Вхід | Реєстрація

З першого червня 2016 року полтавці можуть сплачувати квартплату за тарифом 15 грн за кв.м.

З першого червня 2016 року полтавці можуть сплачувати квартплату за тарифом 15 грн за кв.м.

За новим законом примусять стати власниками будівель і рахувати свої кошти.

З першого червня 2015 року вступив в силу Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». У преамбулі йдеться про те, що «Цей Закон визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконанням обов’язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління».

Що може принести закон для кожного без винятку полтавця журналістка інтернет-видання «Полтавщина» спілкувалась із заступником міського голови Полтави Юрієм Кропивкою.

— Хоча Закон України вступив в силу, але він почне діяти тільки з 1 червня 2016 року. До цього часу Кабмін має юридично узгодити питання про передачу земельних ділянок, про виготовлення технічної документації, про зняття будинків з балансу, про ліцензування та навчання управителів багатоквартирних будинків і про перелік обов’язкових комунальних послуг. Це мають бути 6 законів. Законодавець революційно реформує систему ЖКГ — він розділяє надання послуг на виробництво (це монополісти), на транспортування (можливо приватні фірми) і на реалізацію (управителі). По-друге, запроваджується поняття «управитель багатоквартирного будинку». Хто це? Читаємо у законі — «фізична особа — підприємець або юридична особа — суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб». Коли ми були в Держдепартаменті з розвитку ЖКГ, то там нам сказали, що реальна вартість метра квадратного — 15 грн. Це, приблизно, за середню квартиру потрібно сплачувати 600-800 грн. Це поки не афішують, але так буде, як я зрозумів, для стимуляції мешканців.

 

— Тобто, це якщо вони не оберуть собі управителя і не укладуть із ним договір?

— Так. Це потрібно зробити. Я говорю, звичайно, не про 15 грн, бо це шок, а хоча б про 3,5-5 грн, за умови, якщо буде професійний управитель, який буде здешевлювати послуги, які обрали мешканці. Іншого не буде, бо зараз люди сплачують 70 коп. за квадратний метр і якби вони не нарікали, що нібито послуг немає, але вони знають, що «аварійка» приїде, що сміття вивезуть, двір приберуть. А створити ОСББ — це потрібно платити вище озвучені 5 грн. Люди просто не хочуть.

 

— А скільки буде обов’язкових послуг?

— Наскільки я знаю, то буде 16 обов’язкових, і 4 — додаткових, за вибором мешканців.

 

— І все-таки, хіба ЖЕК надає у повному об’ємі усі послуги?

— Знаєте, прийшла ось жінка, говорить, установіть мені пластикову трубу, я плачу ЖЕКу, вартість послуги вона вирахувала — 640 грн. А я говорю, що 640 гривень — це її плата за 3 роки. Щоб їй ще щось зробити, їй потрібно платити за тарифом 70 коп — ще 10 років. Тариф не відповідає вартості послуг. І міська влада не має права ремонтувати чиюсь приватну власність. Ми можемо у майбутньому розробляти відповідні програми фінансової допомоги будинкам, і щоб була обов’язкова наявність пайової участі самих мешканців. Напевно, допомагати будуть банки, які мають державну частку. А так, щодня до нас надходить 20 заявок на ремонт. Це реально? Тобто, після 1 червня 2016 року люди зрозуміють, що будинок — це їхня спільна власність і почнуть рахувати свої гроші. У законі так і написано: «Кожний співвласник несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника».

 

— Де брати цих управителів?

— Я думаю, що тут мають допомогти голови ОСББ, у яких є досвід. Один такий менеджер може взяти на себе відповідальність за обслуговування 3-4 будинків. Також є домовленість з ПолтНТУ, що вони будуть готувати таких спеціалістів. Ми також зацікавлені у їх підготовці та навчанні. Якщо ж люди не знайдуть такого управителя, то їм на рік призначать когось. Але будуть платити по 800 грн, і в цьому плані будуть простимульованими на зміни. Думаю, що існуючий ЖЕК перетвориться на управлінську компанію і буде говорити із людьми про нові законодавчі реалії, допомагати їм із вибором. Але мене дуже хвилює суто технічний процес — передачі з балансу. Це земельні ділянки, технічна документація... Це роки праці та мільйонні ресурси потрібні. А часу немає і ресурсів також.

 

— Ви говорили про стимуляцію в рахуванні грошей, але багато людей вже думають про це — вони встановлюють лічильники.

— Думаю, що законодавці та влада хочуть відійти від практики прямих договорів. Не дуже здивуюсь, що вони й тариф пропишуть. Перекладають усі проблеми, які роками накопичувались у галузі, на мешканців будинків та гуртожитків. До виборів цю тему ніхто не порушуватиме. Але у 2016 році нові реалії виникнуть де-факто.


Автор: Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Фінанси
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації