Під час сходки, на якій обговорювали питання тарифу на воду, сільський голова образив одного з місцевих жителів. За словами жителя Дубини Миколи Коби, він лише вказав голові на помилки, допущені при прокладенні водогону. Сільський голова Сергій Головко говорить інше: його розсердили звинувачення у корупції.
«А він мені каже: «Закрий рот!»
Сходку в Дубині скликали для того, щоб обговорити тариф оплати за водопостачання. Аби переконати жителів села у тому, що за воду потрібно платити більше, до села приїхав руденківський сільський голова Сергій Головко. Але його пропозицію збільшити тариф із 3 до 4 гривень за кубометр води підтримали не всі присутні на сходці.
— Я кажу сільському голові — не там ви хочете добавити! — розповідає житель Дубини Микола Коба. — Ви зробіть, щоб зимою вода у селі не перемерзала, тоді буде використання, люди більше платитимуть і не потрібно буде збільшувати тариф. І цифри йому навів. Що весною за місяць людини заплатили 1850 гривень, а взимку, коли півсела перемерзло, — лише 450 гривень!
На слова місцевого жителя сільський голова відреагував своєрідно.
— Він мене почав обзивати, а потім — погрожувати, — продовжує Микола Коба, — каже: «Якби не прилюдно, я б тобі морду набив, падло ти отаке!». За що, питається? За те, що я йому сказав, як є? Хай би пояснив — чого тариф повинен підніматися? Нехай би світло подорожчало — я розумію. А так було не ясно. Але найбільше образило хамське відношення до нас.
За словами Миколи Коби та інших мешканців Дубини, вода у селі почала перемерзати у перший же рік після прокладення. Причиною цього селяни вважають те, що труби водогону проклали не на належній глибині. Через це при пониженні температури вода у трубах замерзає і частина села до весни лишається без централізованого водопостачання.
— Це добре, що цей рік морози пізно почалися, — продовжує Микола Коба, — а якби вдарили у вересні, то півроку б води не було. Була б тоді у нас вода тільки літом! Ми про це і почали казати сільському голові. Що не тариф зараз головне, а як зробити так, щоб ця вода не перемерзала. А він і слухати не хотів!
— Усі говорили про воду. І я кажу — давайте щось робити, бо по моїй вулиці Новоселівській вода постійно перемерзає, — говорить Максим Шерешило, юний житель одного з будинків, які взимку лишаються без води, — а сільський голова мені зразу каже: «Закрий рот!». А я питаю — чого мені закривати? Ви гроші отримали, а воду не проклали нормально. Він тоді до мене підійшов і питає: «Ти пив? Бо ти щось непевне балакаєш!». А тоді каже: «Закрий рота. Ти у своєму житті пока тільки їсти і ср… и умієш — більш нічого!».
Інша мешканка Дубини — Клавдія… — на сходці із сільським головою не сварилася. Але жінка також стверджує, що водогін проклали не на належній глибині. Мало того, під час прокладання труб вона повідомляла про це Сергію Головку.
— Коли у нас почали копати по вулиці, вони дійшли до газової труби. Під нею копати не схотіли і поклали водяну поверх газової. А це яка глибина — ну, може, метр! Я тоді дзвонила Сергію Івановичу, говорила про це, але він тепер каже, що такого не пригадує.
Завершуючи розповідь про сходку, той-таки Микола Коба резюмує:
— Якби сільський голова приїхав, сказав: давайте разом подумаємо, як його виправити, щоб воно не перемерзало! А так він каже: «Що я з вами буду совітуватися?!». Сів у машину і поїхав.
«Я їм провів воду насильно!»
Про сходку у Дубині, зміну тарифу та перемерзання труб ми вирішили поговорити із самим Сергієм Головком. Він погодився дати відповіді на всі питання і пояснити причину таких непростих взаємовідносин між ним та деякими мешканцями Дубини.
— У 2008-му році ПГНК перерахувала нам 370 тисяч гривень. Дехто з депутатів пропонував за ці кошти почати будівництво клубу. Але потім порахували, що кошторисна вартість будівництва складе 1 мільйон 600 тисяч гривень. Таких грошей у нас не було. Тоді я запропонував за ті 370 тисяч провести у Дубину воду, — розповідає Сергій Іванович. — Зібрав сходку в селі. Але люди зустріли мою ініціативу досить прохолодно. Можливо, це було пов’язано з тим, що дубинівські депутати завжди були до мене в опозиції. Люди тоді говорили: «У нас вода і у скважинах непогана!». У Руденківці на ту воду молилися, люди тільки прохали: «Нам би водичку». А у Дубині чогось було не так.
Не дивлячись на те, що, за словами сільського голови, люди без ентузіазму сприйняли ідею проведення води, вести водогін таки почали.
— Ми найняли підприємця Муху, у якого було все — бара для риття траншеї, труби, усе потрібне для введення у будинки — муфти, згонки, крани. Купили башту у Полузір’ї. І запропонували людям два варіанти на вибір. Або ми ведемо — скільки вистачить грошей, або із співфінансуванням районної ради вкладаємо свої 33 відсотки.
Зупинилися на другому варіанті. Кожен власник будинку повинен був внести 500 гривень для того, щоб воду в селі провели. Потім кожен, звичайно, окремо платив за введення у власний двір. Учасникам війни до будинків воду вели безкоштовно. Для проведення води по кожній дільниці села створили кооперативи. Саме вони, за словами Сергія Головка, і розраховувалися з Мухою.
— Роботи ішли важко. Земля у Дубині — не така, як у Руденківці. Там більше пісок, який постійно обвалюється, глибоко прокопати дуже складно. Тому двом працівникам Мухи з лопатами постійно доводилось підчищати траншеї, — розповідає сільський голова, — через це закладати труби глибше, ніж на 1,3 метра не виходило. Самі люди допомагати не хотіли. Ніхто практично не допоміг. І виходить, що я їм воду провів проти їх волі.
Сергій Головко запевняє, що у більшій частині Дубини із водою проблем немає. А перемерзає лише у деяких місцях, які поки що не вдалося знайти.
— Ми вже два роки ці місця шукаємо. При цьому люди нам кажуть — ось тут труба лежить на глибині метр. Минулого року Муха прислав екскаватор, розкопали одне таке місце — там труба лежить рівно на 1,30! Одне дійсно знайшли. Там був обвал і труба справді пішла угору і лежала на меншій глибині. Взагалі, я гадаю, що частина хат перемерзає у дворі. Але ми і цього року будемо шукати місця перемерзання. У мене вже є домовленість із Мухою, що він найближчим часом пришле екскаватор і ми будемо відкопувати труби по тій-таки Новоселівській вулиці. Там доведеться метрів 25 копати.
Наостанок Сергій Головко пояснив, що сходку по воді ініціював Василь Литвинов — мешканець Дубини, який, власне, і обслуговує місцевий водогін. Саме йому люди здають гроші за користування водою. З них він розраховується за енергоносії і на зарплату йому лишається тільки невелика сума у 300 гривень.
— Тому і запропонували підняти тариф, щоб хоч трохи збільшити цю суму, — пояснює Сергій Головко, — більшість людей були не проти, і ми досить швидко домовились, що збільшимо тариф до 4 гривень.
Щодо образ на адресу Миколи Коби та Максима Шерешила сільський голова пояснив: нецензурно він не висловлювався, а от самовладання на деякий час дійсно втратив. Але на те у нього були причини.
— Той Микола мене почав звинувачувати, що я гроші за проведення води поклав собі у карман. Звичайно, мене це обурило. Може, щось таке і сказав, але обзивати я його не обзивав. Максимові тому я сказав так як є. Що він у такому віці може ще робити? Давати якісь поради? Щодо допомоги з боку мешканців Дубини — а що вони, дійсно, можуть мені допомогти? Тоді, як воду вели, вони допомагати не хотіли. А шукати, де перемерзає, я і так буду вже найближчим часом. Як тільки Муха зможе прислати техніку і людей.