П’ятикіловатна СЕС обійдеться потенційному споживачу в 250 тисяч гривень. Це при умові, що сонячну електростанцію купляти за кредитні кошти. Якщо робити все власним коштом і руками, то ціна знизиться удвічі.
Редакція продовжує знайомити наших читачів із практичним досвідом земляків, які встановили чи встановлюють у себе вдома сонячні електростанції і, в результаті, влітку є повністю енергонезалежними.
Ми дізналися, що не лише кобелячани встановили в себе і більш-менш успішно користуються сонячними електростанціями. Є подібний досвід і в Біликах.
Одним із перших, хто задумався про практично повну енергонезалежність, є Олександр Слищенко, працівник Білицької селищної ради.
А зараз прикладом Олександра надихнувся 70-річний пенсіонер Василь Пісковий. Він теж працює над тим, щоб встановити в себе вдома міні-електростанцію. Цікаво, що обоє чоловіків обходяться без кредитів і компаній, які монтують сонячні батареї.
«Заводи запускав, запущу й електростанцію»
Спочатку ми завітали до Василя Піскового. Біличанин, якому буквально днями виповниться 70 років, попри поважний вік сповнений планів. Зокрема, чоловік вирішив встановити 5-кіловатну сонячну електростанцію і влітку обходитися без електроенергії з мережі.
Василь Іванович розповідає:
– Задумався я про сонячну електростанцію ще до війни і перших відключень. Але все воно якось не йшло. А потім почали вимикати, це стало додатковим поштовхом. Та й знайомий один теж підтримав мою ідею. І я вирішив починати. Спочатку отримав практичні поради від Олександра Слищенка. Потім почав шукати комплектуючі. На це пішов місяць. Адже коли я надумав діяти, вже почався ажіотаж на ринку. Сонячні панелі та інвертор купив фактично в останній момент до їх суттєвого подорожчання. Та й дефіцит на відповідному ринку вже присутній. Монтувати буду своїми руками. Впевнений, що все в мене вийде добре. Адже багато років я професійно займався автоматизацією технологічних процесів на цукрових та інших заводах. Якщо заводи запускали, запустимо і сонячну електростанцію.
Зараз Василь Пісковий чекає на прибуття акумулятора. Його він виписав через інтернет-платформу Алі-експрес із Китаю. Перед тим теж витратив час для того, аби знайти надійну фірму-постачальника. Читав відгуки на форумах, а вже потім робив замовлення.
Каже:
– А далі залишається чекати. Такі вантажі зараз йдуть 65 днів. Я, можна сказати, «поклав» гроші на Алі-експрес, але продавець їх отримає лише після того, як я заберу посилку. Якщо мені щось не сподобається, я можу відмовитися від цього товару. Так що тут за свої гроші боятися не доводиться. Алі-експрес – компанія із світовим ім'ям, ці вкрасти не дадуть.
Василь Пісковий не ставить перед собою завдання отримувати якийсь прибуток із сонячної електростанції. Для нього головне – енергонезалежність. Але визнаю, що якщо протягом півроку не буду оплачувати рахунки за електроенергію, то це теж стане приємним бонусом.
Чоловік установить у себе СЕС потужністю в 5 кіловат. Каже, що станом на зараз комплектуючі обійшлися йому в 90 тисяч гривень. Така ж станція «під ключ», тобто, коли компанія-виконавець її монтує із своїх комплектуючих, коштує 240-250 тисяч гривень. Тобто економія грошей дуже суттєва. Але ж потрібно ще вміти все це змонтувати.
Олександр Слищенко ділиться досвідом і розвінчує міфи
Біличанин Олександр Слищенко теж належить до тієї категорії людей, які люблять і вміють усе робити власними руками. Окрім того, в нього ще і, як кажуть, «голова варить». Погодьтеся, що далеко не кожен може самостійно втілити в життя інженерні рішення.
Свою першу СЕС Олександр змонтував ще 5 років тому. Починав із електростанції потужністю в 3 кіловати.
Зараз на садибі Слищенка встановлені і працюють сонячні панелі на 10 кіловат, 8-кіловатний інвертор та 14 кіловатний акумулятор.
Такої потужності, за словами Олександра, вистачає для того, щоб під час весняних, літніх та осінніх місяців ні в чому собі не відмовляти. Тобто вмикати без будь-яких застережень всі побутові прилади аж до зварювального апарата.
Період повної енергонезалежності в Слищенка починається із кінця березня і триває практично до кінця жовтня. Тобто весь цей час Олександр електроенергією з мережі не користується. Тих батарей, що він у себе встановив, вистачає, аби «протриматися» три доби.
Слищенко говорить, що якби почав встановлювати таку електростанцію зараз, то вона б обійшлася йому вдвічі дорожче, аніж у період, коли він починав.
Олександр Слищенко охоче поділився деякою інформацією, зокрема, розвінчав міфи щодо електростанцій.
Міф перший. Сонячні панелі швидко виходять із ладу, втрачаючи потужність.
Слищенко прокоментував:
– Це твердження не відповідає дійсності. Самі виробники дають гарантію на падіння потужності на 10 відсотків протягом 12 років. Практичний досвід підтверджує – потужність не падає, все працює нормально.
Міф другий. Потужність сонячної панелі відповідає заявленій.
Слищенко пояснює:
– От у мене знайомий придбав панелі. Заявлена потужність однієї – 200 ват. А виміри показують, що вона «видає» 190. Знайомий панікує і обурюється. Але така ситуація є нормальною. Виробник заявляє потужність, можливу в ідеальних умовах. Там усе прораховано від кута нахилу до температури повітря. Але ж на практиці ідеальних умов не буває.
Міф третій. Усе можна дізнатися на Ютубі.
Тут Олександр Слищенко уточнює:
– Так, я теж багато інформації отримую з Інтернету, в тому числі і переглядаючи відео на Ютуб. Але потрібно усвідомлювати, що значна частина того, що ви побачите у відеороликах, не відповідає дійсності. І на практиці ви отримаєте зовсім інший результат. Як правило, гірший, аніж той, на який сподіваєтесь. Тому не вірте беззастережно всьому побаченому чи прочитаному в Інтернеті. Краще буде, якщо побачене вам ще й прокоментує практик із числа тих, кого ви особисто знаєте.
І Слищенко, і Пісковий у один голос підтвердили, що ті, хто планує встановлювати СЕС зараз, мають орієнтуватися, що її ціна становитиме 1 тисячу доларів США за кіловат.