На ботулізм в обласному центрі захворіло шість осіб
Майже в кожному продовольчому магазині та на ринках міста продають кавуни й дині, поласувати якими бажають чимало громадян. Тому, за словами завідуючої відділенням гігієни харчування міської санепідстанції Лариси Комарової, ще минулого тижня лікарі СЕС почали перевіряти на ринках Полтави цю продукцію. У лабораторіях досліджують наявність відповідної кількості пестицидів та нітратів у динях та кавунах.
— Якщо маємо завищення нітратів від дозволеної норми, то направляємо листа головному ветеринарному лікарю міста. Справа в тому, що міська санстанція здійснює лише вибірковий контроль продукції, — говорить Лариса Комарова. — Але на кожному ринку працює ветеринарно-санітарна лабораторія, яка щодня бере проби усіх овочів та фруктів на аналіз. Якщо фіксується завищення від дозволеної норми, працівники лабораторії зобов’язані заборонити торгівлю цією продукцією та «виставити» торговельника за межі ринку.
На щастя, у 2010 році в місті не зареєстровані масові харчові отруєння. Існують поодинокі випадки отруєння, які розслідує епідвідділення. Масові ж харчові отруєння, як правило, трапляються у місцях великого скупчення людей: на весіллях, корпоративних вечірках, інших подібних заходах.
Наразі стурбованість лікарів викликають випадки захворювання на ботулізм — тяжке харчове отруєння, яке може призвести до смерті. За словами Лариси Миколаївни, в Полтаві зареєстровано вже три випадки ботулізму із 6-ма постраждалими, в тому числі й дітьми. Як це часто трапляється, люди отруїлися, знехтувавши правилами безпеки, покладаючись на традиційне «авось».
— В одному випадку чоловік отруївся в’яленою рибою. В іншому — постраждала вся сім’я, скуштувавши домашню тушонку. Ще один чоловік на стихійному ринку придбав домашню курячу тушонку, невідомо як і в яких умовах приготовану. Тому, результат не забарився. На щастя, всі люди залишилися живими, — підкреслила лікар.
Лариса Миколаївна зазначає, що стихійні ринки — це справжня біда не лише для Полтави, а й для всієї України. На вулиці можна купити все, чого душа бажає. Тут тобі і ковбаса домашня, і кров’янка, і зельц, а ще — сир, молоко, сметана… Вважаючи, що все це домашнє, а тому краще за магазинне, покупець не зважає на те, що більшість продуктів, після кількагодинної спеки, стають непридатними для споживання.
Купуючи їх, покупці не замислюються над тим, чи здорова людина, яка їх готувала, чи ні.
— А можливо, в неї відкрита форма туберкульозу? Адже продавець на стихійному ринку не проходить медичний огляд, на відміну від працівників торгівлі, — обурюється Лариса Комарова.
Найдивніше ж тут те, що згідно з законодавством, на продавців таких ринків фахівці міської санепід-станції жодного впливу не мають.
— Якщо в магазині можемо оштрафувати продавця чи завідуючого, то цим несанкціонованим сектором торгівлі опікується міліція. Ми ж у своїй діяльності керуємося Законом України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» та санітарними нормами. Сума штрафу, звісно, залежить від порушення. Максимальний штраф, який можемо накласти — 425 гривень. Звичайно, для великого магазину — це крапля в морі. Але інших важелів впливу в нас немає. До того ж, згідно з законом, мусимо власника магазину попереджувати про перевірку за 10 днів. Звісно, коли ми прийдемо перевіряти цей магазин, то в ньому буде все ідеально. А враховуючи те, що, відповідно до плану роботи, об’єкти торгівлі ми перевіряємо один раз на півроку — про суттєві порушення говорити важко. Поза планом можемо перевіряти торговий заклад лише за скаргою,— зітхає лікар.
Загалом же радить покупцям бути пильнішими: звертати увагу на термін придатності до споживання продукту, а помітивши, що цей термін минув — не шкодувати витрачених грошей та не споживати прострочені харчі. Багато випадків, коли саме через це люди потрапляють до інфекційного відділення лікарні. Якщо ж, придбавши непридатну до споживання продукцію в магазині, ви маєте намір скаржитися до санепідстанції, то обов’язково зберігайте чек. Без нього вплинути на порушника буде дуже важко.
У таку спеку не варто забувати і про правила особистої гігієни: мити руки перед їжею, не купатися в заборонених місцях тощо.
Довідка «Вечірки».
Ботулізм (від лат. botulus, «ковбаса») — рідкісна, але серйозна паралітична хвороба, викликана нервовим токсином, ботуліном, що виробляється бактерією Clostridium botulinum. Ботулін — один з найсильніших відомих токсинів, який блокує нервову функцію і призводить до дихального і скелетно-м’язового паралічу. Харчовий ботулізм особливо небезпечний як проблема охорони здоров’я, тому що багато людей можуть бути отруєні від єдиного зараженого джерела.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном