Вхід | Реєстрація

Дискримінований за віком

Дискримінований за віком
Пенсійна реформа в Україні стартує з 1 жовтня. Минулого тижня Верховна Рада внесла уточнення до ухваленого раніше закону, і Президент його вже підписав. Реформа передбачає підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років. «КП» з’ясовувала, чи можна знайти роботу в 55, 50 або навіть у 45 років?
Проблема трудової дискримінації людей старшого віку в Україні вкрай актуальна. Щоб переконатися в цьому, достатньо проглянути оголошення про надання роботи. Чи не кожне містить вікові обмеження. Частіше це вік до 45-50 років. Нерідко трапляються і вимоги «до 35», а то й «до 30 років».
Результати соцопитування, яке провів Харківський інститут соціальних досліджень у рамках проекту «Масштаби трудової дискримінації людей старшого віку» за підтримки програми Міжнародного фонду «Відродження» свідчать, що кожен третій українець віком 45-59 років стикався з проявами трудової дискримінації. При цьому тільки 9,7% з опитаних респондентів намагалися боротися за свої трудові права.
Зрозуміло, що на фоні невпинного старіння населення та підвищення пенсійного віку, старішають і трудові ресурси країни, зростає конкуренція на ринку праці. За даними Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості населення серед безробітних чоловіків, що перебувають на обліку, 35% мають вік старше 45 років, а безробітних жінок від 45 років - 30%.
Працівники віком від 40 до 60 років, маючи багатий життєвий та фаховий досвід, високу кваліфікацію, нерідко опиняються «за бортом» ринку праці саме через свій вік. Людям, старшим за 45 років, сьогодні складно працевлаштуватися на нормально оплачувану роботу. Їм здебільшого пропонують вакансії продавців, сторожів, вахтерів, прибиральниць. Проблема не в їхній низькій конкурентоспроможності у порівнянні з молоддю, а здебільшого у стереотипах ставлення роботодавців до літніх людей. Харківська правозахисна група серед причин, з яких роботодавці відмовляють у працевлаштуванні особам старшого віку, називають те, що «тими, хто має досвід роботи, важче керувати маніпулятивними методами, нав’язувати безглузді прояви корпоративної лояльності. Досить часто бажання не наймати певну категорію осіб викликане персональними фобіями керівника і позбавлене наукового обґрунтування».
— Закон не забороняє роботодавцям встановлювати вікові обмеження при прийомі на роботу, - зазначає Наталія Старостіна, начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості населення. - Проблема трудової дискримінації особливо актуальна для людей старше 45 років. На ринку праці таким особам дійсно важко знайти роботу. Хоча трапляються випадки, коли роботодавці, навпаки, просять підібрати працівників віком після 40. Це більше стосується бухгалтерів, економістів. Адже в таких працівників є досвід роботи, висока кваліфікація, більша відповідальність. Та це скоріше виняток.
Наостанок порада для літніх людей, які шукають роботу: не треба боятися, намагайтеся бути впевненими та проявити себе у співбесіді, викликати зацікавленість у роботодавця. Знайти роботу можна в будь-якому віці, якщо її наполегливо шукати.

Переваги зрілого працівника
Лариса Калініченко, практичний психолог:
— Те, що роботодавці вказують в оголошеннях «вік до 35 років», свідчить про незнання ними основ фізіології розумової праці. Тому що насправді зрілий працівник має безперечні переваги:
1. Мозок людини 40-50 років здатний працювати в особливому режимі. До обробки інформації приступає відразу дві півкулі. Це трапляється тому, що ліва півкуля вже перевантажена оперативною інформацією. Тому права півкуля, що відповідає за творчість, приходить на допомогу. Зріла людина здатна швидше виділити головне, встановити зв’язки з попереднім досвідом, класифікувати та побачити кілька способів вирішення задачі.
2. У здорової людини з віком у мозковій тканині збільшується кількість мієліну, тому прохідність сигналів між нейронами прискорюється, отже, розумовий потенціал людини збільшується.
3. У людини, не схильної до шкідливих звичок, мозок розвивається упродовж усього життя. Не дарма найбільш важливі наукові відкриття вчені роблять у віці після 50 років. До того ж працівники старшого віку рідше конфліктують з керівництвом і більше цінують сам факт наявності робочого місця.
Допомога по безробіттю для осіб передпенсійного віку (53 роки - для жінок та 58 - для чоловіків) надається упродовж 720 календарних днів. Для всіх інших безробітних – максимум 360 днів.

Якщо припече, погодишся й на завгоспа
В якості експерименту 50-річний кореспондент «КП» спробував «влаштуватися» на роботу в Кременчуці і на собі відчути проблеми працевлаштування. Експеримент вдався.
— Спочатку я звернувся до приватних кадрових агенцій, висловивши побажання щодо працевлаштування з урахуванням досвіду роботи та освіти. У трьох агенціях ввічливо пояснили, що знайти роботу за спеціальністю у 50-річному віці практично неможливо, тому немає сенсу навіть звертатися до них. Хто з чоловіків може іноді натрапити на вакансію – то це кваліфіковані спеціалісти робітничих професій, перш за все будівельних спеціальностей, водії. У двох агенціях мені повідомили, що вакансії є, і запропонували місця комірника та завгоспа спорткомплексу з зарплатою у 2000 грн. На більше рекомендували навіть не розраховувати, пояснивши, що кращі робочі місця можна знайти лише через знайомих.
Після цього я вирішив пошукати роботу самостійно, через оголошення в «Приватній газеті». Iвідразу посміхнулася удача: в ріелторській конторі «Оберіг» мене готові були взяти на роботу агентом з продажу нерухомості. Наступна вакансія - менеджера по роботі з персоналом в будівельній компанії мені підходила. Але після співбесіди з роботодавцем з’ясувалося, що це робота звичайного продавця металопластикових вікон. Заманливою здалася і пропозиція попрацювати «керівником», тим паче, що в оголошенні був визначений віковий ценз до 60 років. Але виявилося, що посада «керівника» передбачала роботу звичайним страховим агентом з зарплатою у відсотках від залученої суми страхових внесків, причому в якійсь невідомій страховій кампанії з іншомовною назвою й без офісу. На цьому мої пошуки гідної роботи припинилися.

Хто коли вийде на пенсію
Згідно зі змінами, внесеними до Закону про пенсійну реформу, у віці до 60 років можуть піти на пенсію жінки 1961 р.н. і старші після досягнення ними такого віку:
55 років - якщо вони народилися до 31.08.1956 р. включно;
55 років 6 місяців - народилися з 01.09.1956 р. по 28.02.1957 р.;
56 років - народилися з 01.03.1957 р. по 31.09.1957 р.;
56 років 6 місяців - народилися з 01.09.1957 р. по 28.02.1958 р.;
57 років - народилися з 01.03.1958 р. по 31.08.1958 р.;
57 років 6 місяців - народилися з 01.09.1958 р. по 28.02.1959 р.;
58 років - народилися з 01.03.1959 р. по 31.08.1959 р.;
58 років 6 місяців - народилися з 01.09.1959 р. по 28.02.1960 р.;
59 років - народилися з 01.03.1960 р. по 31.08.1960 р.;
59 років 6 місяців - народилися з 01.09.1960 р. по 28.02.1961 р.;
60 років - народилися після 01.03.1961 р.

Закон для захисту від дискримінації
На розгляді Верховцної Ради перебуває законопроект «Про запобігання дискримінації щодо осіб літнього і похилого віку в Україні». Його вже розглянув та схвалив профільний комітет. Законопроект спрямований на ліквідацію прогалин у чинному законодавстві, які фактично дозволяють здійснювати дискримінацію за віковою ознакою.
У документі визначено поняття «дискримінація осіб літнього та похилого віку» та передбачено певні механізми захисту таких людей. Зокрема, пропонується встановити окремі квоти для забезпечення працевлаштування осіб передпенсійного віку, забезпечити однакові можливості при влаштуванні на роботу та рівні умови щодо припинення трудових відносин. Забороняється публікація оголошень про прийняття на роботу, в яких містяться положення про обмеженню віку, та відмова особам літнього віку у працевлаштуванні через їхній вік окрім випадків, передбачених законодавством, а також зменшення зарплати та інших виплат у зв’язку з віком.
Втім, експерти впевнені, що сподіватися на вирішення проблеми завдяки ухваленню цього закону та санкціям з боку держави не варто. Трудову дискримінацію за віковою ознакою можна подолати, використовуючи комплексний підхід: це і економічне заохочення роботодавців, і широка інформаційна політика для людей старшого віку щодо захисту їх трудових прав, і вдосконалення програм кваліфікаційної підготовки та перепідготовки, а також ліквідація стереотипів роботодавців щодо літніх людей.

Автор: Вiктор КРУК, www.panorama.pl.ua


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Кременчук | Суспільство
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації