1 квітня 2013 року в Полтаві відкрилась незвичайна виставка. У стінах Полтавського літературно-меморіального музею Івана Котляревського відбулась презентація робіт вихованців Кременчуцької виховної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області. Цей захід проведено завдяки підтримці Міжнародного благодійного фонду «Освобождение», зокрема його голови правління Іллі Ківи, начальника управління ДПтС в Полтавській області генерал-майора внутрішньої служби Миколи Ісаєва та міського управління культури. У виставковій залі до сьогоднішнього дня демонструвалися творчі новинки сучасних полтавських митців, але роботи засуджених тут виставляються вперше.
Експозиція, яка представлені загалу – це вишивка бісером та хрестиком. Але є й інші техніки. Такі як ізонитка, паперова пластика, модульне орігамі, бісероплетіння, плетіння гачком, ліплення із солоного тіста тощо.
Перебуваючи в умовах ізоляції, відчуваючи психологічний дискомфорт, вихованці підсвідомо шукають джерело креативності, толерантності, чуйності та інших позитивних емоцій. Адже у кожного із них важка доля і своя трагічна історія.
Євген круглий сирота. Виріс в дитячому будинку. Не відчув маминого поцілунку, не чув татової поряди. Він одразу став дорослим, але не зумів знайти своє місце у житті. Ще зовсім юним він зрозумів який жорстокий сучасний світ. Як він поглинає отаких обездолених та невпевнених у собі юнаків, які легко піддаються спокусі криміналу. І лише в колонії він повірив у себе, у свої можливості, переглянув цінності і повірив в Бога. А в січні цього року прийняв обряд хрещення, який пройшов у храмі колонії. Найулюбленішою справою Жені є вишивка бісером.
Максима бабуся віддала в інтернат. Бо маму вітчим порубав на шматки на очах у хлопця. І досі не може забути ту жахливу мить. В інтернаті, улюблена вчителька навчила вишивати хрестиком, аби мовою вишивки передати те, що не може сказати словами. Максим любить виконувати свої роботи у двох кольорах: чорним по білому, бо говорить, що це кольори його дитинства. Саме роботи Максима найбільше вразили голову правління фонду «Освобождение» Іллю Ківу. Він каже, що їхня задача полягає саме в тому, щоб відкрити для таких хлопців як Максим інші кольори в їхньому житті. Щоб роботи вихованців були не лише в чорних та білих тонах, а містили всі барви веселки.
— Діти у неволі несуть не лише негатив. У них є доброта, чистота і тепло, яке проявляється у цих роботах. Ми намагаємося змінити відношення суспільства до цієї категорії дітей, які оступилися і ходять по лезу ножа. В цих роботах можна побачити глибоко поранені душі, озлобленість на весь світ та зневіру, - зазначив Ілля Ківа, - Сьогоднішня виставка це один із наших проектів. Пів року назад стартував проект «Інший день», у рамках якого ми раз в тиждень приїжджаємо до вихованців, спілкуємося з ними, привозимо психологів, допомагаємо у підготовці до здачі ЗНО та допомогти у вступі до вищих навчальних закладів.
Кожен вихованець має змогу втілити свої творчі задумки в життя за допомогою своїх наставників – вчителів загальноосвітньої школи. У своїй роботі вчителі намагаються поєднати воєдино: «Дитину. Творчість. Духовність». Тому і не дивно, що гаслом виставки став вислів «Творчість. Духовність. Крок до свободи».
На відкриття виставки організатори запросили студентів Аграрного коледжу управління і права – майбутніх юристів. Які після закінчення вишу будуть працювати у державних структурах, вершити долі злочинців, в тому числі неповнолітніх. Також відвідав виставку Валерій Дерега, член Полтавського союзу народних майстрів, клірик Полтавської єпархії ієрей Андрій та інші поціновувачі мистецтва. Для присутніх тріо «Гармонія», студенти історичного факультету педагогічного університету, виконали класичні твори під акомпанемент піаніно.
Виставка буде проходити з 1 по 7 квітня у Полтавському літературно-меморіальному музеї Івана Котляревського і з 8 по 20 квітня в Центральній міській бібліотеці (м. Полтава, вул. Алмазна, 6/11).