Вхід | Реєстрація

ПРЕС-РЕЛІЗ до прес-конференції голови Полтавського обласного територіального відділення АМКУ Володимира Оніщенка

Сьогодні нікого не треба переконувати, що конкуренція – єдиний механізм, який сам собою, без зовнішнього втручання, може забезпечити процвітання суспільства.  Саме конкуренція примушує підприємців сумлінно працювати, щоб запропонувати більш якісний та вигідний для споживача продукт. Чим більше учасників ринку змагається, тим більше з’являється якісної і доступної за ціною продукції.
Майже у ста державах світу конкуренція, як одна із найважливіших цінностей демократичного суспільства, захищається спеціальним конкурентним законодавством. В Україні її також оберігають закони «Про захист економічної конкуренції» та «Про захист від недобросовісної конкуренції». Контролює дотримання цих законів  Антимонопольний комітет. Його діяльність теж регулюється Законом України «Про Антимонопольний комітет України».
Антимонопольний комітет – це колегіальний орган., який складається з  державних уповноважених. Комітет очолює Голова, якого за згодою Верховної ради України призначає Президент України.
Економічна конкуренція в Україні сьогодні стала реальністю. Тепер головна мета Антимонопольного комітету – розвиток ефективного конкурентного середовища, яке принесе процвітання суспільству й державі.
Основні завдання Антимонопольного комітету України – це державний контроль за дотриманням конкурентного законодавства, контроль за концентрацією та узгодженими діями підприємців, а також – розвиток добросовісної конкуренції.
Там, де немає конкуренції, з’являється монополія. В умовах монополії споживач повністю залежить від того, хто продає товар або послугу, змушений купувати на невигідних умовах, тому що немає вибору.
Монополізм- це погано. Але ще гірше – коли монополіст зловживає своїм становищем. Закон забороняє монополістам вчиняти будь-які дії (чи бездіяльність), якими усувається чи обмежується конкуренція.
Якщо конкуренція – благо, то чи не можна запровадити її всюди? На жаль – ні. В економіці є такі галузі, де монополізм виникає природно. Є таке виробництво, яке держава не може дозволити багатьом підприємцям. Скажімо, виробництво, зброї чи грошових знаків. Появляється монополія. Так виникають природні монополії. Вони появляються з природи речей та явищ навколо нас.
Полтавське обласне територіальне відділення було створено 18 квітня 1994 року наказом Голови Комітету.
Відділенням при виконанні повноважень щодо захисту економічної конкуренції в регіоні постійно вживаються дії до виявлення та припинення порушень, а також проводяться заходи, які направлені на захист конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.
Одним з пріоритетних завдань нашого територіального відділення з самого початку діяльності в області є  робота із зверненнями громадян. У 2010 році надійшло на розгляд територіального відділення 99 заяв від фізичних осіб (в тому числі 3 колективних звернення, під якими поставили підписи 37 осіб)  та суб’єктів господарювання Полтавської області і 24 заяви надійшло на розгляд за дорученням Антимонопольного комітету України. Прийняти особисто керівництвом відділення 35 громадян. У своїх скаргах та зверненнях громадяни піднімають питання неякісного надання житлово-комунальних послуг - централізованого теплопостачання; централізованого водопостачання та водовідведення; газопостачання; завищеної вартості робіт по розробці та виготовленню технічних умов, укладання із споживачами договорів про надання послуг із збирання, перевезення та захоронення твердих побутових відходів, які не відповідають чинному законодавству, застосування різних цін при реалізації арматури для суб’єктів господарювання, надання неякісних послуг з кабельного телебачення провайдерами.
За результатами розгляду цих звернень, спеціалістами територіального відділення розпочато 10 справ за ознаками порушення конкурентного законодавства, прийнято 8 рішень у даних справах, накладено на порушників 61 тис. грн. штрафу, відшкодовано заявникам збитків на суму 6 тис. 328 грн.
В цілому, станом на сьогоднішній день територіальне відділення розпочало за власною ініціативою, за результатами розгляду заяв, здійснених перевірок та  досліджень товарних ринків 133 справи про порушення конкуренційного законодавства, які в переважній більшості стосуються порушень в сфері державних закупівель (34 справи), зловживання монопольним становищем (29 справ), недобросовісна конкуренція (11 справ), анти конкурентні дії органів влади та органів місцевого самоврядування (6 справ) та інформаційні порушення (53 справи). Щодо запобігання та припинення дій, з ознаками зазначених порушень надано суб’єктам господарювання та органам влади і органам місцевого самоврядування 190 рекомендацій, з яких 186 – виконано.
