Вхід | Реєстрація

Українцям обіцяють чергову теплу зиму

Українцям обіцяють чергову теплу зиму

У всякому разі, про це вже зараз говорять як професійні метеорологи, так і аграрії, які десятиліттями роблять прогнози за народними прикметами.
Напевне, земляки ще не встигли забути цьогорічне спекотне літо, протягом якого люди, тварини і рослини потерпали від аномально високої температури повітря та відсутності дощів. Тим більше, що це літо закінчилося не у вересні, а на початку жовтня. Це — підтверджений офіційно факт, про який повідомляли співробітники Полтавського гідрометеоцентру.

Далі — цитата:

«7 жовтня на Полтавщині закінчилося метеорологічне літо, у цей період середні добові температури повітря знизилися нижче +15°. Розпочалося метеорологічне літо 18 травня і тривало 143 дні.

Цьогорічний температурний режим літнього періоду склав 21,4–22,4° тепла, перевищивши норму на 3,1–3,7°.

Червень, липень та серпень повторили або наблизились до попередніх температурних рекордів. Добові максимуми за цей період було перекрито 10 разів.
У першій половині липня та в другій половині серпня максимальні температури повітря сягали +35–37°.

Сума опадів за метеорологічне літо по території області склала 80–190 мм, 30–80 % норми. Найменше опадів було відмічено на метеостанції Полтава, найбільше — на метеостанції Кобеляки.

Травень та липень, як і це літо в цілому, були найсухішими за весь період спостережень, а бездощовий період у місті Полтава тривав більше 100 днів.

По області й досі продовжується ґрунтова і атмосферна посуха.

Через таку суху та спекотну погоду рекордних значень досяг також показник пожежної небезпеки.

Аномально теплим за весь період спостережень видався і вересень. Середньомісячна температура в цей місяць на 5° перевищила норму і на 1° — попередній температурний рекорд.

Жовтень теж почався із аномалії. Утримувався температурний режим вищий норми на 5°. Тепліше, ніж цьогоріч, було лише в 1999 та 2020 роках».

Після такої констатації факту, автор одразу пригадав прогноз одного кобеляцького аграрія, зроблений ще в минулому 2023 році після Покрови. Він сказав:

— Зима буде м’якою. Але погано те, що по прикметах я не бачу опадів.

Минула зима дійсно видалася теплою. Лише одного разу за весь зимовий сезон температура повітря наблизилася до 20 градусів з мінусом. І навіть десятиградусний мороз видався чимось надзвичайним. А потім пішли весняні дощі. І вже здавалося, що прогноз нашого земляка був хибним. Аж доки не настало літо та осінь 2024‑го. До речі, засуха в Україні, конкретніше, в нашій місцевості, продовжується і до сьогодні. Осінніх опадів було дуже мало.
Цьогоріч теж не замерзнемо

Прогноз погоди на зиму в останні два роки цікавить не лише аграріїв та комунальників. Через російську агресію та зруйновані внаслідок бомбардувань об’єкти енергетики українці взимку ще й вимушені потерпати через відключення електроенергії. Можливі й проблеми із газопостачанням.

Наш земляк, до якого ми вже звернулися із питанням щодо прогнозу погоди на 2025 рік, трішки потішив.

Він сказав, що прикмети говорять про теплу зиму. А літо має бути просто теплим, а не спекотним. Більше в наступному році має випасти і опадів.
Теплу зиму віщують і офіційні метеорологи. Цитата:

«Зима в Україні очікується досить тепла, але можливі затоки арктичного холоду, тобто зниження температури. Про це в коментарі УНІАН розповіла Віра Балабух, кандидатка географічних наук, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН України».

Вона зауважила, що за попередніми прогнозами, зима в Україні очікується тепла.

«Повторюється ситуація весни, дзеркально, коли на погоду Європи й України суттєво впливав Азорський антициклон. Тобто це процес більш характерний для літа. Судячи з тих розрахунків, які зараз є, він також буде впивати на погоду осені й зими цього року», — сказала метеоролог.

Так, завдяки цьому повітряні маси на територію України виходитимуть з району Середземного моря та Атлантики. «Ця водна поверхня зараз дуже прогрілася. І відповідно, повітря також буде теплим. І от цей додатковий адвективний чинник буде сприяти тому, що в нас загалом температура повітря може бути вищою взимку», — пояснила Балабух.

Крім того, на погоду впливає і парниковий ефект. «Завдяки цьому ефекту в нас температура повітря взимку найбільше підвищилася… Плюс циркуляційний чинник. Тож можемо сподіватися на те, що і цей прогноз справдиться — стосовно теплої зими», — сказала експерт.

Водночас, зауважила вона, метеорологи в усьому світі говорять про ризик для цієї зими через маловивчене явище — різке стратосферне потепління. Так, від цього та ряду інших факторів залежатиме те, чи прориватиметься до України арктичне повітря. Так, Балабух зазначила:

«Зима також поки що очікується теплою. Але можливі затоки арктичного холоду».

Метеоролог уточнила, що влітку в Україні спостерігалося аномальне тепло, а початок осені також достатньо спекотний і нехарактерний для осінньої погоди.

«Жовтень також, ми бачимо, що дуже ймовірно буде досить теплим… І надалі очікується, що і наступні місяці також можуть бути аномально теплими. Тобто йдеться про зимові місяці», — сказала вона.

Стосовно можливих короткочасних затоків арктичного повітря, тобто зниження температури, експерт пояснила, що якщо загальна фонова температура буде досить високою, то навіть це зниження температури не призведе до сильних морозів.

Що ж, будемо сподіватися, що доволі оптимістичний прогноз метеорологів на весь 2025‑й рік справдиться.


Автор: Ігор Філоненко


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Суспільство
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
Читайте також
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації