Полтавський гамбіт. Саме це словосполучення чулося звідусіль у кулуарах обласної ради напередодні виборів нового голови. Попередній - Олександр Удовіченко, який достроково припинив свої повноваження у зв’язку з призначенням на посаду голови облдержадміністрації, мав віддати своє крісло бютівцю Володимиру Марченку, а той, у свою чергу, крісло заступника голови облради має віддати представнику Партії Регіонів Івану Момоту. Отже, в обласній раді мала відбутися політична рокіровка між найбільшими фракція - БЮТ і Партії регіонів, хоча спроби її зірвати все ж були.
Голова Полтавської облдержадміністрації Олександр Удовіченко на 25 позачерговій сесії обласної ради повідомив, що напередодні відбулося декілька раундів переговорів і консультацій з усіма фракціями облради, на яких обговорили ймовірні кандидатури на посаду голови обласної ради й, зокрема, кандидатуру бютівця Володимира Марченка.
«Фракція налаштована конструктивно, вона буде підтримувати таку позицію. У нас відбувалося декілька раундів з цього приводу консультацій не тільки у нашій фракції, але й у більшості фракцій. Ми ставили попереду усіх інших політичних речей прагматичну, консолідовану роботу. Бо ті рішення, які треба приймати обласною радою щодо бюджету, організації і прийняття програм соціального розвитку по галузях - це питання, де практично не повинно бути політики, а треба приймати рішення і забезпечувати фінансування і організаційну роботу. Я думаю, що моя пропозиція буде підтримана і ми збалансовано підемо далі. Заступник буде від Партії регіонів. Це також узгоджена позиція і я думаю, що це справедливо. Тому, що друга по кількості фракція в обласній раді повинна мати своє представництво в керівних органах ради», - висловив свою позицію голова Полтавської облдержадміністрації Олександр Удовіченко.
І додав, що від депутатів була пропозиція висунути на голову обласної ради кандидатуру саме від фракції Партії Регіонів, проте вона не знайшла підтримки серед більшості.
«Ми розглядали різні варіанти, але прагматично прораховували можливості отримання тієї чи іншої кількості «за» і прийшли до розуміння, що сьогодні так просто тупо намагатися продавити свою кандидатуру, з одного боку - це проблематично зробити, а з іншого – це перекреслює всі ті наші підходи, які були до цього. Я думаю, що на це йти сьогодні нерозумно й неконструктивно. Однак, комуністи мають свою окрему думку, інші - задекларували підтримку», - зазначив колишній голова обласної ради Олександр Удовіченко.
Комуністи не лише мають окрему думку. Вони виступили проти кандидатури Володимира Марченка через його політичну приналежність.
«Там уже є домовленість між більшістю в обласній раді. І це питання практично вирішене.Так, що ж – Марченко і Момот - на заступника. Уже погоджено. Всі ж, крім фракції комуністів. Решта – всі підтримують… Я розумію позицію міського голови Полтави – йшов представником БЮТу, але буквально через рік вийшов з цієї організації і працює. Якби так була побудована робота, можна було б й зробити крок на підтримку», - розповів про попередні домовленості в обласній раді голова фракції КПУ Олександр Масенко.
Головний комуніст області звернувся до Олександра Удовіченка з пропозицією висунути на голову обласної ради виключно представника Партії Регіонів.
«Олександре Васильовичу, наша позиція полягає в тому, що політичні лайки уже всім набридли і якщо й далі влада не буде в одних руках, не буде сконсолідовано всі зусилля на досягнення кращого результату, нічого доброго не буде. Я вважаю, що вам би треба б було настирливіше попрацювати й внести кандидатуру представника від своєї політичної сили і попрацювати з іншими фракціями. Я вважаю, що знайшлося б 30-40% депутатів, які б кардинально змінили свою позицію. І скрізь воно так робиться – і на верху, і в регіонах. І якби така мета була поставлена, я думаю, вона б була досягнена. Просто пішли по шляху найменшого опору. Комуністи підтримувати не будуть тільки з тих позицій, що влада має бути в одних руках. І дії мають бути консолідованими»,- додав Олександр Масенко.
Керівник фракції КПУ в обласній раді зненацька також запропонував ліквідувати посаду одного з заступників голови обласної ради, яка і мала відійти регіоналу Івану Момоту. Це покликано зірвати комбінацію з об’єднанням БЮТ і Партії Регіонів - найбільших фракцій облради.
Та не лише комуністи виступили проти такої комбінації. Невдоволені цією схемою залишились і деякі нашоукраїнці.
«Я не буду голосувати за Марченка, оскільки я вже двічі голосував за нього як за голову обласної ради. Пригадуємо 2006 рік, коли в результаті ганебної змови між закулісними поводирями цієї фракції фактично БЮТ, найбільша фракція в обласній раді, здала свого голову обласної ради на користь депутата Удовіченка, який був очільником Партії регіонів. Хоча виборці не уповноважували ні бютівців, ні «Нашу Україну» голосувати за голову обласної ради від Партії регіонів. Вже двічі ми проголосували, а потім просто за допомогою суддів знайшли формальні зачіпки і пан Марченко фактично відмовився бути головою обласної ради на користь пана Удовіченка», - висловив свою позицію щодо кандидатури Володимира Марченка депутат-нашоукраїнць Василь Неїжмак.
За його словами, фракція «Наша Україна» взагалі не прийняла спільного рішення щодо голосування по кандидатурі Володимира Марченка на голову обласної ради і кожен депутат визначався самостійно. Не влаштовує деяких нашоукраїнців і кандидатура регіонала Івана Момота на посаду заступника голови облради.
«Фракція «Наша Україна» прийняла рішення голосувати у вільному режимі, тобто кожен депутат як він захоче так і буде голосувати. Більшість буде «за» голосувати. На засіданні спільних комісій була пропозиція від пана Удовіченка, щоб Марченко висунув кандидатуру Момота на заступника. Я голосувати за Момота, звісно, не буду, бо це зовсім інша політична сила - це Партія Регіонів. Мене виборці не уповноважували голосувати за Партію регіонів», - повідомив Василь Неїжмак.
Подібна політична схема викликала занепокоєння не лише серед депутатів опозиційних фракцій, але й у фракції Партії регіонів. Комбінацію, розроблену головним регіоналом області, піддає сумніву його заступник. Володимир Оніщенко каже, що проігнорували досить серйозних людей.
«На сьогоднішній день ситуація, безумовно, непроста. Склалися так обставини, що нам сьогодні потрібно обрати голову обласної ради. Як на мене, може треба б було ще недільку або днів 10 і зачекати. Я маю на увазі, що треба було б пройти більш серйозне обговорення. Важливо, аби завтра дійсно була серйозніша співпраця між виконавчою владою – це обласна державна адміністрація і обласною радою. І для цього потрібні серйозніші гарантії і бачення того, що ми дійсно будемо працювати в інтересах громади Полтавської області. Ні для кого не секрет, що вибори в органи місцевого самоврядування будуть або восени, або навесні і не хотілося б, щоб ми перейшли у якийсь стан незрозумілої політичної боротьби. Я б хотів би, щоб відбулись більш серйозні розмови і не тільки з кандидатами, а й з членами фракцій, там досить серйозні люди, їх треба почути як з однієї сторони, так і з іншої», - висловив свою позицію заступник голови обласної організації Партії регіонів Володимир Оніщенко.
Розуміючи загрозу від ігнорування серйозних людей, бютівці попереджують регіоналів: спочатку нам крісло голови облради, а тоді вже вам – посаду заступника.
«Ми обов’язково підтримаємо заступника, якщо Марченко Володимир Олександрович буде обраний. Він, відповідно до закону, запропонує кого обрати головою. Він буде пропонувати саме ту кандидатуру, про яку сказав Удовіченко – Момота Івана Михайловича. Ми його підтримуємо, ми його знаємо, толерантна і принципова людина», - повідомив позицію фракції БЮТ її голова Дмитро Хрістов.
Для підтримки схеми з виведення бютівця на голову обласної ради прибуває важка артилерія. Секретар міської ради, також представник БЮТ, твердить, що за його однопартійця – вже більшість, але поки лише у кулуарах.
«По тим розмовам, які були у кулуарах, то більшість фракцій обласної ради висловились за підтримку Володимира Олександровича Марченка. Я думаю, що буде підтримана. Це наразі – найкраща кандидатура, для того, щоб традиції обласної ради, ті, які були започатковані Удовіченком – зберігалися. Щодо заступника голови обласної ради, Івана Михайловича Момота я знаю ще з комсомольських часів. Це дуже порядна і працьовита людина. Я думаю, що по його кандидатурі проблем не буде взагалі. Думаю, що навіть комуністи будуть голосувати за нього», - наголосив секретар Полтавської міської ради Олександр Козуб.
За його словами, за нового губернатора Олександра Удовіченка суттєво покращилася співпраця між владою м. Полтави і обласною владою.
«У нас немає зараз жодного проблемного питання між керівництвом обласної державної адміністрації і керівництвом міста. Всі питання вирішуються шляхом переговорів. Справа в тому, що Удовіченко - полтавець і він живе містом, знає його проблеми. Думаю, що він буде займатися не лише областю, але і Полтава не випаде з поля зору. Раніше не було такого, щоб був суботник обласної державної адміністрації на вулицях нашого міста. А в цю суботу буде суботник і працівники обласної державної адміністрації будуть працювати в сквері нашого міста», - підсумував секретар Полтавської міської ради.
Про відсутність будь-яких загроз для нового губернатора з боку потенційного голови обласної ради запевняє і міський голова. За його словами, Марченко просто не зможе протистояти.
«Є у нас кандидатура губернатора, який був головою обласної ради, який може якраз зібрати і сконцентрувати депутатів, а Марченко та людина, яка не може протистояти і не буде мати якісь політичні амбіції, який теж об’єднається і буде все робити, щоб разом працювати…. Вони повинні проголосувати. Тому, що закінчилась пора якихось політичних разногласій і розмов. Треба працювати й об’єднуватись, не дивитись хто до якої партії відноситься», - наголосив міський голова Полтави Андрій Матковський.
Присутні на засіданні соціалісти запевняють про повну підтримку і Марченка, і Момота.
«Ми повинні реально розуміти ситуацію, бо Полтавська громада сповідує сьогодні різні політичні погляди. Ми виступаємо за те, аби в обласній громаді була єдність і взаєморозуміння. І тому кандидатура Володимира Олександровича сьогодні є достойною і правильною», - повідомив депутат фракції СПУ Віктор Іноземцев.
Абсолютну підтримку висловили й представники Блоку Литвина в обласній раді.
«Безумовно ми будемо підтримувати кандидатуру Марченка. Ми вважаємо, що той досвід роботи, який сьогодні є у депутатів Полтавської обласної ради і започаткований колишнім головою Удовіченком, має бути унаслідуваний Марченком. Ми сьогодні повинні працювати так, щоб голова, незалежно від того, яку політичну силу він представляє, працював на інтереси полтавської громади. Ми вважаємо, що кандидатура Марченка якраз і буде продовженням започаткованого протягом цієї каденції роботи наших депутатів обласної ради і зусилля він буде спрямовувати не на лобіювання інтересів своєї політичної сили, а на те, щоб принести полтавській громаді користь. Будем голосувати і за Момота, ми його добре знаємо як спеціаліста, який здатен працювати на високій посаді в органах місцевого самоврядування», - зазначив голова фракції Блоку Литвина в обласній раді Костянтин Боровик.
Саме за рахунок їхніх голосів і більшості, у складі БЮТ, Партії Регіонів, частини нашоукраїнців та комуністів, і змінюється влада в обласній раді Полтавщини. Згідно результатів таємного голосування, які оголосив голова лічильної комісії Анатолій Шкарбан, з 82 депутатів, зареєстрованих у сесійній залі, «за» Марченка проголосували 72 депутати, «проти» - 9 і один бюлетень визнано недійсним.
Отже, несподіванки не сталося і більшістю голосів депутатів обрали новим головою обласної ради бютівця Володимира Марченка, який на їхню думку є найкомпроміснішою фігурою.
Новообраного голову облради відразу ж привітав голова облдержадміністрації Олександр Удовіченко. Великим букетом квітів в перших рядах привітали Володимира Марченка й мер Полтави Андрій Матковський та секретар міської ради Олександр Козуб.
Голова обласної ради Володимир Марченко подякував депутатам за довіру й пообіцяв уникати будь-яких політичних протистоянь в обласній раді та працювати задля інтересів усієї полтавської громади.
«Колеги мене підтримали через те, що у мене є невеличкий досвід – я працював і в минулому скликанні заступником голови обласної ради, працював і в цьому скликанні. Я думаю, що моя кандидатура безумовно дасть можливість знову ж таки продовжувати ті напрацювання, які є сьогодні в обласній раді, без політичних амбіцій», - наголосив новообраний голова обласної ради Володимир Марченко.
І окреслив депутатам обласної ради першочергові завдання, які потребують нагального вирішення.
«Безперечно в першу чергу нам належить прийняти обласний бюджет. Потрібно подбати про належний рівень фінансування, забезпечення соціальної сфери, яка належить до спільної власності територіальних громад області. Лікарні, інтернати – усі заклади повинні мати 100% фінансування, незважаючи на проблеми економіки. Потрібно провести ревізію усіх обласних програм, які свого часу були прийняті на сесіях обласної ради. Допускаю, що частина з них буде відхилена і не буде фінансуватися в цьому році. Але найважливіше в соціальному плані програми обов’язково мають бути виконані», - наголосив голова обласної ради Володимир Марченко.
Він переконаний, що до кінця своєї каденції обласна рада має обов’язково профінансувати обласні програми, зокрема, щодо подальшої газифікації області, очистки річок, що сприятиме покращенню екологічної ситуації на Полтавщині.
За словами Володимира Марченка, після прийняття бюджету найближчим часом буде профінансована низка першочергових об’єктів.
«Це театр імені М.В. Гоголя, ми повинні все ж таки завершити цю роботу і запустити театр. Є проблеми по філармонії, і я б хотів , щоб у цьому році ми виділили кошти і філармонія почала працювати, і, безумовно, протитуберкульозний диспансер», - підсумував голова обласної ради.
Після свого обрання Володимир Марченко одразу ж поставив на голосування проект рішення про надбавки до зарплати голови обласної ради - 90 % від розміру посадового окладу, 15% - за роботу із таємними документами, призначення допомоги на оздоровлення у сумі середньомісячного окладу. І депутати проголосували «за» підвищення заробітної плати новопризначеному голові обласної ради.
Відповідаючи на запитання ІА «Новини України», якою ж є заробітна плата голови обласної ради і чому це питання було винесено на голосування першим, Володимир Марченко зазначив:
«Є закон, який чітко регламентує саму заробітну плату голови обласної ради і заступників. І коли обираються, або переобираються голови чи заступники, вступає в дію ця норма закону, яку потрібно просто узгодити на сесії обласної ради. Якою буде заробітна плата? Я не готовий сказати, бо не знаю. Узнаю, скажу. Коли я працював головою обласної ради у 2006 році, то було близько 5 тисяч гривень. Наразі не знаю, яка зарплата у голови обласної ради, мене ж тільки обрали і заробітну плату ще не отримував».
Наступним питанням на розгляд позачергової сесії обласної ради, Володимир Марченко поставив питання про обрання заступника голови обласної ради і запропонував, як і було домовлено раніше, кандидатуру регіонала Івана Момота. І більшістю голосів його було обрано заступником голови обласної ради.
Після проведення такої політичної рокіровки депутати беруться за бюджет і майже одноголосно спрямовують понад 3 мільйони гривень на святкування 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні на Полтавщині.