У 2013 році медичними закладами Полтави було заплановано 109 закупівель за державний кошт. Провели 96, а 11 відмінили або скасували. Причини були різними, але найважливіше, що відміна закупівель могла означати для пацієнтів нестачу необхідних ліків.
Інститут аналітики та адвокації перевірив відповідність держаних закупівель у 2013 році планам 12 полтавських медичних закладів. Більшість із них дотрималися запланованого, однак декілька лікарень відмінили закупівлі: 1-ша лікарня, дитяча міська та обласна. «Лідером» з відмін закупівель у 2013 році став Полтавський обласний онкодиспансер: замовник відмінив аж 8 закупівель.
Кількість закупівель, які не відбулися, наші експерти підраховували через аналіз та порівняння річних планів та змін до них з оприлюдненими оголошеннями і звітами про результати проведених процедур закупівель.
Показник в 11 скасованих закупівель у 2013 році зовсім не є ідеальним, однак відносно і не такий поганий. Найбільше питань виникає про тендери у Полтавському обласному онкодиспансері. У плані було вказано 18 закупівель, скасували 8, а провели 11 ― цифри не збігаються, оскільки деякі із проведених тендерів були незаплановані. Часто таке може трапитися, якщо виникають непередбачені потреби у ліках, обладнанні або навіть у інших матеріалах чи продуктах ― наприклад, у воді чи електроенергії. Рідше незаплановані закупівлі з’являються через недогляд.
Найчастіша причина відміни результатів торгів або тендерів ― недостатня кількість учасників (менше 2-х) або порушення у ході самого процесу (у документації, заявці тощо). Однак попри відміни, більшість закупівель все ж відбулися пізніше ― це видно з аналізу проведених торгів. Тому нема причини хвилюватися через нестачу ліків чи обладнання.
Міське управління охорони здоров’я та департамент ОДА висловили ІАА свою підтримку у дослідженні ефективності бюджетів медичних закладів Полтави. Тому невдовзі експерти ІАА проаналізують для вас державні закупівлі в лікарнях міста за 2014 рік, і тоді ви побачите, як змінилася ситуація і чи змінилася вона взагалі.