Реформа поліції у Грузії була успішною завдяки тому, що вона йшла в комплексі з іншими реформами (реформування прокуратури, Міністерства фінансів, митної та податкової служб тощо) та боротьбою з корупцією. Про це заявила Ека Зґуладзе, колишня заступниця Міністра внутрішніх справ Грузії, 24 липня під час круглого столу в Києві. Захід провів Міжнародний фонд “Відродження” спільно з програмою ISITAP департаменту юстиції США, Міністерством внутрішніх справ України й експертною радою з реформування МВС.
Ека Зґуладзе назвала основні чинники успішної реформи поліції:
- наявність політичної волі;
- швидке проведення реформи (корупціонери не встигли згуртуватися й відповідно не змогли протидіяти);
- залучення цілком нових кадрів (після реформи залишилося тільки 5% старого складу МВС);
- обмеження ролі й повноважень держави;
- застосування нетрадиційних методів (наприклад, створення спеціального фонду реформ, який підтримувала Програма розвитку ООН, Фундації Відкритого Суспільства, грузинські емігранти й місцевий бізнес);
- координація реформ на всіх рівнях;
- застосування міжнародного досвіду, адаптація його до місцевих реалій;
- застосування новітніх технологій;
- глобальна комунікація на всіх рівнях влади й суспільства.
За словами експертки, основним напрямом реформування були структурні зміни – оптимізація кадрів, ресурсів і функцій. Функції, що дублювалися, і корупціогенні функції або прибирали, або делегували іншим відомствам. Наприклад, на 5 років було призупинено техогляд автомобілів, оскільки у Грузії він перетворився на суто корупційну практику, а функцію видачі паспортів передали від МВС до Міністерства юстиції.
Як розповіла Ека Зґуладзе, ще одним напрямом роботи були масові арешти криміналітету й корупціонерів. Зокрема, впродовж кількох місяців було заарештовано 180 “злодіїв у законі”, і після того вони перестали становити серйозну загрозу. За підозрою в корупції було заарештовано низку поліцейських, прокурорів, губернаторів і навіть кількох членів парламенту. За словами експертки, це був позитивний сигнал для суспільства, який свідчив, що корупція більше не є безкарною.
Крім того, Ека Зґуладзе розповіла про окремі здобутки в межах реформи поліції. За її інформацією, за один день у Грузії було звільнено 16 тис. працівників дорожньої поліції, тобто весь особовий склад. Через місяць суспільству було представлено цілком нову службу.
Щоб запобігти катуванням, місця попереднього утримання було виведено з підпорядкування кримінальної поліції й передано Центру захисту прав людини. Свідчення в суді отримало пріоритет перед свідченням слідчому, завдяки чому слідчих позбавили необхідності “вибивати” зізнання. Також було створено електронну систему реєстрації затриманих, у яку можна внести інформацію, але не можна видалити. Завдяки цьому, як наголосила Ека Зґуладзе, системні катування в місцях попереднього утримання та поліцейських дільницях зникли.