
Перехід зі стандартного на літній час відбудеться в ніч на неділю, 30 березня.
Трішки історії
Згідно з історичними відомостями, ідею переведення годинників на літній час у 1784 році висунув посол США у Франції Бенджамін Франклін. Його пропозиція мала на меті зекономити свічки. Наступним цю ідею хотів втілити в життя британський активіст Вільям Віллетт, але безуспішно.
Першою країною, де в 1916 році офіційно запровадили літній час, була Німеччина. Основна причина — нестача ресурсів під час Першої світової війни. Пізніше ця практика поширилася на Сполучені Штати Америки та більше 100 інших держав.
В Україні годинники вперше перевели 16 лютого 1918 року, у період Української Народної Республіки, коли був запроваджений середньоєвропейський час. Практика щорічного переведення годинників на українських територіях була впроваджена з 1981 року (тоді наша держава перебувала в складі СРСР). У незалежній Україні перехід на літній час затвердили постановою Кабінету міністрів від 13 травня 1996 року.
Закон на підписі в Президента
У серпні минулого року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4201, що передбачає скасування переведення годинників на стандартний і зимовий час. Згідно з цим документом, Україна мала б перейти на постійний «зимовий» час.
Станом на ранок 25 березня законопроєкт ще не підписав президент Володимир Зеленський. Якщо до кінця місяця очільник держави не зробить цього, то українці за звичайною практикою переведуть годинники на літній час, тобто, на одну годину вперед.
Відповідно до чинних правил, Україна переходить на літній час у останню неділю першого весняного місяця. Цього року це — 30 березня о 3:00. У цей момент годинники потрібно перевести на одну годину вперед — на 4:00.
Чому саме неділя
Переведення годинників у неділю має практичне значення. Справа в тому, що більшість людей відпочивають у цей день, тому адаптація до нового часу проходить легше. Так, організм отримує додатковий день для звикання, що зменшує вплив на біоритми.
Таким чином, неділя дає можливість організму поступово звикнути до нового розпорядку.
Крім цього, у ніч із суботи на неділю спостерігається найменше навантаження на транспорт і важливі служби, тому зміна часу не викликає значних збоїв у розкладі.