В суді допитують свідків по справі обвинуваченого в корупції полтавського замполіта який вимагав гроші у підлеглих
У Київському районному суді Полтави пройшло засідання по справі військовослужбовця Сергія Гаваги. Його підозрюють в тому, що, будучи на посаді тимчасово виконуючого обов’язки заступника командира батальйону по роботі з особовим складом в/ч А3384, він систематично вимагав гроші з підлеглих.
Прокурор зачитав обвинувальний акт. Військового підозрюють за ч.2 ст. 369-2 КК України (одержання неправомірної вигоди). Санкція цієї статті передбачає штраф до 8 500 грн або позбавлення волі від 2 до 5 років.
Далі у суді допитали свідків. Згідно із їхніми розповідями, історія виглядає наступним чином.
У 2015 році в Полтаві створили 18-ту бригаду армійської авіації. Це військова частина, яка створена на базі 215-ї авіаційної бригади. Розташована вона на території авіамістечка.
Військовослужбовці розповіли, що в частині було правило — щомісяця здавати кошти на потреби підрозділу — 30 грн з простого солдата, 40 грн з офіцера. За ці кошти мали робити ремонт, купувати засоби гігієни, техніку для господарства.
У 2016 році, після підвищення заробітної плати, внески збільшилися — 60 грн здавали солдати, офіцери — 80 грн. Командир взводу Микола Дейнеко розповів, що здавали ще більше, але куди йшли ці гроші, невідомо:
— Коли сума була невелика, кошти дійсно використовувалися. Купили дві газонокосарки і лопати. З підвищенням внесків, майже нічого не закупалося. Зараз у військовій частині вже півроку гроші не здають, але всі необхідні речі є.
У середині лютого солдати звернулися до командира батальйону підполковника Миколи Куліша з проханням видати частину грошей, які вони здавали, для ремонту кабінету підготовки сержантів. Той через командира роти передав, що гроші призначені для інших потреб, а ремонт треба робити за власні кошти.
Після такої відповіді 2 рота відмовилася платити щомісячну «данину», а за ними — і 3 рота. Військовим пригрозили стягненнями, а також змусили здійснити марш-кидок на 5 км. Після «пробіжки» солдати вирішили продовжити платити.
За словами Миколи Дейнеки, ті хто відмовлявся платити збір, отримували постійні дисциплінарні стягнення від заступника командира батальйону, майора Олександра Беніна. Наприклад, на солдатів писали догани за знайдений у кишені телефон, ноутбук, відсутню каску на голові чи брудне взуття. Солдати, які не здавали кошти, «провалювали» фізичну підготовку.
— За несплату коштів до військовослужбовців ставлення було інше. Майор Бенін ставився до цього прискіпливо. Було сказано, що якщо кошти не будуть здаватися, то ми не отримаємо премії. Командування батальйону завжди могли знайти причину для дисциплінарному стягнення, — розповів Микола Дейнеко.
Накази про дисциплінарні стягнення підписував майор Бенін і командир батальйону Куліш. При заробітній платі 8 800 грн, дисциплінарне стягнення становило 1 600 грн. Військовослужбовців також позбавляли премії, яка становить близько 3 тис грн.
Нарешті армійці не витримали і у вересні 2016 року звернулися до правоохоронних органів.
Як передавали кошти
За словами Дейнеки і Рубана, ініціатива про збір коштів йшла від командира батальйону і його першого заступника. Він говорив начальникам роти створити списки платників — хто не здавав, того починали «пресувати».
— Після кожної заробітної плати Бенін говорив: «Товариші офіцери, не забудьте про здачу самі знаєте чого», — розповів начальник взводу Дейнеко.
Зазвичай, солдати передавали гроші командиру роти, а він їх, у свою чергу, передавав замполіту Сергію Гавазі. До його призначення кошти передавали майору Данченку.
— Гавага просив здавати кошти, бо йому треба було доповідати перед командиром. Думаю, що безпосереднім ініціатором збору був командир батальйону, — говорить Дейнеко.
Однак кримінальне провадження відкрито тільки проти Гаваги, який, судячи із свідчень, збирав гроші. Інших осіб до кримінальної відповідальності притягнути не намагаються.
Позиція керівництва батальйону
Керівник 3 роти старший лейтенант Елмаддін Мамедов розповів, що збирати гроші — це ініціатива винятково самих солдат. Кошти збирали на мило, туалетний папір, граблі, лопати, коси. З цього фонду виділялися кошти, якщо в когось народилася дитина чи потрібна матеріальна допомога, якщо помер хтось із близьких тощо.
— Солдати запропонували зберігати кошти у Гаваги, тому що у нього в кабінеті був сейф. Якщо комусь було потрібно, йшли до Гаваги і брали кошти. В сейфі він зберігав чеки на всі куплені товари. Чому із солдат ніхто чеків не попросив? — говорить Мамедов.
Майор Бенін розповів, що в 2015 році до нього підійшов солдат і сказав, що є спільна ініціатива збирати кошти — він погодився. Ніхто ні до чого не змушував. Здавали різні суми, без обов’язкового граничного розміру. За не здачу дисциплінарного тиску не було.
На його думку, командири взводів сфабрикували справу:
— Вони усунулися від своїх обов’язків. Ми попереджали їх, але вони не слухалися. Застосували стягнення, вони тоді почали погрожувати нам судом. Проблема видумана.
На наступному судовому засіданні продовжать допитувати свідків.
На фото: виявлення грошей у віськовій частині та підсудний Сергій Гавага