Працевлаштування молоді - це чудова можливість заробити грошей і отримати досвід роботи як в Україні, так і в інших країнах. Однак часто на наших співвітчизників чекає гірке розчарування, коли обіцяне робоче місце і рівень заробітної плати не відповідають тому, що було обіцяно роботодавцями. Серед безробітної молоді досить часто можна зустріти таких, які вважають роботу за кордоном майже панацеєю від безробіття. Та мало хто з них реально усвідомлює ті ризики, які є неодмінними супутниками такого способу працевлаштування.
Щоб попередити безробітних, які прагнуть виїхати за кордон на заробітки про можливі ризики, фахівцями Полтавського центру сім’ї «Родинний дім» в співробітництві з центрами зайнятості проведено серію семінарів і тренінгів. Основне завдання програми - допомогти полтавської безробітної молоді працевлаштуватись саме в Україні або створити власну справу. Для учнівської молоді додатково проведено заходи з профорієнтації та з питань запобігання торгівлі людьми в м. Кобеляки і Решетилівському районі Полтавської області. Учасники отримали інформацію про небезпеки нелегального працевлаштування за кордоном. Заходи проводились в рамках проекту, спрямованого на підвищення ефективності протидії торгівлі людьми «Твій вибір: Сучасні технології пошуку роботи та працевлаштування». Проект тривав чотири місяці і був підтриманий Міжнародною організацією з міграції в Україні за кошти USAID. Тренери «Родинного дому» досліджували тему безробіття серед полтавських випускників закладів П-1Y рівня акредитації, яки отримали базові знання, але не працевлаштувались. Аналіз роботи фокус-груп, анкет, глибинних інтерв’ю довів, що зміні в структурі виробництва, нові технології в роботі організацій і підприємств ставлять перед безробітної молоддю нові вимоги, потребують перенавчання або пошук нових знать для того, щоб виповідати вимогам роботодавців.
Більшість учасників тренінгу - випускники полтавського пед університету. Раніше тренери тестували у безробітної молоді відсутність психологічного настрою на роботу, бажання сумлінно працювати, що пов’язано з відсутністю в сучасному суспільстві популяризації роботи як засобу самореалізації. До роботи молодь підштовхують, в основному, зовнішні фактори: потреба отримати освіту, купувати одяг, дорогі речі, як у друзів, а не внутрішня потреба працювати, самореалізація. Керівник програми Наталія Латиш «Твій вибір» доповіла, що 65% опитуваних молодих безробітних шукають роботу в Українї з зарплатою більш 3 тис. гривень, але не мають для цього відповідних знань і вмінь, також не бажають працювати на посадах, які не відповідають їх освіті, або їх уявленням про роботу. 37% молодих безробітних має мрійне уявлення про майбутню роботу і переносить безвідповідальне ставлення до роботи як і раніше до навчання в закладах освіти: адже на тренінг безробітні особи, які подавали заяву, запізнювались під приводами: «проспав, бо у ночі гуляли», «потрібно було в Інтернет», «літом потрібно відпочивати, а не працювати»…
Протягом виконання програми тренери центру «Родинний дім» направляли зусилля на побудову власної стратегії успішності учасників програми, спрямованої на розкриття психологічних резервів особистості, навчанню методам самопрезентації для підвищення конкурентної спосібності на ринку праці. Навчання також було спрямовано на ознайомлення з сучасними рекламно-дизайнерськими професіями, використанню сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, роботи в команді, знайомство з роботою успішних працівників різних сфер діяльності. В результаті тренінгів у 30 учасників тренінгу відбулись зміни в психологічної мотивації пошуку роботи, побудові кар’єри, зростання віри в свої можливості. Найбільшим успіхом тренери проекту вважають результати проекту: моніторинг працевлаштування довів, що знайшли роботу з повної занятостю 20 осіб, з них 4 особи отримали роботу в інших районах Полтавської області, 3 особи об’єднали зусілля і відкрили власну справу, 6 осіб знайшли роботу з частковою зайнятостю. Всі учасники тренінгу отримали сертифікат про участь програмі «Твій вибір: «Сучасні технології пошуку роботи та працевлаштування», інформаційні матеріали з попередження нелегального працевлаштування; а найбільш активні - сувеніри.
До участі у тренінгу запрошувались спеціалісти КП «Обласної молодіжний центр праці» (директор Безпалюк А.,) начальник відділу профорієнтаційної роботи з безробітними обласного центру зайнятості Окара М.М., викладач ТОВ Полтав. навчального професійно-технічний комбінат (різноманітні курси) Карпенко Л., заступник начальника кадрової служби Полтавської ОДА Терпіло Ю.С., тренери і спеціалісти рекламно-дізайнерської фірми «Есфі».
Учасниками тренінгу виявлено випадки трудової експлуатації нелегальних мігрантів в Україні. Постраждалим організовано надавалася психологічної, юридичної, гуманітарної допомога.
Побажання учасників тренінгу: В Україні необхідно вивчати тенденції розвитку ринку праці, зайнятості молоді. Молодь бажає отримувати свіжу інформацію: хто, де, як навчає молодь новітнім професіям, які з них будуть користуватися у подальшому попитом, а не «штампувати» на гроші батьків майбутніх безробітних. Необхідно вивчати європейські підходи до профорієнтації в закладах освіти. Покращити профорієнтацію молоді як в закладах освіти, так і в центрах зайнятості. Організатори тренінгів мають надію, що потенційні трудові мігранти зможуть реально оцінити свої шанси на отримання високооплачуваної роботи за кордоном, і зроблять свій вибір на користь працевлаштування в Україні.