Чому кременчужанам більше подобаються стихійні ринки, ніж офіційні
15 копійок - найдешевше «містове» на ринку у Кременчуці
В залежності від «вигідності» розміщення ринку на території міста, а також від того, які умови для торгівлі надаються, ціни за «містове» коливаються від 15 копійок до 15,5 гривень. Це за офіційними даними.
Розпочнемо з Молодіжного. У цьому районі працюють два офіційні продуктові ринки – «Аврора» і «Універсальний» (знаходиться в районі зупинки «Героїв Сталінграда»). З людини, що прийшла продавати невелику кількість овочів-фруктів на ринок «Автора», візьмуть за «містове» від 2 до 7 гривень. Такі цифри надало керівництво ринку.
Жодної копійки з вас не візьмуть за торгівлю у відкритих павільйонах «для простого люду» на ринку «Універсальний». Про це неодноразово наголошувала його директор.
«У нас є два торговельні ряди (біля павільйонів, де торгують рибою. - Ред.) для тих, хто на присадибній ділянці вирощує овочі і невеликими партіями приносить на ринок. За торгівлю на тих відкритих павільйонах ми не беремо плату за «містове», - повідомила керівник «Універсального» Олена Захаріна.
На території оптової бази на вулиці Московській з пенсіонерів теж готові «брати мінімум» - 1-2 гривні за торгівлю на спеціальних прилавках для «простого люду».
«Більше грошей за «містове» ми можемо взяти, наприклад, з людини, яка привезла на продаж сир, сметану, молоко. Тоді селянину доведеться заплатити 10 гривень за торгове місце», - додає керівник оптових баз на Московській В’ячеслав Колодяжний.
Керівництво ринку «Гвардійський» повідомило чітко визначену ціну на «містове» - 6 гривень. Так само є конкретно визначена ціна і на комунальному ринку «Ново-Іванівський». Тут повідомили, що вартість встановлена міською владою і становить 4,5 гривні за 1 погонний метр торговельної площі.
А от на «Троїцькому» вартість «містового» визначають в залежності від кількості товару, який привіз із собою торговець. Так, наприклад, якщо прийшла бабуся і принесла з собою сухофрукти або зелень, вона заплатить за торгове місце лише 15 копійок. Дорожче торгівля на «Троїцькому» обійдеться тим, хто продаватиме овочі-фрукти на вагу. Адже людина, що користується вагами, сплачує додаткові кошти, а це – близько 2 гривень. Якщо ж ви привезли на ринок мішок картоплі чи яблук, за «містове» доведеться заплатити 7 гривень 20 копійок. Але, як зазначає директорка «Троїцького», частіше торговець приїжджає з двома-трьома мішками овочів-фруктів і займає два торговельні місця, тому платить близько 15 гривень. До цього додається плата за використання вагів та за аналізи продукції, яку робить ветлабораторія. Фермери, які продають овочі-фрукти прямо з автомобілів на території ринку, заплатять за зайняте місце від 20 до 50 гривень.
Найдорожчим для торгівців був і залишається – ринок «Центральний». Для людей, які продають тут власноруч вирощені овочі-фрукти, звичайно, вдале місце для торгівлі, бо є великий потік покупців кожного дня. Проте й ціни на «містове» «кусаються».
«Людина, що продає овочі і має виторг не більше 50 гривень, заплатить за місце на ринку 8,5 гривень. За торгівлю фруктами – 10 гривень, ягодами – 15,5. Зазначу, що це вартість містового на відкритій території ринку», - повідомив директор ринку «Центральний» Костянтин Пономарьов. До цього слід додати вартість обстеження продукції у ветлабораторії та інші додаткові витрати, які є на кожному ринку.
Приблизно однакову суму заплатять торговці за місце на ринках правого берега Дніпра – «Крюків’янка» та «Правобережний». На першому вартість - 3-5 гривень, на другому - від 2,5 до 4 гривень.
«На ринку «обдеруть» як липку!»