За результатами розгляду 107  справ та прийнятих рішень припинено 130 порушень законодавства про захист економічної конкуренції та про захист від недобросовісної конкуренції. Накладено штрафу 1070 тис. 240 грн. , в тому числі
– за порушення у вигляді антиконкурентних узгоджених дій – 403,900 тис. грн., з яких 386,900 тис. грн. – штрафи за порушення, що стосуються спотворення результатів торгів (тендеру);
– за порушення у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем накладено штрафів у сумі – 231,200 тис. грн., з яких – 41,000 тис. грн.. – це штрафи за порушення на ринках житлово-комунальних послуг;
– за порушення у вигляді недобросовісної конкуренції накладено 113,560 тис. грн., з яких – 67,860 тис. грн. – це штрафи за поширення неправдивої інформації щодо властивостей біодобавок та лікарських засобів.
Сплачено до державного бюджету – 941 тис. 902 грн.
Як приклад припинених за останній час  порушень:
На виконання доручення Президента України від 13 жовтня 2010 року щодо забезпечення органами Антимонопольного комітету України контролю за дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції суб'єктами господарювання, дії яких впливають на зростання споживчих цін на продукти харчування (зокрема, які входять до мінімального споживчого бюджету сім'ї), виявлення в діях таких суб'єктів господарювання проявів антиконкурентних узгоджених дій на ринках продуктів харчування, на яких відбувається зростання цін, зокрема, з метою упередження негативної цінової ситуації на ринках молочних продуктів, беручи до уваги їхню соціальну важливість, адміністративна колегія територіального відділення рекомендувала 7 найкрупнішим виробникам молочної продукції забезпечити в листопаді 2010 року поетапне зниження оптово-відпускних цін на молочні продукти, які є соціально значущими продуктами харчування, зокрема на молоко, сметану, масло вершкове, а також сир твердий; утриматися від вчинення дій щодо економічно необґрунтованого підвищення (встановлення) оптово-відпускних цін на вищезазначені молочні продукти; сприяти укладенню прямих контрактів щодо реалізації молочних продуктів з підприємствами мереж роздрібної торгівлі. На виконання рекомендацій, молокопереробні підприємства забезпечили в листопаді 2010 року поетапне зниження оптово-відпускних цін на молочні продукти, зокрема на молоко – на 2%, на сметану – на 2%, на масло вершкове – від 5,5 до 10%, на сир твердий - від 1,9 до 10%, на іншу продукцію з незбираного молока – до 5%.
Наступним кроком виконання доручення Президента України та з метою запобігання порушенням конкурентного законодавства, було надання рекомендації суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність на ринку роздрібної торгівлі харчовими продуктами: ТОВ «Універсам – Полтава» (м. Полтава), ТОВ «Торговий дім «Полагросервіс» (м. Полтава), ТОВ «Нова Холдинг» (м. Кременчук) щодо забезпечення відповідного цінового реагування на зниження цін виробниками Полтавської області на кисломолочні продукти, а саме на молоко, сметану, масло вершкове, сир твердий та інші; утримання від вчинення дій щодо економічно необгрунтованого підвищення(встановлення) роздрібних цін на кисломолочні продукти, зокрема на молоко, сметану, масло вершкове, сир твердий та інші; сприяння укладанню прямих контрактів з виробниками молочних продуктів з метою уникнення необґрунтованого росту цін за рахунок ланки посередників. На виконання зазначених рекомендацій ТОВ «Нова Холдинг» та ТОВ «Універсам – Полтава» знизили ціни на молоко до 2%, на сметану – до 1,5%, на масло вершкове – до 13%.
Також, з метою недопущення погіршення рівня життя громадян, зниження реальних доходів населення, перевищення прогнозного рівня зростання споживчих цін територіальне відділення рекомендувало всім районним державним адміністраціям Полтавської області посилити контроль за  використанням зерна регіональних ресурсів тільки на виробництво хлібобулочних виробів масового вжитку, та не допустити підвищення цін на зерно. А також, забезпечити населення району хлібом та хлібобулочними виробами  масового вжитку  по стабільним цінам. Всі РДА, крім Миргородської, взяли до уваги рекомендації відділення.
