Відповідно до Закону «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», який було прийнято Верховною Радою 13 липня 2017 року, передбачено виділення коштів у рамках реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, мета якого – створення нових умов і можливостей для кожної дитини.
Це кошти на будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію малих групових будинків, будинків підтриманого проживання, будівництво, придбання житла для дитячих будинків сімейного типу, соціального житла для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а також на виготовлення проектно-кошторисної документації. Кошти розподілено між областями, враховуючи кількість дітей, які ще перебувають в інтернатних закладах.
Обсяг субвенції обласним бюджетам становить 277 млн 726,7 тис. грн, із яких Полтавській області виділено 9 млн 837,3 тис. грн, що дасть можливість придбати приміщення для створення дитячих будинків сімейного типу, та соціального житла для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.
На сьогодні є проект постанови Кабінету Міністрів України щодо використання зазначених коштів, тому головне завдання районних державних адміністрації, міських виконавчих комітетів - зробити ретельний аналіз потреб влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначити потребу у створенні дитячих будинків сімейного типу, виходячи з кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими потребами, які потребують влаштування у сімейні форми виховання та виховуються в інтернатних закладах. А також опрацювати питання перебування на квартирному обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, визначити конкретні об’єкти, які можуть бути використані для створення соціального житла та для функціонування нових дитячих будинків сімейного типу.
Дитячий будинок сімейного типу — це окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних дітей. Дитячий будинок сімейного типу здатен забезпечити комплексність виховного впливу на формування особистості дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування. Тут вона набуває навичок та вмінь міжособистісних стосунків, засвоює позитивні зразки поведінки дорослих, розвиває прагнення до самовдосконалення.
В області проводиться робота щодо охоплення максимально можливої кількості дітей сімейними формами виховання. За даними служби у справах дітей облдержадміністрації сімейними формами виховання охоплено 93,1% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На сьогоднішній день в області у 40 дитячих будинках сімейного типу та 155 прийомних сім’ях виховується 520 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, з них 19 дітей – з числа внутрішньо переміщених осіб, які виховуються у 10 прийомних сім’ях.
Звертаємо увагу осіб, які мають бажання стати батьками-вихователями, за детальною інформацією та методичними рекомендаціями можна звернутися до служб у справах дітей області.