При цьому своїм конституційним правом охоче скористалися не лише міські депутати, а і їх колеги з Полтавської районної ради. Землю отримали не тільки обранці кобеляцького люду, а і їх родичі.
Після річної перерви, викликаної війною та закриттям для загального доступу так званих е-декларацій, котрі по закону мають подавати усі люди, наділені владою, інформація знову стала відкритою.
Взагалі закриття декларацій під час війни було досить спірним рішенням влади. Не зовсім зрозуміло, як ворог міг використати інформацію про статки чиновників і депутатів у військових цілях.
Як і раніше, не зовсім зрозуміло, що взагалі дає громадськості ознайомлення із деклараціями посадовців. Адже, як свідчить багаторічний досвід, навіть після гучних скандалів, викликаних відкриттям декларацій, виборці не роблять жодних висновків. Саме тому все це декларування більше схоже на таку собі розвагу для лохів. Лохи, читай, виборці, подивляться, обговорять, облизнуться і знову виберуть у владу тих же людей. Напевне, все через те, що в Україні не вважається гріхом чи вадою використання службового становища для досягнення власних корисливих цілей. А обурюються (недовго) виборці виключно через те, що самі не мають такого привілейованого становища.
От і зараз відкриття е-декларацій ні до чого не призведе. Хіба що ті із декларантів, хто цього не зробив, заплатять невеликий штраф у сумі 1700 гривень.
Ні, за теорією, штраф може бути й великим. І навіть по «кримінальній» статті. Це якщо декларант не оприлюднить свої, ну дуже великі, прибутки. Скажімо, якщо не повідомиш про 5 мільйонів, то заплатиш штрафу на 51 тисячу. Але, знову ж, 51 тисяча гривень, не такі вже й великі гроші, якщо збрехав на 5 мільйонів.
ДОВІДКА
За несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 1 ст. 172–6 КУпАП).
Якщо суб’єкт декларування умисно вніс завідомо недостовірні відомості до декларації, можливі заходи щодо притягнення його до відповідальності залежатимуть від суми недостовірних відомостей:
- якщо недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму від 500 до 4000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, кримінальна відповідальність (ст. 366–2 КК України): карається штрафом від 2 500 до 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
- якщо недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму понад 4 000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, кримінальна відповідальність (ст. 366–2 КК України): карається штрафом від 3 000 до 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або обмеженням волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років;
- якщо недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, адміністративна відповідальність (ч. 4 ст. 172–6 КУпАП): карається штрафом від 1 000 до 2 500 неоподатковуваних мінімумів доходів.
Нагадуємо, що прожитковий мінімум в Україні для працездатних осіб встановлений в сумі 2684 гривні. А неоподаткований рівень доходів — 17 гривень.
Можливо, зважаючи на мізерність суми штрафу, частина кобеляцький депутатів не подали декларації. Хоча можливий і інший варіант — просто забули або не встигли.
Та все ж, такі депутати, як Олег Славянський, Віктор Фесюра, Анатолій Таранушич, Володимир Гречаний, Роман Василенко, Ігор Проценко, Микола Попик (юрисконсульт міськради, між іншим), Віталій Немудрий, Микола Андрієнко, Марина Ященко, Олександр Горбенко не подали декларацій за 2022 рік. Не знайшли ми в реєстрі НАЗК і декларації заступника кобеляцького міського голови Олени Стаднікової.
У них є час до 31 січня наступного року, щоб подати «свіженькі» декларації.
Решетилу платить Гордійко
Передивляючись декларації депутатів і посадовців потрібно звернути увагу на той нюанс, що протягом 2021–22 років більшість із них отримали в приватну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Це саме той період, коли землями почали розпоряджатися органи місцевого самоврядування на місцях. І на деяких сесіях депутати ледве не «одним махом» надавали у власність по кілька сотень гектарів землі.
При цьому, як виявилося, не забули і про себе, своїх чоловіків, дружин і дітей. Дехто умудрився отримати по чотири земельні ділянки. Безумовно, в цьому нічого незаконного немає. Адже депутати, як і всі інші громадяни України, мають право на отримання землі.
Просто «ріже очі» цікавий збіг. Землю депутати отримали в основному до кінця 2021 року. Тоді громадою правив Олександр Копелець. Де-факто — і землю роздавав. Безумовно, можна говорити, що по закону сам Олександр Олександрович нікому землю дати не може. Потрібно, щоб і депутати це рішення «благословили». Ну вони й благословляли. У тому числі, і надання землі для себе коханих.
Іронія в тому, що протягом 2021 року кобеляцькі депутати беззаперечно довіряли Олександру Копельцю. Сесії проходили, як кажуть, на одному диханні. Опозиції практично не було. А ось уже восени 2022‑го кредит довіри різко вичерпався. І це дивним чином співпало із задоволенням потреби депутатів та членів їх сімей у отриманні земельки. Землю отримали — все, довіра закінчилася. Так буває в житті.
Потрібно відзначити, що землю протягом вказаного періоду охоче отримували не лише міські депутати. Скористалися своїм правом і депутати Полтавської районної ради із числа тих, хто проживає в Кобеляках.
А в Кобеляках проживають Олег Решетило та Олександр Ломаков. Олександр Сергійович паралельно ще й працює в міській раді.
Олег Миколайович свою земельну ділянку отримав 4 серпня 2021 року. У цей же день земля у власності з’явилася і в його дружини. У декларації вказано, що депутат райради став власником 2‑х квадратних метрів десь у районі села Василівка. Та, швидше за все, мова йде таки про два гектари, а не два метри. А в декларації допущена банальна помилка. Інакше важко зрозуміти, за що агрофірма «Урожай» (Василь Гордійко) платить Решетилові та його дружині по 9937 гривень за оренду. Погодьтеся, що майже 10 тисяч гривень за два квадратних метри десь поряд із Василівкою — це таки багатувато. Хоча всяке в житті буває. Покійному Іллі Киві за жомову яму, судячи із його декларації, мільйони платили.
Отримав землю і колега Решетила по депутатству в райраді Олександр Ломаков. І дружина його теж 2 гектари отримала.
Також земельні ділянки отримали заступники міського голови Сергій Омельченко та Михайло Брейко, які на той момент вже працювали в міській раді. Окрім власне посадовців, земельні ділянки в приватну власність були виділені і членам їх сімей. Брейко та його дружина обзавелися землею в Шенгурах, а Омельченко, його дружина суддя Ірина Омельченко та двоє дітей, у тому числі й син-школяр, обзавелися 8 гектарами біля села Сінне.
У період з 2019 по 2022 роки отримали землю сільськогосподарського призначення депутати міськради Ніна Ясинська, Микола Попик, Василь Кіптілий, Павло і Наталія Голтвянські, Ольга Татарко, чоловік депутата Таміли Шевченко Геннадій, виконуючий обов’язки міського голови, а тоді ще звичайний депутат, Василь Фещенко.
У декларації депутата Вікторії Омельяненко земельна ділянка не вказана. Натомість є відомості про отримання 3 тисяч гривень у якості доходу від надання майна в оренду. Заплатила депутатові вже згадана агрофірма «Урожай». У телефонній розмові Вікторія Миколаївна підтвердила, що має землю.
Щоправда, Василь Кіптілий отримав свою землю ще до того моменту, як міська рада почала її роздавати. А Сергій Галушко отримав свої півтора гектари поряд із Красним та майже чотири гектари поряд із Червоними Квітами, ще не будучи депутатом.
Безумовними лідерами по кількості гектарів землі в приватній власності є діючий депутат Роман Киценко та екс-міський голова Олександр Копелець.
Киценко, будучи фермером, вказав у декларації за 2019 рік 66 об’єктів нерухомості. Більшість із них — земля, що належить самому Роману Івановичу або його дружині. Він отримав ці ділянки ще в «докопельцівський» період. Можливо, щось надбав і в 2020–22 роках, але декларацію не подав.
Сам екс-міський голова Олександр Копелець теж не подав декларацію за 2022 рік. Звітуючи за 2021 рік, Олександр Олександрович повідомив, що в 2019‑му став власником восьми земельних ділянок у Жуках, загальною площею в майже 25 гектарів.
У одних — мільйони, в інших — кредити
Щодо депутатських заробітків, то в деклараціях нічого шокуючого немає. Здивував хіба що Микола Попик. Він повідомив, що його дружина, як підприємець, і в 2021‑му, і в 2020‑му роках мала дохід у суперскромні 4 тисячі гривень, а він сам отримував зарплату в 78 тисяч гривень (за 2021 рік). І водночас подружжя задекларували значні, як для Кобеляк, суми в готівці. У самого Миколи Сергійовича було 120 тисяч гривень і 3,5 тисячі доларів, а в дружини — 320 тисяч гривень і 7 тисяч доларів.
Найбільший дохід протягом року задекларував Олег Решетило, аж 2 мільйони 593 тисячі 931 гривню. Але це, безумовно, не означає, що Олег Миколайович є найзаможнішою людиною серед депутатів. Адже доход підприємця — це не ті гроші, які, образно кажучи, «лежать» у його кишені. Буває, що витрати бізнесмена, які він не вказує в декларації, перевищують його доходи. Просто Олег Решетило максимально чесно вказав усі кошти, що отримав «по білому». Окрім того, судячи з декларації, йому є куди витрачати зароблені гроші. Ще в 2006 Олег Миколайович отримав у кредит квартиру, а в 2018‑му аж два автомобілі Хюндай Туксон (один із них згорів недавно). І депутат ще виплачує кредити.
Віталій Немудрий за 2021 рік задекларував доход у розмірі 1 мільйон 848 тисяч гривень. Майже по мільйону доходів у 2021 році задекларували депутати-підприємці Марина Ященко та Роман Василенко. Але це теж не є їх чистим прибутком.
А ось Анатолій Таранушич повідомив, що в 2021 році йому нарахували майже мільйон гривень однієї лиш зарплати. Заробітну плату Анатолій Олексійович отримував у агрофірмі «Добробут» і ТОВ «Полтавазернопродукт».
Олександр Копелець у 2021 році, будучи міським головою, отримав із рук чи кишень кобелячан 727 тисяч 386 гривень. Тобто десь 60 тисяч гривень щомісячно.
Цікаво, що майже ніхто із депутатів не задекларував готівкових коштів чи коштів, що знаходяться на рахунках у банках.
Окрім Попика про те, що мають кошти в готівці, повідомили Віталій Немудрий — 500 тисяч гривень, Анатолій Таранушич — 950 тисяч гривень і 17 тисяч доларів та Сергій Галушко — 100 тисяч гривень та 10 тисяч доларів. Ще Сергій Станіславович задекларував 660 тисяч гривень на банківському рахунку.
У наступному номері ознайомимо вас із зарплатами суддів Кобеляцького суду. Вважайте — із списком законних мільйонерів.