З метою контролю територіальним відділенням був перевірений ринок  оптової реалізації яєць курячих, діяльність птахофабрик. За результатами перевірок адміністративною колегією були порушені справи проти ТОВ «Птахофабрика «Полтавське сонечко», ЗАТ «Полтавська птахофабрика», ЗАТ «Птахофабрика «Росія» за ознаками зловживання монопольним (домінуючим) становищем. Як з’ясувало Відділення за результатами попереднього дослідження, Птахофабрики здійснювали оптову реалізацію яєць курячих покупцям за цінами, що не відповідають оптово-відпускним цінам, затвердженим самими підприємствами. Наразі триває розслідування у справах.
У ході здійснення державного контролю за дотриманням конкурентного законодавства суб’єктами господарювання, які діють на ринку роздрібної торгівлі лікарськими препаратами в межах м. Полтави, територіальним відділенням було проаналізовано рівень цін на лікарські препарати, які реалізовувались через аптечну мережу за період серпня-грудня 2010 року.
За результатами проведеного дослідження виявлено, що ПАТ «Елана-Фарм» підвищило торгівельні надбавки на лікарські засоби без об’єктивних на те причин, що призвело до необгрунтованого підвищення роздрібних цін на лікарські засоби.
Слід зазначити, що підвищення торгівельних надбавок на окремі лікарські засоби ( амізон, арбідол, оксолінова мазь) зазначеним суб’єктом господарювання не обгрунтовуються складовими, які впливають на формування цін на лікарські препарати.
З настанням зимового періоду та збільшення випадків захворювання грипом та гострими респіраторними захворюваннями, населення почало скуповувати засоби профілактичного та лікувального призначення від грипу та гострих респіраторних захворювань у значно більшій кількості. Тому, необгрунтоване зростання вартості лікарських препаратів, призначених для лікування групу та гострих респіраторних захворювань, є неприпустимими.
Враховуючи вищенаведене, територіальне відділення рекомендувало ПАТ «Елана-Фарм» припинити дії, що містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, шляхом недопущення необгрунтованого підвищення цін на лікарські засоби, які реалізуються через роздрібну мережу, в тому числі лікарські засоби грипозної групи.
Також, відділення оштрафувало ПП «Де Люкс Системи», ФОП Курочка В.М. та ФОП Жилкіна Н.М. загалом на 26 тис. грн. за антиконкурентні узгодженні дії, що призвели до спотворення результатів торгів. Як встановило Відділення, суб’єкти господарювання погодили поведінку під час проведення Управлінням капітального будівництва Полтавської ОДА у 2009 році тендеру із закупівлі конденсаторних установок УКРМ-2 шт. для об’єкту «Реставрація Полтавського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М.В. Гоголя».  Відповідачі визнали порушення та сплатили штраф до державного бюджету.
Відділення оштрафувало ПП «Рост Електромонтаж» та ФОП Жилкіна Н.М. загалом на 18 тис. грн. за антиконкурентні узгодженні дії, що призвели до спотворення результатів торгів. Як встановило Відділення, суб’єкти господарювання погодили поведінку під час проведення Управлінням капітального будівництва Полтавської ОДА у 2009 році тендеру із закупівлі пристрою безперебійного живлення  - 1 шт. для об’єкту «Реставрація Полтавського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М.В. Гоголя». Відповідачі визнали порушення та частково сплатили штраф до державного бюджету.
Відділення оштрафувало ТОВ «АТТІС-АГРО» та ТОВ «ТОРГ-ТРЕЙД ГРУП» загалом на 17 тис. грн. за антиконкурентні узгоджені дії шляхом встановлення умов придбання товару. Як з’ясувало Відділення, Товариства у 2010 році укладали договори  про надання посередницьких послуг, які полягали у пошуку реалізаторів зерна для ТОВ «АТТІС-АГРО», за що ТОВ «ТОРГ-ТРЕЙД ГРУП» брав плату у вигляді відповідного відсотку від вартості закупівлі зерна. Зазначені дії впливали (в бік збільшення) на оптово-відпускні ціни на борошно, що реалізує ТОВ «АТТІС-АГРО». Підприємства визнали порушення та частково сплатили штраф до державного бюджету.
Відділення оштрафувало Комунальне підприємство «Спеціалізований комбінат ритуальних послуг» м. Кременчук  на 17 тис. грн. за зловживання монопольним становищем. Як встановило Відділення, суб’єкт господарювання перевищив нормативно визначений граничний рівень адміністративних витрат та витрат на збут при розрахунку вартості на послугу з оформлення свідоцтва про поховання, введеного в дію наказом по підприємству від 09.10.09 р. № 192-п без затвердження виконавчим органом Кременчуцької міської ради. 
Відділення зобов’язало підприємство привести тариф на послугу з оформлення свідоцтва про поховання до економічно обгрунтованого рівня.
