Цього року 76% книг, прочитаних українцями, були українськомовними, а 40% опитаних заявили, що віддають перевагу українській класиці. Такі дані оприлюднило дослідницьке агентство Info Sapiens за замовленням Українського інституту книги.
Порівняно з 2023-ім, популярність українськомовних видань зросла на 20%, досягнувши 76%. Експерти пояснюють це ухваленням закону, який обмежує ввезення книг із росії, білорусі та тимчасово окупованих територій.
Однак не всі українці включають читання у своє дозвілля: третина дорослих (34%) зовсім не читає книг. Найчастішими причинами цього називають брак часу (45%), фізичні труднощі (27%) або відсутність інтересу до читання (24%). Також жителі півдня та сходу вказують на стрес і вплив війни як чинники, що ускладнюють зосередженість на читанні.
Водночас 38% українців читають книги у вільний час щонайменше кілька разів на тиждень.
Серед літературних уподобань 40% обирають українську класику. Приблизно по третині респондентів читають сучасних українських авторів, зарубіжну класику та твори сучасних іноземних письменників. Найактивніше сучасних іноземних авторів читає молодь віком до 29 років.
46% українців за останні три місяці витратили на книги від 500 до 2 тисяч гривень. Найактивніше книги купують люди віком 30-39 років, тоді як група 40-49 років виявила найменшу активність у цьому питанні. Лише 5% дорослих регулярно відвідують бібліотеки (не рідше одного разу на місяць), а ще 7% заходять туди хоча б раз на рік.
Щодо дітей, то у 2024-му 52% з них читали книги виключно для задоволення, що на 13% більше, ніж у минулому році.