Вхід | Реєстрація

10 жовтня – День стандартизації та метрології

5 жовтня в приміщенні державного підприємства «Полтавастандартметрологія» пройшла прес-конференція для представників регіональних ЗМІ, присвячена Дню стандартизації та метрології, який в Україні відзначатимуть 10 жовтня та Всесвітньому дню стандартів, який припадає на 14 жовтня. Цього року його гасло «Стандарти роблять світ доступним для всіх».
Відкрив прес-конференцію генеральний директор ДП «Полтавастандартметрологія» Віктор Мирунко. Він розповів, що незважаючи на економічну кризу, підприємство працює стабільно. Хоча реалії сьогодення говорять про те, що держава поступово повністю усувається від контролю за якістю продукції, яка надходить на споживчий ринок. Підтвердженням цьому недосконала законодавча та нормативна база. Зокрема, було до мінімуму скорочено чисельність держінспекторів, кількість перевірок суворо регламентується планом, про заплановану перевірку суб’єкта господарської діяльності необхідно попереджувати за 10 днів, а на позапланову перевірку брати відповідний дозвіл у Держспоживстандарті України, що займає доволі тривалий час. Все це призводить до «прибирання» неякісної продукції, або навіть до того, що підприємство тимчасово закривається, доки «загроза не мине». Кошти на лабораторні випробування продукції, яка підлягає перевірці, з держбюджету не виділяються та й фінансування заробітної плати держінспекторам затримується вже на 8 місяців, доводиться утримувати їх за кошти, зароблені в наслідок надання платних послуг підприємствам.
Зусиллями зацікавлених сил у парламенті практично паралізовано систему державного ринкового нагляду та захисту прав споживачів, що створило «тепличні умови» для тіньового виробництва і торгівлі. Про те, що продукцію потрібно контролювати лише за параметрами безпеки і аж ніяк не за якісними показниками, постійно чуємо й від експертів із Заходу. Мовляв, нехай споживачі самі визначаються, який товар кращий і обирають в залежності від вмісту свого гаманця. Враховуючи українську ментальність, пропозиція ця звучить абсолютно безглуздо, адже висока ціна у нас далеко не завжди гарантує належну якість, а безкарність та неконтрольованість призводять лише до того, що поганою якістю грішать всі і обирати споживачеві просто ні з чого. Втім, перелік продукції, яка підлягає обов’язковій сертифікації невпинно скорочується, а вітчизняний споживчий ринок перенасичений фальсифікатом та неякісними, а часто й відверто небезпечними для життя та здоров’я товарами, і це – пряма загроза здоров’ю нації.
До речі, фальсифікатом, згідно чинного законодавства, вважається лише підробка під вже існуючу торгівельну марку, якщо ж це просто товар невідомого походження, який не відповідає вимогам стандартів, то й фальсифікатом його з повним правом не назвеш. Як розповів, заступник генерального директора з державного нагляду Володимир Лукомський, найбільш неконтрольованим залишається продукція, яка продається на вагу (масло, напівфабрикати, фарш тощо). Вона реалізовується без відповідного маркування, а те, що продавець написав від руки на клаптику паперу, дуже часто не відповідає дійсності й перевірити чия саме продукція продається практично неможливо.
Що стосується перевірок підприємств, то незважаючи на всі згадані законодавчі перешкоди, кількість виявлених порушень все одно залишається значною і навіть важко уявити, що було б, якби суб’єкти господарювання перевіряли раптово. Так з 266 перевірених підприємств області, порушення встановлено на 177-и , що становить 66,5 %. Зокрема, з початку року було перевірено більше 3-х тонн хлібобулочних виробів, 5% із них невідповідали вимогам нормативних документів. В поле зору держінспекторів потрапило близько 2 тонн м’ясопродуктів, 400 кілограмів із них визнали такими, що невідповідають вимогам. Нестандартними виявились і понад 500 кілограм з числа 19 тонн перевірених кондитерських виробів. Та найбільше неякісної продукції виробили підприємства молокопереробної галузі з 80 тонн перевірених молокопродуктів «забракували» 60 тонн, що становить 75%.