Відділення оштрафувало Українську універсальну біржу на 10 тис. грн. за зловживання монопольним становищем на ринку надання послуг з реєстрації внутрішніх біржових контрактів, предметом яких є необроблена деревина. Як встановило Відділення, суб’єкт господарювання не тільки встановив необгрунтовані ціни на послуги з реєстрації внутрішніх біржових контрактів, предметом яких є необроблена деревина, але і застосовував різні ціни на зазначені послуги до рівнозначних угод із покупцями необробленої деревини, які придбали цей товар на аукціонах з її продажу, що організовувала біржа, без об’єктивно виправданих на те причин. Українська універсальна біржа визнала порушення та сплатила штраф до державного бюджету.
Відділення оштрафувало ДП «Полтавський лісгосп» на 17 тис. грн. за зловживання монопольним становищем. Як встановило Відділення, суб’єкт господарювання не тільки необгрунтовано підвищив ціни на лісопродукцію у 2008 році, рівень яких значно перевищував рівень витрат, а також  встановив у 2008-2010 роках різні ціни на лісопродукцію для однієї групи споживачів та необгрунтовано встановив різні відсотки рентабельності в угодах на виконання робіт з розробки лісових деревних ресурсів з підрядниками – приватними підприємцями у 2008-2010 роках для однієї групи споживачів без об’єктивно виправданих на те причин. Підприємство у ході розгляду справи привело у відповідність до вимог чинного законодавства угоди на виконання робіт з розробки лісових деревних ресурсів з підрядниками – приватними підприємствами.
Відділення оштрафувало Миргородське КЖЕУ на 17 тис. грн. за зловживання монопольним становищем. Як встановило Відділення, бездіяльність Управління, що полягає у не укладенні договорів про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води відповідно до чинного законодавства з мешканцями будинків, які знаходяться на обслуговуванні підприємства,  призвела до ущемлення інтересів споживачів послуги.  Відділення зобов’язало суб’єкта господарювання сплатити штраф до державного бюджету та  вжити заходи щодо укладання договорів  на  вищезазначені послуги  з населенням міста Миргород.
Відділення оштрафувало фізичну особу-підприємця Сасіна Сергія Івановича на 10 тис. грн. за недобросовісну конкуренцію у вигляді поширення інформації, що вводить в оману споживачів. Як встановило Відділення, підприємець розміщував   на упаковці   масла солодковершкового екстра «Поживне»  80,0% жиру ТМ «Полтавочка» фасованого брикетами масою нетто 200 грам  датою виробництва 28.09.2009,  інформацію про  відповідність продукту ДСТУ 4399:2005, яка не відповідає  дійсності. Таке повідомлення  невизначеному колу осіб  неправдивих відомостей щодо споживчих властивостей та якості масла можуть вплинути на наміри цих осіб  щодо придбання товару даного суб'єкта господарювання. ФОП Сасін С.І. визнав порушення та сплатив штраф до державного бюджету.
Відділення оштрафувало ТОВ «Грінвуд» на 25,5 тис. грн. за недобросовісну конкуренцію у вигляді поширення інформації, що вводить в оману споживачів. Як встановило Відділення за результатами розгляду двох справ, Товариство поширювало через іншу особу невизначеному колу осіб неповні і неточні відомості про споживчі властивості, характеристики, застосування, походження препаратів «Урісан», «Проліт» та «Нікотинет», що могло вплинути на наміри цих осіб щодо придбання товарів цього суб’єкту господарювання.  Територіальне відділення зобов’язало суб’єкта господарювання привести інформацію про препарати «Урісан», «Проліт» та «Нікотинет» до вимог чинного законодавства. ТОВ «Грінвуд» визнав порушення та зобов’язався сплатити штраф до державного бюджету.
Приведені приклади свідчать про непросту, наполегливу та послідовну роботу всіх спеціалістів територіального відділення щодо сприянню розвитку конкуренції та її захисту.
Україна лише будує ринкову економіку, тому кожен гравець ринку має достеменно знати правила поведінки на ньому. Дотримання конкурентного законодавства забезпечить представникам бізнесу вільний розвиток підприємництва, а споживачам – найвигідніші умови придбання товарів, робіт і послуг.
Пам’ятайте! Будь-який підприємець, з яким конкурують недобросовісно, може шукати захисту прав в Антимонопольному комітеті.
Якщо споживач відчуває на собі утиски монополістів, він обов’язково знайде підтримку в Антимонопольному комітеті.

Автор: [email protected]


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина |
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації