Вхід | Реєстрація

Рідна мова — то мелодія душі

Рідна мова —  то мелодія душі

«Найбільше і найдорожче добро  в кожного народу - це його мова. Ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування».

За рішенням 30-ї сесії ЮНЕСКО 21-го лютого всі народи світу відзначають Міжнародний день рідної мови. За недовгий час свого існування воно вже стало традиційним, адже це один з тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу.

З нагоди відзначення Дня рідної мови, в установах виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області проведено ряд заходів.

У Надержинщинській виправній колонії (№65) свято розпочалося з  уроку «Мова – найбільша цінність української нації».

Педагоги Надержинщинського загальноосвітнього закладу, що діє при установі, на основі історичних фактів ознайомили засуджених жінок з етапами, перешкодами розвитку української мови та  її становлен¬ня, з іменами видатних діячів, які зміцнювали і розвивали рідне  слово. Звернули увагу на значимість національної мови в житті людини, в її самовизнанні, духовності, мисленні, інтелектуального росту тощо.

В бібліотеці установи було організовано виставку «Мова кожного народу – неповторна і своя». Експонувалися  словники, енциклопедії,  книги з історії, зарубіжної літератури тощо. Відвідувачі виставки  мали можливість ознайомитися зі  звичаями, обрядами, культурними здобутками, мовними традиціями різних націй. Багатство, загадковість, мелодійність нашої рідної мови були представлені роботами класиків української літератури. Шанувальникам української мови було запропоновано  прослідкувати як рідне слово набирало сили у творах Г. Сковороди, поглиблювалось під пером І.Котляревського, Т.Шевченка, удосконалювалося І. Нечуєм-Левицьким,     П. Мирним, М. Коцюбинським, Л. Українкою та багатьма іншими видатними українцями.

Ми - українці, мова наша – українська. Це мова, якою ми розмовляємо, мова нашої держави.  «Рідна мова – то мелодія душі» - саме під таким гаслом у відділеннях  соціально-психологічних відділень було проведено тематичні вечори, мета яких – нагадати про обов’язок кожного плекати і шанувати українську мову, з повагою і гордістю ставитися до традицій, до всього рідного, українського.

Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно
Політь бур’ян.
Чистіша від сльози
Вона хай буде.
Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям .

З таких віршованих рядків М.Рильського  розпочалась урочиста лекція для осіб, що утримуються у Полтавському слідчому ізоляторі. Начальник відділення соціально-виховної та психологічної роботи  Вячеслав Ткаченко провів для присутніх екскурс в історію створення та періодизацію української мови.

В  бібліотеці було створено виставку літератури  на паперових носіях та літературні екскурси.

З великою зацікавленістю, про витоки мелодійної барвистої української мови слухали засуджені Машівської виправної колонії (№9), для яких, також, було проведено інформаційно-просвітницьку лекцію.

А ось у Кременчуцькій виховній колонії провели предметний тиждень, присвячений Міжнародному дню рідної мови. Дню, який змушує кожного замислитись над роллю та значенням рідної мови в житті людини.

Метою тижня стало донесення до вихованців краси  і багатства української мови, розширення та поглиблення  знань юнаків про  рідну мову, формування в хлопців розуміння того, що  мова – скарб народу,  виховання в них  любові до рідного слова, краю, народних пісень, почуття національної гідності  та патріотизм.

Досягненню цієї мети сприяли різноманітні заходи, до участі в яких був залучений кожен вихованець. Яскравою сторінкою в житті хлопців стало Свято рідної мови, під час якого вони ознайомились з тернистим шляхом становлення і розвитку рідної мови, вшанували рідне слово та видатних діячів української літератури. Учні залюбки декламували вірші напам’ять, співали пісні, переглядали інформаційне відео. Атмосфера заходу була особливо піднесеною, ніхто не залишився байдужим, всі були активними учасниками святкування.

Високу активність юнаки проявили під час проведення вікторини «Закінчіть прислів’я», де «чарівні» квіти на своїх пелюстках містили початок прислів’їв, а учням пропонувалось відновити закінчення. Це сприяло закріпленню знань у підлітків усної народної творчості та фольклорної спадщини українського народу.

Не обійшлося й  без жартів, адже гумор – невід’ємна риса українського народу. Під час конкурсів акторської майстерності учні ставили сценки, розповідали гуморески, байки, а інсценування «Урок української мови» у виконанні хлопців викликало море сміху та  позитивних емоцій у глядачів.

Проявити свої творчі здібності в повній мірі вихованцям допомогли конкурси юних поетів та художників. Обдаровані учні за допомогою мистецтва  кольору та слова мали змогу відтворити свої думки та почуття на папері, свою повагу та глибоку відданість батьківській мові, Україні.

Інформаційні години, проведені класними керівниками, піднесли знання учнів на новий щабель, збагатили їх відомостями про історію започаткування Міжнародного дня рідної мови, традицій його святкування в Україні та світі, видатних митців українського слова минулого та сучасності.

Конкурс знавців українського слова одразу захопив інтерес хлопців, змусив не лише проявити набуті раніше знання, а й мислити нестандартно, бути кмітливими, адже завдання були як інтелектуального, так і жартівливого характеру.  Хлопці зрозуміли, що головна задача -  не перемога, а розширення своїх знань, світогляду, набуття нових мовних  умінь та навичок, наполегливість у досягненні цієї мети.

І ось 20 лютого  серед хлопців підбили підсумок тижня, який присвятили рідній мові. Хлопці між собою затвердили оберігати рідну мову завжди і всюди.

Всі проведені заходи залишили по собі безліч яскравих вражень, нові знання, принесли натхнення та наснагу, віру у власні сили.

Мова – це найдорожчий скарб, переданий українцям сотнями попередніх поколінь. Вона  таїть в собі всі глибинні пласти духовного життя нашого народу, історичну пам'ять, культурні здобутки, його сучасну художню і інтелектуальну діяльність.  Бережімо її!


Автор: Прес-служба управління ДПтС України в Полтавській області


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Суспільство
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації