Уже завтра в Україні настане так званий час «Ч», коли вступлять у дію нові тарифи на житлово-комунальні послуги.
Уряд задекларував, що ті українці, котрі вважаються малозабезпеченими, практично не відчують на собі різкого підвищення цін. Держава має допомогти їм витримати ціновий шок шляхом надання субсидій. І зараз в Україні повним ходом іде реєстрація заяв від потенційних отримувачів соціальної допомоги. Тим, хто субсидії вже отримував, їх перерахують без додаткових формальностей.
Та в людей, особливо в пенсіонерів, у зв’язку з підвищенням цін виникають додаткові запитання. Адже повідомлення про нові суми обов’язкових платежів їм ще не надійшли. А платити вже потрібно. Безумовно, про всі нюанси отримання субсидій в одній статті розповісти неможливо. Тому редакція звернулась до Управління праці і соціального захисту лише з одним запитанням: як із 1-го травня платити за послуги тим, хто отримував субсидії?
Відповідь надала Зоя Петренко, керівник районного підрозділу Управління праці і соціального захисту населення:
— Так, нових повідомлень люди ще не отримали. Але приводів для особливого хвилювання немає. Адже всім їм уже були нараховані субсидії на період із 1 листопада по 30 квітня. Тобто, держава допомагатиме їм і в квітні. А це означає, що розмір фіксованої плати для них не зміниться. Наведу простий приклад. Скажімо, людина сплачувала за газ фіксовану плату в розмірі 200 гривень, усе інше компенсувала держава. Так от, навіть при новій ціні на газ 3,60 за кубометр за квітень такий громадянин платитиме не більше все тих же 200 гривень. Але може виникнути інша ситуація. Ця людина за квітень «напалила» 60 кубів. При ціні в 3,60 — це 183 гривні 60 копійок. Тоді громадянин платить саме цю суму. Також при спілкуванні із нашими співробітниками люди часто розповідають, що до них приходять працівники газового господарства і заявляють про переплату за спожитий газ. Знову ж, це не є приводом для хвилювання. Ця переплата буде зарахована до майбутніх платежів.
Як відомо, згідно із рішенням Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджені нові тарифи на природний газ для населення, які почали діяти з 1 квітня 2015-го року. Запроваджені так звані зимовий і літній тарифи. Згідно із зимовим, який діє із 1-го жовтня по 30-те квітня, при нормі споживання 200 кубічних метрів у місяць ціна 1 кубометра становить 3 гривні 60 копійок, при споживанні понад 200 кубометрів ціна куба складає вже 7,188.
За літнім тарифом, що діє з 1-го травня по 30-те вересня, ціна 1 кубометра, незалежно від норми споживання, становить 7,188.
Тариф для приготування їжі та підігріву води діє цілорічно і становить 7,188 за 1 кубометр спожитого газу.
При відсутності лічильника споживач платить все ті ж 7,188 за 1 кубометр.
Подорожчала з 1-го квітня і електроенергія.
При споживанні до 100 кВт/год. у місяць, ціна одного кіловата становить 36,6 копійок, від 100 до 600 — 63 копійки, понад 600 — 140,7 копійок.
Населення, яке проживає у сільській місцевості, платить по 36,6 копійок за кіловат при нормі споживання не 100, а 150 кВт/год.