Вхід | Реєстрація

Бійці з Полтавщини розповіли, чому затягується процес надання статусу учасника бойових дій

Бійці з Полтавщини розповіли, чому затягується процес надання статусу учасника бойових дій

Із семи опитанихучасників АТО жоден не отримав статусу учасника бойових дійю

Журналісти видання «Полтавщина» вирішили дізнатися чи отримали статус учасника бойових дій військові та добровольці з Полтавської області. Виявилося, що жоден із опитаних нами бійців не отримав цього статусу. Серед головних причин не отримання статусу, захисники називають байдужість керівництва військовими частинами та халатність штабних працівників військових підрозділів.

На початку лютого статус учасника бойових дій надали понад 13-м тисячам учасників АТО, про це повідомляв ЗМІ голова Державної служби ветеранів і учасників АТО Артур Дерев’янко. Але ще наприкінці літа минулого року прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявляв, що в АТО беруть участь 50 тисяч осіб. В зв’язку із четвертою хвилею мобілізації, їхня кількість зростає. Близько 16 тисяч мобілізованих вже проходять військову підготовку.  На Полтавщині мають мобілізувати 2,5 тисяч чоловіків.

Солдат 93-ї механізованої бригади Богдан:

— Нам нещодавно видали довідки про те, що ми дійсно перебували в зоні АТО. Цей документ є підставою для надання статусу учасника бойових дій. Нам зробили записи у військові квитки з такою ж інформацією: «з такого по таке число був у зоні АТО». Для надання статусу учасника бойових дій з нас збирають ксерокопії паспорта, ідентифікаційного коду. Потім ці документи мають відправити на розгляд міжвідомчої комісії, яка має вирішити чи нададуть статус, чи ні. Мені говорили, що командир взводу вже документи відправив, але точно сказати не можу. Я не чув, щоб хтось із нашої частини отримав статус учасника бойових дій та й ще чотирьох знайомих маю з інших частин, вони також не отримували нічого.

Колишній доброволець батальйону «Азов» Анатолій Ханко:

— Я та мої знайомі добровольці, наскільки мені відомо, ніхто не оформляв документи для отримання статусу учасника бойових дій. Чесно кажучи, і часу немає. Я розумію, що в державі складна фінансова ситуація. Ми все ж таки добровольці, на цю тему навіть не задумувався.

Солдат 54 ОРБ Юрій:

— Коли особовий склад на ротації, командування подає документи на отримання учасника бойових дій. Цим займатись має частина, але є випадки, що командування на це «забиває» і хлопці разом з правозахисниками самі намагаються це зробити. Взагалі цим має займатись саме частина. У мене ротація не скоро, тому доки не сподіваюсь на це. Як на ротації буду, то вже тоді цікавитимусь як отримати учасника бойових дій. Зараз думки далекі від цього.

Доброволець батальйону «Дніпро-1» Олександр Коба:

— Ми прийшли сюди в першу чергу не для того, щоб отримати якийсь статус, а щоб захищати свою країну. Нам видавали довідку учасників АТО, а стосовно учасника бойових дій ще ні. Більшість із наших бійців написали на отримання учасника бойових дій, але доки що я не володію інформацією про його отримання. Цим питанням ми будемо займатися, коли закінчиться війна.

Медик Санітарної роти Полтавщини Артур:

— Цього статусу з нас ніхто не отримав. Ми документи подали наприкінці грудня, але нічого немає. Все, тиша. Із моїх знайомих учасників АТО, лише один отримав цей статус — із Військової служби правопорядку, їхній начальник.

Доброволець батальйону «Свята Марія» Марія Ісипенко (ім'я змінене):

— Було б непогано отримати учасника бойових дій, але для цього необхідно прикласти дуже багато зусиль. Наразі я займаюся війною, а не чимось іншим. Для початку потрібно дожити до кінця війни, а там будемо думати про статус учасника.

Офіцер 93-ї окремої механізованої бригади Сергій:

— Ні я, ні бійці мого підрозділу, частина з яких захищала Донецький аеропорт в серпні та восени минулого року, досі статусу учасника бойових дій не отримували. На наше переконання, проблема в отриманні статусу учасника бойових дій полягає передусім в площині військової частини. Відповідні служби 93-ї окремої механізованої бригади не виконують вчасно і в повному обсязі свої службові завдання. Оскільки всі документи, які були подані на початку грудня, на бійців, що виконували завдання в зоні АТО, в тому числі і «кіборги», донині перебувають в стройовій частині 93-ї бригади і цим документам ніхто ходу не давав. Це халатність і байдужість, скоріше за все, штабних працівників військових підрозділів і неуважність самих командирів частин до своїх бійців.

На сайті Міністерства оборони України розміщений перелік документів необхідних для отримання статусу учасника АТО:

  •     довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (зразок 1 додається);
  •     витяги із наказів по стройовій частині про убуття (прибуття) до військової частини після виконання завдань антитерористичної операції;
  •     витяги із наказів по стройовій частині першого заступника керівника Антитерористичного центру (командира сектору) про прибуття для виконання завдань антитерористичної операції та вибуття до місця постійної дислокації;
  •     копії посвідчень про відрядження (в разі їх наявності);
  •     копії документів про отримання поранень (в разі їх наявності).

Загалом статус учасника бойових дій надає понад двадцять пільг, зокрема безкоштовне отримання ліків, 75% знижка на оплату комунальних послуг, безкоштовний проїзд у громадському транспорті.

Їх повний перелік можна переглянути на сайті Міноборони.

В Україні також створюють єдиний реєстр учасників бойових дій. Це передбачено постановою Кабміну про порядок надання статусу учасника бойових дій захисникам, які брали участь у АТО. Реєстр допоможе дізнатися кількість бійців, щоб пришвидшити процес отримання ними статусу учасників бойових дій. Над створенням єдиного списку працює Міністерство соціальної політики, Державна служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Коли всі захисники зможуть скористатися обіцяними пільгами, доки що не відомо.


Автор: Ілона ЧОРНОГОР, «Полтавщина»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтава | Суспільство
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації