Нарешті редакції вдалося отримати коментар стосовно специфіки цьогорічного процесу перереєстрації мисливської та іншої зброї від співробітника Нацполіції Романа Назарьова. Роман Анатолійович сам зателефонував до редакції і відповів на запитання, що хвилюють земляків, які мають зброю.
Для початку нагадаємо про історію виникнення проблемної ситуації. Ми про це вже писали в статтях під назвами «Перереєстрація зброї: розбираємося разом» та «Про мисливців ніхто не забув».
Багато власників зброї, у тому числі і наші земляки, прочитали в Інтернеті повідомлення про те, що, у зв’язку з війною, процес перереєстрації зброї був відтермінований аж до закінчення військового стану. При цьому люди посилалися на Наказ МВС №195 від 18 березня 2022 року «Про продовження строку дії дозволів у сфері обігу зброї, пристроїв та вибухових матеріалів під час дії воєнного стану в Україні». Але, як це часто буває, більшість людей не дочитали цей Наказ до кінця. А там зазначено, що громадяни таки зобов’язані звернутися в органи МВС, точніше, у Нацполіцію із заявою про перереєстрацію.
Так, Наказ написано якось двозначно. Нібито термін перереєстрації відкладено до кінця війни, і в той же час заяву на перереєстрацію подавати необхідно. Одразу потрібно відзначати, що ми знайшли і практику судів, у яких люди пробували оскаржувати необхідність перереєстрації під час війни. Практика засвідчує, що суди не задовольняють позовні вимоги громадян. Так що судитися ви можете, але шанси на виграш позову — мінімальні.
Окрім того, чимало людей скаржаться на те, що від них вимагають довідку про знання матеріальної частини та поводження зі зброєю. А в людей, які отримували дозвіл на зброю в минулому столітті чи навіть на початку 2000-х, такого документу просто немає. Тоді його не вимагали.
Дійсно, вимога щодо обов’язкової наявності згаданої довідки з’явилася зовсім недавно. Але юристи, із якими редакція консультувалася, визнали, що вона є законною і її необхідно виконувати.
Але й це ще не все. Для того, щоб отримати таку довідку, необхідно поїхати в Полтаву і пройти одноденний курс навчання, який коштує 700 гривень. Плюс — витрати на дорогу.
Мисливці, особливо люди старшого віку, скаржаться, що це занадто дорого. І важко фізично. І прохають хоча б організувати виїзні курси, після яких можна отримати ту злощасну довідку.
Були й питання щодо проходження перереєстрації зброї військовослужбовцями ЗСУ. Адже людині, яка перебуває «на передку», просто фізично неможливо здійснити певні бюрократично-фінансові процедури.
А дехто із мисливців взагалі заявляв, що провести перереєстрацію можна, заплативши 3500 тисяч гривень уповноваженому співробітнику Нацполіції. От усі ці запитання і побажання ми передали Роману Назарьову.
Що говорить поліцейський?
Роман Назарьов одразу перепросив за те, що не міг оперативно відповісти на «наболівші» запитання. Він пояснив, що перебував на курсах у Києві. Але, за його словами, слідкував за публікаціями в «ЕХО».
Роман Анатолійович одразу наголосив:
— Почну із проходження перереєстрації зброї людьми, які зараз воюють у складі ЗСУ. Безумовно, ми розуміємо всі об’єктивні труднощі, які виникають у військовослужбовців. Тому всі ці обставини обов’язково враховуємо. І ніхто не збирається миттєво анулювати дозволи на зброю у громадян, які зараз виконують свій обов’язок перед Батьківщиною.
Другий принциповий момент. Ви в одній із публікацій згадали про ймовірні спроби працівників поліції отримати неправомірну вигоду за сприяння в проходженні курсів, отримання довідок та перереєстрації зброї. Скажу відверто, мені було прикро таке читати. Мені особисто такі факти невідомі. Будь-ласка, якщо таке відбувається, то одразу звертайтеся до мене чи в уповноважені органи Нацполіції. Розберемося і покараємо. Але чомусь мені здається, що таких фактів немає.
Щодо вартості курсів Роман Назарьов пояснив:
— Самі органи Нацполіції не проводять курсів і не видають довідок про їх проходження. До речі, така довідка видається один раз і назавжди. І не лише на нарізну зброю. Так, я знаю, що люди скаржаться, що раніше такого не було. Скажу вам більше, скаржаться і колишні працівники поліції, які отримували дозволи на зброю кілька десятиліть тому. Але вимога така з’явилася, і її необхідно виконувати. Щодо вартості. Я телефонував десятьом своїм колегам із десяти областей України. Скрізь вартість проходження курсів відрізняється. Найдешевше — 550, найдорожче в Київській області — 1000 гривень. Ціну установлює організація, яка має право проводити подібне навчання. А однією із умов отримання відповідної ліцензії на право навчати є наявність тиру. А утримувати спеціалізований тир — це зараз дуже дороге задоволення. Говорив особисто із власниками тирів у Полтаві. Вони категорично відмовляються знижувати ціну на свої послуги. а примусити їх до цього поліція не має права.
Щодо виїзних курсів
Роман Назарьов зазначив:
— На жаль, і тут не можу нічим порадувати мисливців. Згідно з вимогами законодавства та підзаконних актів, проведення виїзних курсів є неможливим. Вони, ті курси, мають обов’язково проводитися на базі стаціонарного тиру. Самі розумієте, його ж у Кобеляки або Білики не перенесеш. Єдине, про що вдалося домовитися, так це про те, щоб організації, які проводять навчання, збільшили кількість робочих днів, щоб мисливці не очікували в чергах тижнями. А така проблема теж є.
Так що порадувати земляків якоюсь позитивною для них інформацією нам не вдалося. Вимоги поліцейських законні. У всякому випадку, редакція не володіє фактами, які б це заперечували. Отже, без довідки про знання матеріальної частини та поводження зі зброєю, провести перереєстрацію не вдасться. А для того, щоб отримати довідку, доведеться їхати в Полтаву і проходити одноденні курси.