Кожні 3 хвилини комплекс метеостанції фіксує 16 атмосферних параметрів – від швидкості вітру та його напрямку до температури та вологості повітря. Аналізуючи ці показники, можна робити прогноз погоди. Для цього потрібен фахівець-синоптик та ще кілька таких метеостанцій у регіоні. Однак визначення прогнозу погоди не є метою спорудження об’єкта в Кременчуці. Як зазначає завідувач міського відділу екобезпеки Геннадій Демьохін, основне завдання – виявлення джерел викидів забруднювальних речовин в атмосферу.
Неприємний запах у повітрі для Кременчука не рідкість. Найчастіше скаржаться мешканці Молодіжного, торік задихалася Раківка, останнім часом непереливки й жителям вул. Хорольської. Хто забруднює повітря, можна лише здогадуватися, бо, як не дивно, доказів немає. Вони з’являться, щойно в тандемі з метеостанцією запрацює й мобільна лабораторія з вимірювання гранично допустимої норми викидів поблизу ймовірного джерела забруднення, – запевняє Геннадій Демьохін.
На практиці це здійснюватиметься наступним чином: мешканці, обурені смородом, телефонують до служби оперативного контролю «15-63», звідти надходить сигнал екологам, ті, керуючись показниками метеостанції, фіксують напрямок і швидкість вітру, інші параметри, таким чином визначаючи ймовірне джерело викидів. А далі за справу береться бригада мобільної лабораторії – виїздить на місце, робить заміри й, у результаті, під пресом офіційних задокументованих доказів, винуватцеві вже не викрутитися. Повинен сплатити штраф.
Така схема боротьби за чистоту навколишнього середовища наразі працює лише в Одесі, досвід якої й вивчали кременчуцькі екологи. Вивчили й запевняють, що мобільна лабораторія буде у Кременчуці не гіршою, але втричі дешевшою, ніж одеська – близько 700 тис. грн. Окрім виміру забруднювальних речовин у повітрі, лабораторія ще й визначатиме рівень електромагнітного випромінювання та рівень шуму. Тендер на закупівлю обладнання оголосять після затвердження міського бюджету, а запрацює воно після монтажу та випробувань, наприкінці поточного року.
На площі мала вирости ще й пальма
Комплекс автоматичної метеостанції з’явився на пл. Перемоги цього року. Майже непомітний, бо замаскований під ялинку посеред газону. Спеціаліст державної гідрометобсерваторії, котра обстежувала об’єкт, оцінила креатив будівельників.
— Автор цього ноу-хау – Сергій Бутко (колишній віце-мер – авт.), який керував монтажем обладнання. Він хотів ще й дощомір замаскувати під пальму. Але ми його вчасно зупинили, – зазначає завідувач міського відділу екобезпеки Геннадій Демьохін.