Пенсіонерка із селища Колци, що в Румунії, кілька десятиліть тому принесла додому брилу вагою 3,5 кілограма. Увесь цей час жінка використовувала її для підпирання дверей і навіть не здогадувалась про реальну вартість знахідки.
Чорний бурштин (напівдорогоцінний камінь) доволі часто трапляється в цьому румунському регіоні. Його ринкова вартість — понад мільйон євро, а вік — близько 70 мільйонів років.
Про цінність самородка ніхто б так і не дізнався, якби не злодії, які одного дня увірвалися в будинок пенсіонерки й вкрали її прикраси. Коли вони втікали, то спіткнулися об камінь біля дверей, через що на ньому з’явився скол.
Зловмисники пізніше продали бурштин, який у 1991 році став власністю держави й поповнив колекцію музей в Бузеу. Після того, як самородок потрапив у розпорядження влади, лабораторний аналіз підтвердив його автентичність. Крім того, висновок погодили й фахівці з Краківського історичного музею, де є окремий відділ, присвячений вивченню цього каміння.
«Чорний бурштин із Румунії настільки відрізняється від інших, що навіть отримав від геолога Оскара Хелма назву «румуніт», щоб відрізняти його від інших видів. Жителі району комуни Колци вірять, що шматочки бурштину, які вони знаходять у своїх горах, приносять удачу, і зберігають їх у своїх домівках», — йдеться в повідомленні.