Наші студенти їздять до Швеції влітку, а до Америки — взимку
за кордоном саме майбутні аграрії. І головну роль тут відіграє не наша мобільність, фінансові статки чи бажання поїхати кудись. Річ у тому, що наша академія має міцні зв’язки з іноземними інститутами, підприємствами і фермами, куди щороку охоче приймають студентів на навчання, стажування та практику. Про останню хотілося б розповісти докладніше.
Як усе починалось
Перші елементи міжнародних відносин у Полтавській аграрній академії з’явилися у 1995—1996 роках. Це були контакти з двома німецькими навчальними закладами, а саме Східно-Європейським центром Університету Хоенхайм (місто Штутгарт) та сільськогосподарською школою «ДОЙЛА» (місто Нієнбург), — розповідають у міжнародному відділі, який було створено в 1996 році. А в 1998 році з метою розширення міжнародних контактів в академії була введена посада проректора з міжнародних зв’язків, яку з того часу і нині обіймає кандидат сільськогосподарських наук, професор ПДАА Олег Горб.
«Що стосується баз практики студентів за кордоном, слід зазначити, що наші студенти мають можливість проходити ознайомлювальну закордонну практику і стажуватися у таких країнах, як: Польща, Угорщина, Австрія, Німеччина, Швейцарія, Франція, Нідерланди, Великобританія, Данія, Норвегія, Фінляндія, Швеція, Канада, США і Австралія», — говорить начальник міжнародного відділу ПДАА Ольга Гетя.
Серед англомовних країн найбільшою популярністю до 2007 року користувалася Великобританія, туди кожного літа від’їздило більше сотні полтавських студентів-аграріїв. Знавців німецької мови однією з перших почала приймати на практику та навчання Німеччина, а з 2006 — і Швейцарія. За останні кілька років діапазон поїздок значно розширився. До «класичних» аграрних Німеччини, Англії та Данії додалися Голландія, Норвегія, Швеція, Польща і США. У 2009 лідируючі позиції серед баз для сільськогосподарської практики отримали: Данія, Швеція та США. Загалом минулого року їх відвідало сімдесят студентів академії.
Ми в Європі
Україна — європейська країна, та все ж досить часто на наших підприємствах ще зберігаються традиційні способи виробництва продукції, обробітку ґрунту та інших сільськогосподарських робіт. Тому ознайомлювальна практика за кордоном для спеціаліста є унікальною можливістю перейняти іноземний досвід у відповідній сільськогосподарській галузі.
«В Англії я проходила виробничу практику у 2007 році. Екскурсії влаштовувала собі сама. Була у таких містах: Лондон, Бірмінгем, Манчестер, Ліверпуль і у багатьох невеличких містечках. Як агроному, мені було цікаво побачити технології вирощування деяких культур (спаржа, полуниця, малина, чорниці, порічки), способи зберігання і упаковки отриманої продукції, брати безпосередню участь в організації праці найманих працівників», — розповідає студентка 1 курсу магістратури агрономічного факультету Ольга Рева. — За кордоном я отримала великий життєвий досвід, який стосувався спілкування із людьми, виживання в екстремальних умовах. Також для мене відкрилася культура Англії, я познайомилася з її традиціями, отримала хорошу лінгвістичну практику».
Студентка 1 курсу магістратури факультету технології виробництва і переробки продукції тваринництва Тетяна П’ятак у 2007 році побувала в Швейцарії. Дівчина жила в сім’ї, працювала в саду та на присадибній ділянці. Найкориснішою для майбутньої професії вважає екскурсію в Альпи. «Під час екскурсії ми побували на декількох маленьких сироварнях. Вразило те, що невеликі підприємства повністю оснащені новітнім технологічним обладнанням, мають висококваліфікований персонал і прогресивну технологію виробництва. Як наслідок, потрібно зовсім небагато людей, щоб виробити справжній екологічно чистий швейцарський сир. До того ж він надзвичайно смачний, у цьому ми переконалися на дегустації продукції».
Студентка 4 курсу факультету ветеринарної медицини Валентина Прудська зараз перебуває в Данії. Дівчина вже півтора року працює там на молочній фермі. Основна робота — доїння корів та догляд за телятами. Валентина розповідає, що робота важка, але посильна. «Данія — дуже хороша країна в усіх планах, мені особисто не подобається лише одне — клімат. Додому повертатися не дуже хочеться, тому що немає ніяких перспектив працевлаштуватися, і рівень життя за кордоном вищий, ніж у нас. Тому планую продовжити візу або поїхати до іншої країни», — пише Валентина.
Своїми першими враженнями від закордону ділиться з нами студент 4 курсу факультету ТВППТ Олександр Городничий. Він нещодавно прилетів із Данії. «Які можуть бути враження від порівняння з Україною? — говорить хлопець. — На жаль, не найкращі. Але я радий, що приїхав додому, адже скучив за родиною та друзями. На даний момент у мене немає такої мети, щоб кудись поїхати за кордон. Можливо, пізніше з’явиться. Життя покаже». Він працював на молочній фермі (150 голів). Виконував функції дояра, тракториста, ветеринара і… вчителя для нових практикантів.
Ми за океаном
Україна — європейська країна, тож ведення сільського господарства у нас схоже до інших країн Європи. Проте не викликає здивування поширена думка, що за океаном все зовсім інакше. Туди ж тільки летіти треба більше 7000 км.
Чи не було страшно у 2008 році одними з перших серед практикантів, «відкривати» Америку, запитуємо студентку 5 курсу заочного відділення факультету економіки та менеджменту Вікторію Бурякову. «Було страшно спочатку, адже нам нічого ще не було відомо, крім базових умов програми. Але потім почалась підготовка, документи, посольство... Треба було діяти — бажання було шалене. А перші враження від Америки взагалі не передати словами: все було незвичне, багато нових людей, англійська вимова американців... Спочатку було важко, проте потім навчились розуміти і розмовляти майже нарівні. Найкращою розвагою на вихідних був шопінг. Накупили багато всього, довелося навіть один із чемоданів обмотувати скотчем, коли поверталась додому».
Як живеться нашим практикантам сьогодні, пише зі Сполучених Штатів студент 4 курсу факультету ТВППТ В’ячеслав Анікін, який проходить стажування на фермі у штаті Пенсільванія. «Відношення до нас, як до серйозних працівників, нам довіряють відповідальну роботу. Постійно проводять тренінги з професійного вдосконалення. Тут дуже приємні люди, хороші спеціалісти у своїй галузі. Також ми встигли побувати на екскурсіях у прилеглих містечках, у Нью-Йорку. Взагалі Америка — «крута» країна, сюди потрібно приїхати, щоб відчути цей патріотизм, атмосферу, побачити посмішки людей».
Як поїхати на практику?
З усім переліком програм можна ознайомитись у міжнародному відділі ПДАА. Важливими аспектами для поїздки за кордон є: знання іноземної мови, навчання в аграрній академії на денному відділенні, професійний досвід в обраній галузі, дозвіл з деканату на проходження практики, успішна співбесіда з координаторами програми і представниками приймаючої сторони. Це зовсім небагато вимог для людини, яка має бажання поїхати за кордон.
З цим усім вдало впоралася студентка 1 курсу магістратури факультету ТВППТ Яна Ванюхіна. За кілька тижнів вона летить до Швеції на ознайомлювальну практику. Дівчина ділиться своїми очікуваннями: «Це буде моя перша поїздка за кордон. Розповідають, що там взагалі все автоматизовано і максимально пристосовано для зручності робітників. Дуже хочеться відвідати іншу країну, подивитися на підприємства, рівень життя, культуру. Зараз вже починаю пакувати валізи, щоб нічого не забути».
На початку березня «перші ластівки» серед практикантів 2010 року вже ступили на шведську землю. Решта має виїхати з України до кінця травня.
Всі, хто побував на практиці в іншій країні, в один голос заявляють: поїхати за кордон варто! Адже ця поїздка дасть змогу розширити вікна, через які ми дивимося на світ. Ця практика, сповнена нових вражень, залишиться в пам’яті на все життя!
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном