У Кременчуці не буде медичного містечка та нового онкодиспансеру
Хворих очікує велике переселення
Міські чиновники Кременчука практично вирішили долю онкодиспансеру, що до останнього часу розташовувався на території 1-ї міської лікарні. Вже ніхто не створюватиме медичне містечко, відповідно, ніякої реконструкції приміщення колишнього військового шпиталю для потреб міської медицини не передбачається. Рішення обрали значно простіше й не таке затратне для бюджету. Кременчуцький онкодиспансер реформують. Гірше це чи ні для онкохворих - не відомо. Але суть рішення - з диспансеру створять відділення. І відділення це поселять у Першу міську лікарню. Правда, для цього доведеться перевести в інше місце хворих на зір - відділення офтальмології. На їхнє місце і прийдуть люди, які страждають на онкологічні хвороби.
Відповідне рішення щодо великого переселення хворих міська влада прийняла минулої п'ятниці. Перед оголошенням заходів, міський голова Олег Бабаєв, його заступник Віктор Калашник та керівник міського відділу охорони здоров'я Валерій Литвиненко побували й у онкодиспансері, й у офтальмологічному відділенні 1-ї лікарні. Резюме з побаченого: умови перебування хворих у онкодиспансекрі й справді жахливі.
"Я думаю, що це потрібно починати негайно. Онкологічний диспансер у місті залишиться за будь-яких умов. Хворих переведемо у відділення, яке постане замість офтальмологічного, а з військовим шпиталем будемо вирішувати - що саме слід там робити", - заявив з приводу побаченого міський голова Олег Бабаєв.
Велике переселення планують після ремонту відділення, яке мають звільнити у Першій міській лікарні. Ремонт, за попередніми оцінками, обійдеться у два мільйони гривень. Де взяти для цього кошти - поки що невідомо.
Перевести - переведуть. Але що при цьому втратять?
Здається, перші хто мав радіти такій реорганізації - самі хворі на онкологічні хвороби та лікарі-хірурги. Але в даному випадку все навпаки. Бо причин для покращення умов лікування за великим рахунком, немає.
"Зі змінами, які нам пропонують, іде загроза нашому статусу , - пояснює негативний бік владної пропозиції головний лікар стаціонарного відділення онкодиспансеру Олег Волинцев. - Якщо взяти окрему лікарню, якою є нині наша, і зробити з неї відділення, то, звісно, вважайте, лікарні немає. При лікарнях є поліклініка, невелика амбулаторія. На обліку в ній 5 тисяч онкохворих, які потребують постійного нагляду. Хворі ходять до лікаря раз на три місяці чи півроку. Все це одним рішенням ліквідовується, а диспансер стає відділенням. Відповідно, наші хворі підуть по поліклініках інших лікарень. Як там ставляться до онкохворих - краще не говорити".
Побоюється Олег Волинцев і, до речі, небезпідставно, що після реорганізації зміниться штат. Частину медперсоналу скоротять, бо відділення - це лише частина лікарні, а не окремий лікувальний заклад, як зараз диспансер.
"Не можна вдаватися до реорганізації. Кількість хворих на онкологічні хвороби постійно зростає. Екологія, що у нас, що в сусідньому Комсомольську - не найкраща. А скоротити нас уже збиралися не раз. Але кому від цього стане краще? У нас непогане обладнання. Допомогу обіцяють німці. Все, що необхідно для роботи - хороший колектив. Єдина проблема - відсутність приміщення. Нам пообіцяли свого часу шпиталь. І колишня прем'єр навіть передала будівлю під диспансер. Нині нам нічого не світить", - говорить Олег Волинцев. Головний лікар каже: "Нехай колишній військовий шпиталь навіть продадуть підприємцям, отримають свої мільйони, а нам дадуть хоч кілька сот тисяч гривень на ремонт. Бо двадцять років грошей на ремонт взагалі не виділяли". Інше від медиків - стару будівлю, звідки їх хочуть виселити, потрібно зберегти. Краще зробити там цитологічну лабораторію. І мільйони не потрібні.
Зі заміною статусу диспансеру на відділення хворим стане гірше, вважає Олег Волинцев. "Диспансери, схожі на наш, існували й у Миргороді та Лубнах. Та згодом у Полтаві побудували найбільшу в колишньому Союзі обласну онкологічну лікарню. Тож миргородський і лубенський диспансери стали відділеннями. Минуло кілька років - і ті відділення позакривали. Бачу, й до нас черга дійшла… А ось, скажімо, в сусідній Кіровоградській області, так скорочувати медичні заклади не дозволять. Є обласна онколікарня, але Олександрія так само має диспансер, як і ми. І його ніхто не збирається закривати".
Що у місті з онкологічними захворюваннями?
У 2008 році онкодиспансер прийняв 13 тисяч хворих. З початку нинішнього року і до листопада - 14300.
"Кількість хворих більшає, і це при тому, що населення Кременчука зменшується. Зміна статусу означає зменшення можливостей лікування. Відповідно у нас не буде діагностики, не буде двох рентген-кабінетів, картотеки з хворими. Збережеться лише одна операційна без поліклінічного відділення. Відділення не зможе збільшувати кількості операцій. Все, що можна, в місті і так роблять. Але ж хворих з кожним роком усе більше, тож для того, щоб їх якісно лікувати, потрібен і більший штат, і нові операційні столи", - каже Олег Волинцев. "Ситуація з онкологічними хворобами у нас погіршується, як і скрізь", - на думку керівника міського відділу охорони здоров'я, лікування онкохвороб поступово стає одним з головних медичних завдань міста.
"Раніше найчастіше зустрічався рак грудей у жінок. Нині поступово зростають показники захворюваності на рак шлунку, прямої кишки. Також є рак шкіри. Це не вибухова тенденція, і тут головне своєчасно виявити хворобу. У нас рівень захворюваності трохи менший, ніж у Полтаві, бо немає радіоізотопної пушки. Але решту й більшість операцій у Кременчуці можуть робити і роблять, - висновок Валерія Литвиненка - ми залишаємо структуру обласного відділення (не диспансеру - авт.), яке закриє південь Полтавщини.
Нова назва того, що утворять - Кременчуцька філія обласного онкологічного диспансеру.
Що думають з приводу переселення хворі?
"Ми дуже стурбовані тими подіями, що відбуваються. Стало відомо, що наше місто залишає хірург-онколог Володимир Севідов, який очолював онкодиспансер. Ми чекали, що врешті-решт розпочнеться ремонт та оснащення приміщення колишнього військового шпиталю, який передали місту саме під онкодиспансер. І раптом все руйнується. Нам не тільки не бачити нового диспансеру, а й те, що є, задумали забрати, - так говорять хворі у своєму зверненні до міської влади. - Ми дізналися, що нас планують перевести до колишнього офтальмологічного відділення 1-ї міської лікарні. Це знову починається стара пісня. А де ж поділися передвиборчі обіцянки людей, що йшли до влади? Чому це наркомани та алкоголіки мають свій диспансер (ще й який!), а ми повинні обтирати стіни чужої лікарні, де ми нікому не потрібні. Так наш диспансер плавно непомітно перейде до структури Першої міської лікарні, а влада поставить собі залік, що питання вирішене та радісно відзвітує нагору. Доки у нас є своя лікарня, ми можемо звернутися до неї будь-коли і завжди отримаємо допомогу та підтримку. Наш лист до Вас, шановний Олеже Мейдановичу, - це крик нашої душі…"
Онкохворих Кременчука чекають у Полтаві
"Це не наше рішення, а влади. Лікарі у цих реформах участі не беруть. Все залежить від бюджету", - так пояснює кременчуцькі революції головний онколог Полтавської області Володимир Лукашенко. "Все одно, всі більш-менш серйозні хворі з вашого міста їдуть до Полтави", - додає він… Нинішня ситуація онкодиспансером нагадує недавню історію з закриттям пологового відділення у Крюкові.