Як зазвичай і буває, офіційна інформація часто не відповідає дійсності. Про що й розповідають люди, які спробували продавати власну продукцію на спеціально відведених для торгівлі місцях. Торговці скаржаться, що на офіційних ринках з них «деруть три шкури», не даючи заробити грошей. Також часто умови торгівлі на спеціально відведених для цього місцях майже нічим не відрізняються від стихійних ринків.
«Прийшла я в травні на «Аврору» продавати зелену цибулю, вирощену на власному городі. За «містове» з мене «здерли» аж 14 гривень, на додачу ще й 4 гривні заплатила за «лабораторію»! Скажіть, за що платити такі гроші??? Адже умови для торгівлі там не такі вже й шикарні, як ціна за «містове»! Мало того, що торгові ряди «для простого люду» знаходяться за територією ринку, та ще й під ногами – «земля». Коли йдуть дощі – тут неможливо торгувати. Стоїш у грязюці або калюжі, навіть сумку нема куди подіти. Та й покупці не хочуть заходити по коліна в калюжу, щоб купити домашньої картоплі», - обурюється Надія Михайлівна.
Розчарувавшись у «ринковому сервісі», жінка виходить на кілька годин увечері на одну із зупинок громадського транспорту, де потроху підторговує, щоб заробити «копійчину».
«Недорого можна продавати свої овочі на ринку, що на вулиці Героїв Сталінграда. Там за «містове» візьмуть одну-дві гривні. Але в будень тут дуже мало покупців. Найдорожчий ринок – «Центральний». Таким як я, там і робити нічого: велика конкуренція і «містове» дуже дорого обійдеться», - розповідає пенсіонерка Любов Степанівна.
Бабуся теж продає свої помідори на «стихійному» ринку і не бачить у цьому нічого поганого. Каже, що виростила овочі на власному городі, поливала, доглядала, збирала колорадського жука. Тому має право отримати за свій труд «надбавку» до пенсії.
Кременчужани залюбки купують продукти в пилюці
Міські санлікарі з року в рік порушують проблему стихійної торгівлі. Якщо з землі люди продають картоплю та огірки – це півбіди. Найбільше працівників міської СЕС турбує те, що з асфальту у спеку продають яйця, молоко, рибу і навіть домашню ковбасу. Подібна продукція, яку лабораторно не обстежували, може нанести здоров’ю людини непоправної шкоди.
Правоохоронці, які намагаються пояснити вуличним торговцям, що їхня діяльність є незаконною, з початку року склали вже понад 200 протоколів на порушників. Проте самі ж кременчужани, які купляють продукти на стихійних ринках, провокують торговців знову і знову повертатися на вулицю і продавати картоплю та молоко з землі. В міліції кажуть, що для покупців це зручно, вони по дорозі з роботи купують продукти, не заходячи до магазину. Та ще й на кілька гривень дешевше. І при цьому свято вірять, що якщо молоко біля свого будинку вони куплять у бабусі, то воно стовідсотково домашнє, якісне.
«Самі ж торговці пояснюють, що на офіційних ринках дуже дорого коштує «містове», а ще й за «лабораторію» потрібно заплатити. А тут «виїхала на півгодини, швиденько продала свої овочі і маю 20 гривень». Бабусі, наприклад, скаржаться, що їх держава не забезпечує гідною пенсією, а гроші потрібні і на ліки, і на квартплату – на все не вистачає. Молодші порушники правил торгівлі розповідають, що «з підприємства скоротили, а сім’ю годувати потрібно», - розповідає прес-офіцер міського управління міліції Тетяна Романчук.
Зараз боротьба з незаконною торгівлею має такий вигляд: якщо вас вперше застали за продажем картоплі у невстановленому місці, міліціонер зробить вам зауваження, попросить зібрати торби і піти додому. Якщо попадетесь вдруге – на вас складуть адмінпротокол. Під час третьої зустрічі з правоохоронцями міліціянти мають право конфіскувати товар і оштрафувати. Заплатити доведеться від 51 гривні.
Лілія Самойленко
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Кременчук | Суспільство
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном