Вхід | Реєстрація

Опалення дровами: економія чи міф

Опалення дровами: економія чи міф

У сільській місцевості, де люди можуть собі дозволити застосувати альтернативні газу джерела енергії, це питання є досить актуальним.
Для початку редакція вирішила звернутися до двох жителів Кобеляк, які в себе вдома мають як газове, так і дров’яне опалення. Ми запитували, що вони використовують для обігріву своїх будинків.

Один із наших респондентів, назвемо його Сергій, належить до тієї нечисельної категорії людей, які ведуть сімейний бюджет і рахують свої доходи та витрати.

Він у своїй відповіді був безапеляційним:

— Звичайно ж, я використовую для опалення виключно газ. При ціні на це паливо 8 гривень за кубометр, не бачу ніякого сенсу топити дровами. Я рахував. Так, дровами, по теорії, виходить процентів на 10–15 дешевше. Але ж, при цьому до можливої економії люди не доплюсовують витрати, які вони несуть на встановлення твердопаливний котлів, не доплюсовують свою чи чужу працю по рубанню, складанню дров, по щоденному обслуговуванню печі чи котла, адже їх необхідно чистити. І от, якщо це не рахувати, то дійсно за опалювальний сезон виходить економія в 1500–1700 гривень. Чесно скажу, я краще трішки більше попрацюю на іншій, легшій роботі, аніж буду «гилитися» із дровами. Ну, якщо в когось дрова дармові, тобто заготовлені самостійно, то сенс у них є. Але ж ви самі розумієте, що повністю безкоштовних дров теж не буває. Людина, щоб їх заготовити, їздила, збирала, пиляла, рубала, складала, заносила. А це теж витрати. Їх просто ніхто не рахує. А якби порахували, то, думаю, забули б про ті дрова. У всякому разі, при нинішній ціні на газ. Це коли газ тільки подорожчав до 8 гривень і в когось було дров’яне опалення, то дрова були однозначно вигіднішими. А зараз їх ціна практично еквівалентна газу.

Інший кобелячанин Олег використовує для опалення дрова. Хоча теж визнає, що при ціні на газ у 8 гривень за кубометр економія є дуже несуттєвою. Та все ж, від дров’яного опалення відмовлятися не збирається. У нього свої аргументи.

Олег пояснює:

— Ну, газ, взагалі то, коштує більше, аніж 8 гривень. У ціну кубометра потрібно ж іще оплату за транспортування додавати. Тоді більше 9 гривень вийде. І 1500 «зимових» кубометри обійдуться мені не менше, аніж в 13500. Хоча, напевне, мені б для опалення будинку в 60 «квадратів» 1500 кубів газу на 5 місяців і не вистачило б. Тоді б заплатив десь 16 тисяч. Дубових дров я купляю на 12 тисяч гривень. І мені цього вистачає. Беру порубані. Заношу і складаю сам. І от у листопаді цього року я «напалив» лише 45 кубометрів газу. Тобто і зараз економія при використанні дров є. Це — раз. Друге — я не залежу від централізованого постачання тепла, котре може бути ризикованим під час війни. Десь «прилетіло», кудись «попало»: немає ні електроенергії, ні газу. А на вулиці — зима. У мене проблем не буде. Система опалення у мене стара, труби розташовані під нахилом і від роботи електричного насоса я не залежу. Так, прогріватиметься без насоса довше. Але прогріється, і нічого не вибухне. Це, як я вже сказав, другий аргумент на користь дров. І третій. Це зараз ціна газу становить 8 гривень. Але чує моє серце, вже із наступного року вона суттєво зросте. Якщо зроблять, як для установ, по 16 гривень за кубометр газу, то дрова дуже знадобляться. А в мене вже є запас на два роки.

За словами Олега, він купляє дрова виключно навесні. Пояснює:

— Навесні вони дешевші. Окрім того, якщо дрова «свіжі», то топити ними сенсу немає. Тоді газом буде дешевше. Я колись сирими пробував. Не дають вони тепла. А якщо купити навесні і вони до осені полежать під накриттям, то якраз висохнуть до кондиції.

Ціни на дрова досягли свого піку?

Далі ми спробували скористатися розрахунками, які наводять різні джерела в Інтернеті.

У основному пишуть, що кубометр дубових дров еквівалентний по тепловіддачі 250 кубометрам газу. Тобто, якщо брати, як базову цифру 1500 кубометрів газу за опалювальний сезон, то це буде вже згадані 13500 гривень. Якщо ж рахувати куб дров по ціні в 2 тисячі за одиницю, то вийде десь 12000 гривень. Але ж.

У розрахунках вказані цифри при ідеальній калорійності газу та дров. У реальному житті все трішки по-іншому. Ніхто ж у домашніх умовах не може перевірити, якою є калорійність газу, що потрапляє в його будинок. Зрозуміло, що повітрям його не «розбавляють». Є така думка, що газ «бодяжать». Хоча будь-яка людина, що трішки цікавилась темою, знає, що ніхто цього не робить, через небезпеку вибуху.

Окрім того, купляють люди дрова, платячи не за кубометр, а за «Газон» чи «Зіл». Буває платять за «причеп» чи «тачку». Скільки це в реальних кубах, ніхто не вираховує.

Також майже ніхто не цікавиться тепловіддачею сухих і свіжозаготовлених дров. А вона відрізняються дуже суттєво.

Адже відомо, що енергетична цінність 1 кубічного метра сухих дров (вологість до 20 %) складає від 1600 кВт/год до 3180 кВт/год, у той же час енергетична цінність 1 кубічного метру свіжоспиляних дров (вологість біля 40 %) складає від 1100 кВт/год до 2100 кВт/год. Тобто, «грубо» кажучи, свіжоспиляні дрова дадуть споживачеві тепла в півтора рази менше, аніж сухі. Отже, й вартість тепла, отриманого при їх спалюванні, буде в півтора рази вищою. Такі дрова однозначно програють газові.

Отже, поки що можна зробити висновок, що при нинішньому співвідношенні цін на газ і дрова, економія при використанні деревини таки є. Але якщо дрова ще подорожчають, то доцільність їх використання зникне.

Потрібно наголосити, що наші розрахунки, як і аргументи наших співрозмовників, не є істиною в останній інстанції. Було б краще, аби свій вердикт винесла людина із спеціальною освітою, котра володіє науковою методикою розрахунків ефективності різних видів палива.

Зараз пробуємо знайти таку людину.


Автор: Ігор Філоненко


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Цікаве
1. chikot / 17 грудня 2024, 22:25
"Є така думка, що газ «бодяжать». Хоча будь-яка людина, що трішки цікавилась темою, знає, що ніхто цього не робить, через небезпеку вибуху." Маю дещо повідомити з цього приводу: Я якраз та людина,яка цікавилась цією темою і не трішки. І таки «бодяжать» і на офіційному рівні, ще з 90-х.Для цього достатньо зрівняти сертифікати газу від Полтавагаз і сертифікат газу з любого газопроводу, що транспортував газ в Європу. І все як на долоні.Візуально це сталося в ті часи, коли в Біликах вимкнули факел, який десяток літ спалював супутний газ з видобування нафти в Малому Кобелячку і дозволили його закачувати в газопроводи.Після Малого Кобелячка цим почали займатись англійці в Новосанжарському районі.
2. Selena2017 / 20 грудня 2024, 16:46
А дуби в нас як гриби ростуть ? Вже скільки пеньків стирчить , бо нищаться всіма спритними як перед кінцем світу
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації