25 липня у залі засідань Кобеляцької міської ради відбувся круглий стіл, присвячений 325-річниці з дня вступу на гетьманську посаду Івана Мазепи.
Цього разу на зустріч прийшло значно більше людей, аніж минулого, а саме, шістнадцять. Серед них члени політичних партій, вчителі та молодь. Вже традиційно розпочав обговорення учитель історії Анатолій Сагайдачний. Він провів детальний екскурс в історію часів життя та гетьманування Івана Мазепи. Зокрема, Анатолій Іванович нагадав, що Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом 22 років. А якщо точніше, то 8081 день. Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації та піднесенням церковно-релігійного життя та культури. Мазепа у різні способи сприяв розвитку економіки держави, насамперед промисловому виробництву та торгівлі. Усвідомлюючи значення освіти для розбудови держави, він постійно опікувався навчальними закладами. Зокрема, його коштом будувалися корпуси Києво-Могилянської академії та Чернігівського колегіуму, які пізніше також були забезпечені сучасними на той час бiблiотеками й рідкісними рукописами. Також коштом Мазепи було збудовано, реставровано та оздоблено велику кількість церковних споруд.
На завершення своєї розповіді, Анатолій Сагайдачний констатував, мовляв такі люди, як Мазепа давно заслужили на те, щоб їм поставили пам’ятник на території Кобеляцького району.
Свою думку висловив також і Михайло Самойленко.
— Задумайтесь, скільки було гетьманів в Україні? Багато, — каже Михайло Михайлович. — Та ми згадуємо не багатьох. Це вже заслуговує на повагу до Мазепи. Україною керували вже три президенти. От мені хотілося б, щоб наші правнуки згадали хоча б одного, так як згадують сьогодні Богдана Хмельницького чи Івана Мазепу. Адже саме ці люди робили реальні справи для життя і благополуччя народу.
Микола Жук також висловив свою думку та оголосив, що на зібрання він привів двох молодих хлопців з козацького формування, аби вони познайомились глибше з історією та щоб у майбутньому їм було, що розповісти своїм дітям та онукам.
Володимир Чернявський зауважив, що для того, аби дискутувати на тему Мазепи, та й взагалі, на тему історії, треба більше читати і знати.
— У Кобеляцькій районній центральній бібліотеці у наявності є 12 книг про Мазепу. І цього достатньо для того, аби детально вивчити історію за часів його гетьманування, — зауважив він. — Я прочитав усі книги, хоча читаються вони вкрай складно. І мені здалося, що більшість з них з проросійським нахилом. Та все ж таки, завдяки цій літературі можна прослідкувати за діями Мазепи. Зокрема те, що він протягом 22 років свого гетьманування намагався об’єднати Лівобережну та Правобережну Україну. Та, на превеликий жаль, йому це не вдавалося.
На завершення круглого столу Дмитро Кулічковський запросив усіх бажаючих до церкви прочитати молитву та поставити свічку за упокій душі Івана Мазепи.