Український уряд у рамках реалізації реформи середньої освіти планує закрити низку шкіл у населених пунктах до вересня 2026 року. Про це розповіли в Центрі громадського моніторингу та контролю.
Там зазначили, що така доля спіткає навчальні заклади, де освіту здобувають менше 60 дітей. Школярі будуть переведені в опорні заклади, що розташовані в більших населених пунктах.
Цього року школами опікуються органи місцевого самоврядування громад, де розташовані. При цьому фінансування здійснюється за кошт освітньої субвенції з держбюджету.
«З 1 вересня наступного року Уряд не фінансуватиме зарплати вчителів у школах, де навчаються менш як 45 учнів, а з 1 вересня 2026 року — тих, де менше 60 дітей. Утім, це рішення не стосується початкових шкіл, а діятиме тільки на рівні 5-11 класів», — розповіли в Центрі.
Громади зможуть вибрати: фінансувати середні та старші класи за власні кошти, або закрити й організувати навчання учнів у опорних закладах.
«У Міністерстві освіти і науки пояснюють таке рішення кількома факторами. Через неможливість сформувати повні класи сільські школи створюють з’єднані класи, або ж переводять дітей на індивідуальне навчання. Внаслідок цього діти не мають належного рівня взаємодії один з одним, не навчаються одне в одного і не бачать прикладів для наслідування. Зазвичай у школах з малою кількістю учнів бракує і вчителів, тож існує практика викладання вчителями непрофільних предметів», — повідомили освітяни.