Комунальні газети Полтавщини готові до роздержавлення і самостійного заробляння коштів
Сьогодні за ініціативи члена громадської ради при Полтавській обласній раді Людмили Кучеренко, зібрався круглий стіл на якому обговорювали подальшу долю обласних комунальних газет «Зоря Полтавщини» і «Село Полтавське». Згідно із Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» комунальні ЗМІ повинні стати самостійними або розпуститися.
На круглому столі були присутні депутати обласної ради, представники газет «Зоря Полтавщина», «Село Полтавське», члени громадської ради при обласній раді і полтавські активісти. Не зміг прийти головний редактор «Зорі Полтавщини», бо в цей час знаходився у відпустці.
Депутати обласної ради, члени громадської ради хотіли почути від представників комунальних газет про їх фінансовий звіт і плани на майбутнє. Згідно з вище зазначеним законом, комунальні видання повинні до 31 березня цього року вирішити — чи будуть вони проходити роздержавлення і в який спосіб вони це будуть робити. Якщо цього не буде вирішено — редакції примусово розпустять, або приватизують.
Представники громадської ради вимагали розкрити фінансову інформацію від газет: яка середня заробітна плата працівника, заробітна плата головного редактора, бюджет видання на рік — все це викликало дискусію. Активно підтримував газети у небажанні розкривати фінансову звітність засновник ГО «Останній Бастіон» Геннадій Сікалов, стверджуючи, що члени громадської ради не мають права тут питати про заробітні плати працівників цих газет.
Все-таки представники комунальних газет розповіли про бюджети своїх газет:
«Село Полтавське» — 2015 році отримали 300 тис грн дотацій від обласної ради (це 30% від загального бюджету редакції за рік);
«Зоря Полтавщини» — загальний доход на 2015 рік 3 млн 400 тис грн (15% з цієї суми надійшло з обласного бюджету).
Як вважає редактор відділу «Зоря Полтавщини» Ольга Щеглова, такі показники можуть говорити, що газета рентабельна і може прожити без бюджетних коштів, але допомога потрібна. Як вона розповіла редактор відділу без журналістського стажу у «Зорі Полтащини» отримує заробітну плату 1 778 гривень, редактор відділу з найбільшим стажем отримує 2 525 гривень. Однак працівники «Зорі Полтавщини» не хочуть говорити, яка заробітна плата в головного редактора газети Григорія Гриня.
Як заявила Ольга Щеглова, головна проблема колективу редакції «Зорі Полтавщини» — це оплатити орендної плати за приміщення (раніше вони не платили, бо приміщення було збудовано за кошти редакції, в 2016 році оплачують 14 грн за м²) і комунальні платежі. Притому, вони оплачують оренду за 3 поверхи, хоча «з’їхали» на 1.
Представники обласних газет Полтавщини впевнено заявили, що надалі будуть працювати і проходитимуть процес роздержавлення.
Головний редактор газети «Село Полтавське» Лариса Коба, так прокоментувала закон про роздержавлення та подальшу долю видання:
— Закон сирий, але ми будемо його виконувати. Незважаючи на всякі перепони треба працювати і йти вперед, тоді все вийде. Але це не повинно бути так, що газета роздержавлюється, а до неї телефонують політичні партії і говорять, що «А ми вам допоможемо», і газета стає майданчиком для агітації якоїсь політичної сили.
— Як «Зоря Полтавщини» буде роздержавлюватися ми не знаємо і ніхто не знає. Закон сирий і прийнятий на вимогу Ради Європи. В багатьох речах він не стикується ні з Господарським, ні з Цивільним кодексом, тому проблем буде багато. Ми рішення прийняли — «Зоря Полтавщини» у реформування йде, бо вибору другого немає. І питання будете реформуватися чи ні — це те саме питання, хочемо ми жити, чи вмерти, — говорить редактор відділу «Зорі Полтавщини» Ольга Щеглова.
Основні питання, які цікавили присутніх на круглому столі — потрібні чи не потрібні ці комунальні газети? Цікаві вони чи ні, як багато людей їх читає, чи зможуть вони самоокупитися в подальшому? Як виявилося у подальшому обговоренні, серед присутніх мало читачів «Зорі Полтавщині» і «Села Полтавського».
Геннадій Сікалов попросив присутніх з більшою повагою ставитися до представників газет, оскільки ці видання проводять державну політику, яка дуже важлива для суспільства:
— 300 тисяч гривень дотацій на рік — це копійки. Я на один тираж своєї газети більше витрачаю («Останній Бастіон»). Проти України системно працюють, а у вас залишається механізм проводити державну політику. Їх навпаки потрібно не роздержавлювати, а здержавлювати. Ці газети повинні проводити державну політику і доносити думку нації. За національну ідею держава повинна доплачувати. Треба думати як їм допомогти. Якщо обласна рада не здатна допомогти, я буду думати.
Потім Геннадій Сікалов пожартував (а можливо і не пожартував), що готовий придбати «Зорю Полтавщини» і «Село Полтавське».
Члени круглого столу вирішили провести ще одну зустріч і обговорити, як саме буде проходити роздержавлення.