Так при дослідженні 6 видів продукції, одного з молокопереробних підприємств Полтавщини, а саме (вершків, згущеного молока, сиру та сирів копчених), було встановлено, що майже вся продукція невідповідає вимогам за фізико-хімічними та мікробіологічними показниками. В кисломолочних продуктах взагалі знайшли кишкову паличку, а масло цього виробника містило рослинний жир.
Найбільше порушень виявлено при перевірці міні-цехів, їх допустили 69 з 91 перевіреного малого підприємства.
Як наслідок перевірок, складено 109 приписів про усунення порушень, заборонено реалізацію 71 партії продукції, 68 разів доводилося забороняти реалізацію всієї продукції. До 102-х осіб застосовано адміністративні стягнення. Загальна сума штрафних санкцій сягнула близько 64 тисяч гривень.
Заступник генерального директора, директор центру з оцінки відповідності та стандартизації Наталя Ткаченко розповіла, що ДП «Полтавастандартметрологія» плідно працює в технічних комітетах стандартизації – є колективним членом та веде секретаріат ТК 137 «Лампи і відповідне обладнання». У рамках діяльності цього комітету фахівці підприємства розробляють національні стандарти, гармонізовані з міжнародними та європейськими, що встановлюють вимоги безпеки, експлуатації та сучасні методи контролю світлотехнічної продукції. Також  підприємство є колективним членом ТК 83 «Вагони» та ТК 93 «Системи управління якістю, довкіллям та безпечністю харчових продуктів». Фахівцями «Полтавастандартметрології» розроблено перший з п’яти національний стандарт, гармонізований з міжнародним, щодо методів визначення ГМО в харчових продуктах (методи ґрунтуються на аналізі білків). За їх ініціативою проводяться роботи щодо створення ТК «Соціальні послуги населенню та дослідження». Наталю Ткаченко включено до складу міжвідочої групи по розробленню проекту національного стандарту «Послуги туристичні. Дитячі заклади/табори оздоровлення та відпочинку. Вимоги до засобів розміщення».
Підприємство має потужну випробувальну базу до складу якої входять Науково-дослідний випробувальний центр харчової продукції та Науково-дослідний випробувальний центр електричних ламп та технологічного обладнання. Науково-дослідний випробувальний центр харчової продукції ДП «Полтавастандартметрологія» це єдиний випробувальний центр, на теренах області, де мають можливість проконтролювати наявність рослинних жирів у вершковому маслі та згущеному молоці, завдяки високоефективному рідинному хроматографу освоєно методики по визначенню так званих Е-шок: консервантів, підсолоджувачів, харчових барвників. Цьогоріч впроваджено методики по визначенню вітамінів РР та С в дитячому молочному харчуванні, фосфору в сирах та продуктах сирних, крохмалю в цукрі. Серед досягнень і визначення понад 30-и найменувань пестицидів та отрутохімікатів. До речі, цей центр єдиний в області, може визначати понад 50 показників у питній воді, як це передбачено вимогами ДержСанПіну, який наказом від 1 липня 2010 року запроваджений на заміну ще радянського ГОСТу. В ДП «Полтавастандартметрологія» вже освоїли визначення показників, які нормуватимуться згідно цього документу у воді питній з 2015 року (селен, бензоперен, пестициди).
Загалом протягом року проведено випробування понад 3-х тисяч зразків харчової продукції. Фахівці підприємства за кошти ДП «Полтавастандартметрологія» проводили закупки товарів, які надходять в торгівельну мережу області. Загалом було закуплено понад 30 зразків різноманітної продукції. Слід відзначити, що понад 80% її не відповідала вимогам стандартів.
Отже, лише консолідувавши зусилля державних органів, бізнесових структур, громадських організацій та засобів масової інформації стане можливим забезпечення належного захисту законних прав споживачів та підвищення рівня життя у цілому, - підсумував Віктор Мирунко.

Автор: Ж.К. Кущенко, ДП «Полтавастандартметрологія»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Суспільство
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації