Тільки тоді всі прославляють народження Христа, а 9 Травня поминають тих, хто віддав життя за святу справу — захист своєї землі.
Природа мовби чекала цього дня, щоб оплакати разом з усіма вбитих на полі бою солдат і офіцерів Радянської армії та замордованих мирних жителів. Таку думку озвучив учора, 8 травня, на мітингу-реквіємі міський голова Хорола Ігор Свириденко перед сотнями своїх земляків, які зібралися біля сумнозвісної Хорольської ями. «Ще на початку вересня 1941 року німецькі розвідники з літаків визначили місце розташування запланованого концтабору, — сказав Ігор Свириденко. — Це дійсно була яма, яка утворилася внаслідок тривалої роботи кар’єру цегельного заводу. Сюди зігнали стільки полонених, що вони змушені були стояти, бо не було місця навіть сісти. Через нестачу води і їжі смертність серед них досягала до 600 осіб щодня. Це було місце варварських знущань і катувань, жорстоких медичних експериментів над людьми. А скільки подібних ям було по всій Україні, якщо лише на окупованій території колишнього Радянського Союзу в концтаборах загинуло близько 4 мільйонів людей. Це не дощ іде сьогодні, а сльози тих, хто молодим навіки залишився в землі».
На мітингу, приуроченому пам’яті в’язнів фашистського концтабору та 65-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, в Хоролі були присутні голова Полтавської облдержадміністрації Олександр Удовіченко, заступник голови Полтавської обласної ради Іван Момот, міністр із питань житлово-комунальних підприємств України Олександр Попов, народний депутат України Сергій Гордієнко, керівники району, міста й численні його мешканці.
Виступаючи перед присутніми, голова облдержадміністрації Олександр Удовіченко зазначив, що про це скорботне місце знає кожен мешканець Полтавщини і багато людей за межами краю.
— Тут у роки Великої Вітчизняної війни загинуло понад 90 тисяч наших співвітчизників. Хорольська яма — це уособлення катувань фашистів, поплічників Гітлера. Те, що вороги зробили тут, не піддається нормальному людському осмисленню. Ми зібралися, щоб схилити голови в пам’ять про жертв жахіть у Хоролі, — наголосив Олександр Удовіченко. — Від імені Президента України Віктора Януковича вітаю всіх присутніх із 65-ю річницею Великої Перемоги, яку здобула Червона Армія й усі народи, які населяли колишній Радянський Союз, — сказав Олександр Удовіченко.
У Хоролі в шести з відомих на сьогодні братських могилах покоїться прах близько 91 тисячі радянських громадян, солдатів і офіцерів Радянської армії. Тільки з 22 вересня 1941 року по 1 травня 1942 року за німецькою статистикою в таборі загинуло 37 650 осіб. Лише декільком десяткам пощастило врятуватися з цього пекла. Вони й залишили історії трагічні свідчення про злочини німецько-фашистських окупантів. У 1990 році, до 45-річчя Перемоги, на цьому місці було споруджено меморіал під назвою «Хорольська яма».
На мітингу лунали пісні воєнних років, спогади ветеранів, яких залишається все менше й менше. Від присутніх до меморіалу лягли десятки вінків і сотні букетів квітів на знак пам’яті про полеглих у концтаборі, що був на цьому страшному місці. Горіли десятки поминальних свічок. Та головне не це, а пам’ять про полеглих, яка повинна бути завжди з нами. І глибока вдячність за мужність, стійкість і патріотизм тим, хто здобував для нас перемогу в тій жорстокій війні.
На згадку про 65-річчя великої Перемоги представники влади разом із ветеранами посадили берізки поруч із меморіалом «Хорольська яма».