"По-перше, у онкологічному стаціонарі Кременчука немає чергового лікаря, а це вже непорядок. По-друге - немає реанімації, яка повинна бути у таких закладах", - точка зору Володимира Лукашенка - у Полтаві знають більше і їхні можливості не порівняти з нашим містом. Однак, головний онколог області не говорить, як важко кременчуцькому хворому весь час ганяти до Полтави…
Проект медичного містечка луснув. Що лусне наступним?
Плани будівництва медичного містечка у Кременчуці не змінилися, пояснює "Програмі плюс" нові віяння влади заступник міського голови Віктор Калашник.
"Хоча, - додає він, - можливо, медична тематика буде замінена соціальною". "Містечко буде використано для медичних або соціальних цілей. Завдяки міському голові Олегу Бабаєву, колишній прем'єр Ю.Тимошенко підписала указ про передачу комплексу місту. Ми цей комплекс забрали. Зареєстрували його в МБТІ. Нині наступний етап - відведення землі і нині Олег Мейданович цим займається. Далі, після вирішення юридичних питань, почнемо реалізацію проекту. Але він дуже дорогий, і місто його не потягне. В указі чітке формулювання: приміщення передається для лікувальних потреб міста. Втім, там буде установа, підпорядкована департаменту соціального захисту. Це може бути або хоспіс, або будинок для безпритульних і так далі. Коли ми ці напрямки відпрацюємо, тоді місту розкажемо", - говорить про раптові зміни планів влади Віктор Калашник.
"Можливо, це буде одним з пілотних проектів у нашій державі, і це саме те, чого Україна потребує", - висловлює свої думки віце-мер. Його підтримує і керівник міського відділу охорони здоров'я Валерій Литвиненко. Його висновок багатообіцяючий: "Проект може бути для всієї Полтавської області".
Керівник міської медицини каже: "Розмова про закриття онкологічного диспансеру нині взагалі не ведеться. Головне, що хворі не програють; питання, що хворим завтра доведеться їхати у Полтаву не ставиться."
Про те, що знижений статус кременчуцького медичного закладу нічого хорошого ні хворим, ні кременчуцьким онологам не обіцяє, як і про те, що грошей для втілення вже не медичного, а соціального проекту, чиновники теж можуть не знайти - керівники міста та медичної галузі не говорять. Втім, дещо на цей рахунок лунає.
"Це великий проект і самі ми не зможемо його втілити в життя. Але в області теж мало коштів. Там потрібно завершити будівництво протитуберкульозного диспансеру. Так само в жахливому стані обласні інфекційна лікарня, - пояснює наміри медиків міста відмовитися від використання колишнього військового шпиталю керівник міського відділу охорони здоров'я Валерій Литвиненко.
Куди подінуть хворих на зір?
А на це питання відповіді ще немає. Натомість є лише запевнення та пояснення. Сьогодні операції з зору стали фактично платними і роблять їх не лише в офтальмологічному відділенні Першої міської лікарні. Ще є медичні частини підприємств міста, куди час від часу приїжджають столичні спеціалісти.
Висновок заступника міського голови Віктора Калашника - офтальмологічна служба міста не постраждає від переселення і буде так само працювати. Навпаки вона буде розвиватися, але в іншому місці, говорить віце-мер. "Офтальмологічне відділення нині практично порожнє. Змінилися технології лікування, відповідно змінюється і формат. Ті хворі на очі, які потребують, лікуватимуться в стаціонарі. Але 80% цих людей отримують кваліфіковану допомогу у медичних частинах міста", - висновки керівника міської медицини Валерія Литвиненка співпадають з точкою зору керівників міста.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном