцяні 10 тисяч гривень.
І коли справа дійшла до голосування, виявилося, що голосів для прийняття рішення не вистачає.
Головуючий на сесії Василь Фещенко звернувся до залу:
— То що, ми відмовляємося від грошей на громаду? Нагадую, що Полтавська обласна рада проголосувала за звернення до Верховної Ради і Президента.
Після цього аналогічне звернення вже від партії «Батьківщина» зачитала Ніна Ясинська. Вона теж прохала залишити податок у Кобеляках. Але й це звернення не було підтримане.