Дехто, як я бачу. пам*ятає, що живу я нині в Білорусі. Досить складна відповідь, чому я опинився саме в цій мальовничій країні. Можливо - буде тема окремо.
а поки що - для тих, кому цікаво, подам деякі схожості та відмінності. сподіваюсь, найцікавіше буде саме тим. хто живе в невеликих містах, адже живу я саме в такому місті. 10тис населення. Народжуваність останні роки - лише на кілька одиниць перевищує смертність. Криза. Значна частина громадян їздить до РФ на заробітки.
Буду писати переважно власні спостереження побуту, які не викликають в самого сумніву
1. Середня зарплатня. Дуже складно вивести цю формулу, зважаючи якраз на кризу і заробітчан. з роботою десь плюс-мінус. як і в українському містечку. найрозповсюдженіша зарплатня - від 300 до 400 рублів. Дуже просто рахувати, множачи на 14 - вийде гривнева сума. тобто - від 4200 до 5600 грн. Робота кваліфікованих працівників зазвичай дещо вища. вчитель зазвичай отримують від 400 до 600 руб, лікарі - 600 - 1200 (велика розбіжка залежить від стажу, категорії та спеціальності). Пенсії: напевно мені невідомо. За виключенням одного - мінімальна пенсія складає 240 руб.
2. Ціни. на сьогодні - ціни досить близькі до українських за моїми особистими відчуттями. Дорожчі хліб (від 6 грн "цеглинка") цукерки (цукор - 17 грн /кг, оптом трохи дешевше). М*ясо - 110 грн кг/свинини. Молоко 3,6% - магазинне пастеризоване - 14 грн/літр. Картопля - 5 грн/кг.
Одяг - в середньому досить близький за цінами до українського (раніше на Україні було досить вигідно скуплятись одягом). Дешевше істотно і досить якісне білоруське шкіряне взуття. При цьому дорожче чим в Україні - шкірзамінне.
3. Комунальні послуги, паливо: середній чек комуналки райцентру - близько 60 руб. Без інтернету. Дорога електроенергія бл 1,40 грн/квт. Дорогий інтернет - 180 грн/міс. Газ - для опалення - 1 грн/куб м, для інших потреб - щось до 5 грн . Солярка - 18 грн. Бензин 95 - 17 грн.
4. Пільги. Тут список дууууже великий. Опозиція завжди говорить про те, що саме ці пільги і тягнуть країну донизу. Тут і повністю безкоштовні ліки дл дітей до 3 років. Безкоштовне харчування в школах (але лише в сільських та невеликих районів). 50% знижка на ліки для інвалідів 3 групи, та 90% - 1 та 2 груп. безкоштовні ліки для лікування більше 100 хвороб (ХРОНІЧНИХ). "Декретні" 250 руб/міс + материнський капітал. Безкоштовні коляски, глюкометри, підгузники для інвалідів 1 групи, працевлаштування по догляду за хворим родичем (так, держава за платить зарплату, але стаж не йде). Безкоштовні оздоровлення ВСІХ школярів у санаторіях не менше раз на рік (під час навчання з виїздом вчителів та продовженням навчання в санаторіях).Досить непогане харчування в школах та лікарнях (ось тут, хто жив у СССР - не треба нічого пояснювати - 100% відповідність). Багатодітним сім*ям - пільгові кредити. За кожну дитину - скидка з податку працюючим... це все перше, що прийшло в голову. Їх тут і справді безліч. і дрібних і великих.
5. Дивності. Досить жорстке ставлення до алкоголіків та іншого "подібного соціального елемента". досі діють ЛТП. У разі, якщо вчителі, лікарі чи хтось інший спостеріга погано доглянуту дитину - беруть під нагляд в "СОП" (социально опасное положение). Якщо за час нагляду батьки продовжують вживати спиртне, не дбати про дитину - дитина відбирається, а на батьків накладається щомісячне стягенення за утримання дитини державою - десь від 200 до 300 руб на місяць за кожну дитину. не сплачуєш або не працюєш, - потрапиш до тюрми, але після виходу будеш все одно борг перед державою повертати. Є елементи досить дивної "корупції". для українців вона й справді в лапках. Тобто - це досить дрібні діяння для знайомих, як полегшене проходження техогляду, непомічання дрібного порушення правопорядку "поважною" людиною. але - виключно- дрібне. Тобто - якщо ця поважна людина приїде на ТО з вмятинами на кузові, це може й не помітять.А от непрацюючий ручник - не підпишуть. ТО - до речі - досить дорогий з податком - десь 120-180 руб, в залежності від маси авта.
І основна болячка нинішніх місцин - персональна відповідальність керівництва "за все". Що б не сталось у якомусь відомстві, відповідальність спочатку несе керівник. а вже потім - підлеглі. Не знаю, з яких причин в Україні навпаки. Також не можу сказати, що це дуже правильно. нерідко випадки, коли карають керівника. коли він "ні слухом ні духом" за провини підлеглих.
6. Чистота. Про це хто не писав. Але від себе додам. Сидів на лавочці, спілкувались юнак і юнка, закохані. Він був невдоволений політикою, лаявся. казав, що країна йде в нікуди і переконував її їхати на Україну або в Польщу, і як знак неповаги до цієї всієї політики хотів жбурнути пусту пластикову пляшку не до урни. Ви б бачили обурення юнки!! Для неї це було таке саме, як наче він зібрався пройти голим по дрібному райцентру. І з-за цієї дрібниці юнак швидко ретирувався в частині політичних своїх поривань і досить тривало вибачався за цю обіцянку...В Мінську ж бачив людину, яка в нас кваліфікується як "скоро буде підзаборною", який також таскав недопалок метрів за 50 до урни (хоча в Мінську, та й тут - урни - чи не накожному кроці). Так що - все ж виховання має велике значення.
Далі може ще що згадаю. Це так, основні враження.